Rozdział 2 - Przepisy szczegółowe dotyczące opłat za czynności paszportowe i wizowe - Opłaty konsularne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.522

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2013 r.

Rozdział  2

Przepisy szczegółowe dotyczące opłat za czynności paszportowe i wizowe

§  14.
1.
Nie pobiera się opłat konsularnych za wydanie paszportu od:
1)
osób, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu miały ukończone 70 lat;
2)
osób, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 2, jeżeli ich pobyt za granicą związany jest z długotrwałym leczeniem lub koniecznością poddania się operacji;
3)
osób, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej.
2.
Osoba korzystająca z prawa do zwolnienia od opłaty konsularnej, o której mowa w ust. 1, przedstawia konsulowi do wglądu dokument potwierdzający uprawnienie do tego zwolnienia.
§  15.
1.
Opłaty konsularne za czynności konsularne określone w pozycjach 1.01 i 1.02 taryfy opłat konsularnych obniża się o 50% w przypadku wydania paszportów:
1)
emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.6)), a także współmałżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu;
2)
osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych;
3)
kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2012 r. poz. 400);
4)
osobom małoletnim do czasu podjęcia ustawowo określonego obowiązku szkolnego, uczniom i studentom do ukończenia 26 roku życia.
2.
Osoba korzystająca z ulgi w opłacie konsularnej, o której mowa w ust. 1, przedstawia konsulowi do wglądu dokument potwierdzający uprawnienie do skorzystania z ulgi.
3.
W razie zbiegu tytułów uprawniających do ulgi w opłacie konsularnej za wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, o których mowa w ust. 1, przysługuje tylko jedna ulga w opłacie.
§  16.
1.
Opłaty konsularne za czynności konsularne określone w pozycjach 1.01 i 1.02 taryfy opłat konsularnych obniża się w przypadku wydania nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu w związku:
1)
ze zmianą lub koniecznością sprostowania danych podlegających wpisowi do paszportu, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1-3, 5 i 9 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 268);
2)
ze zmianą wyglądu osoby posiadającej paszport mogącą utrudnić ustalenie jej tożsamości;
3)
z brakiem w dotychczas posiadanym paszporcie miejsca na umieszczenie w nim wiz lub stempli poświadczających przekroczenie granicy.
2.
Wysokość opłaty konsularnej za wydanie nowego paszportu w przypadkach, o których mowa w ust. 1, ustala się, odejmując od opłaty obowiązującej w dniu złożenia wniosku o wydanie nowego paszportu jedną dziesiątą część tej opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu - w przypadku paszportu z terminem ważności 10 lat lub jedną piątą - w przypadku wydania paszportu z terminem ważności 5 lat.
§  17.
1.
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 38 ust. 1 pkt 1 i 2 i ust. 3 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, osobie, której unieważniono paszport, przysługuje zwrot opłaty konsularnej za wydanie paszportu za każdy pełny rok objęty tą decyzją.
2.
Wysokość opłaty konsularnej podlegającej zwrotowi konsul ustala w drodze decyzji wydawanej z urzędu, przyjmując za każdy pełny rok:
1)
jedną dziesiątą - w przypadku unieważnienia paszportu z terminem ważności 10 lat,
2)
jedną piątą - w przypadku unieważnienia paszportu z terminem ważności 5 lat,
3)
jedną drugą - w przypadku unieważnienia paszportu z terminem ważności 2 lata

- części opłaty obowiązującej w dniu wydania decyzji w tej sprawie.

3.
Zwrotu opłaty konsularnej w kasie placówki zagranicznej lub na rachunek bankowy wskazany przez osobę, której unieważniono paszport, dokonuje się po dostarczeniu konsulowi unieważnionego paszportu.
4.
W przypadku unieważnienia paszportu wydanego przez organ paszportowy w kraju zwrotu opłaty konsularnej dokonuje się według zasad określonych w ust. 2. Kwotę podlegającą zwrotowi, wyrażoną w złotych, wypłaca się w walucie przewidzianej w tabeli opłat konsularnych, przeliczoną według kursu sprzedaży obowiązującego w Narodowym Banku Polskim w dniu wydania decyzji.
§  18.
1.
Nie pobiera się opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od członka rodziny obywatela Unii Europejskiej w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043, z późn. zm.7))8).
2.
Nie pobiera się opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy oraz opłaty za ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od:
1)
małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
małoletniego bezpośredniego zstępnego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małoletniego bezpośredniego zstępnego małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
bezpośredniego wstępnego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub bezpośredniego wstępnego małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli wstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
§  19.
Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wiz dyplomatycznych i służbowych.