Kombatanci oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Dz.U.2022.2039 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 24 stycznia 1991 r.
o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
Kombatantom oraz ofiarom represji należny jest głęboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i opieka ze strony instytucji państwowych, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych. Dając wyraz tym intencjom - uchwala się, co następuje:
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Za działalność równorzędną z działalnością kombatancką uznaje się:
Do okresów działalności kombatanckiej lub równorzędnej z działalnością kombatancką zalicza się również czas przebywania:
Okresy, o których mowa w art. 1 ust. 2 oraz w art. 2-4, ustala się w miesiącach. W przypadku braku danych do ustalenia takiego okresu, przyjmuje się okres w wymiarze 1 miesiąca.
Ilekroć w ustawie jest mowa o stowarzyszeniach kombatanckich, rozumie się przez to stowarzyszenia lub związki stowarzyszeń działające na podstawie prawa o stowarzyszeniach, zrzeszające kombatantów lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego.
Dzień 1 września ustanawia się Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych działa Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwana dalej "Radą", jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach objętych działaniem Szefa Urzędu.
- mając na względzie ustalenia historyczne oraz konieczność zapewnienia sprawnej i rzetelnej identyfikacji osób, które przebywały w tych miejscach odosobnienia, więzieniach i obozach.
Uprawnienia pracownicze
Uprawnienia pracownicze
Kombatantom i osobom, o których mowa w art. 2 i 4, zwanym dalej "innymi osobami uprawnionymi", pozostającym w zatrudnieniu, zwiększa się przysługujący im urlop wypoczynkowy o 10 dni roboczych. Zwiększenie to nie przysługuje, jeżeli osoby te korzystają z urlopu o wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych w ciągu roku.
Uprawnienia emerytalne
Uprawnienia emerytalne
Okresy, o których mowa w art. 1 ust. 2 i art. 2-4, uwzględnia się w wymiarze podwójnym przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty, na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 i 1504).
Ochrona zdrowia, pomoc socjalna i inne uprawnienia
Ochrona zdrowia, pomoc socjalna i inne uprawnienia
Kombatanci i inne osoby uprawnione korzystają z pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej w miejscu zamieszkania, w uzyskaniu miejsc w domach pomocy społecznej, w szczególności w domach przeznaczonych dla kombatantów.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kombatantom i innym osobom uprawnionym, a także pozostałym po nich wdowom lub wdowcom, o których mowa w art. 19 ust. 4, na ich wniosek, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych może przyznać pomoc pieniężną na innych warunkach niż określone w art. 19a ust. 1-4 i ust. 6 i art. 19b ust. 2.
przysługuje świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, o którym mowa w art. 15 ust. 1.
Zasady orzekania o uprawnieniach
Zasady orzekania o uprawnieniach
Źródła i sposób finansowania oraz sposób wypłacania niektórych świadczeń
Źródła i sposób finansowania oraz sposób wypłacania niektórych świadczeń
- są realizowane ze środków budżetu państwa.
Baza danych osób uprawnionych
Baza danych osób uprawnionych
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Osoby, o których mowa w art. 25, pozbawione prawomocną decyzją uprawnień kombatanckich tracą uprawnienia wynikające z ustawy, z wyjątkiem uprawnień, o których mowa w art. 12, z tym że osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy pobierały emerytury, renty inwalidzkie 2 lub renty rodzinne, zamiast tych świadczeń przyznaje się:
Zaświadczenia i legitymacje o uprawnieniach kombatanckich, wystawione na podstawie dotychczasowych przepisów, do czasu wydania nowych zaświadczeń zachowują moc, chyba że została wydana decyzja o pozbawieniu uprawnień.
Sprawy wszczęte na podstawie dotychczasowych przepisów, a niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, podlegają rozpatrzeniu zgodnie z przepisami tej ustawy.
- na zasadach określonych w obowiązujących przepisach.
Osobom, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 lit. b, określone w ustawie świadczenia finansowe przysługują od dnia 1 lipca 1991 r.
Do czasu zorganizowania Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kompetencje tego Urzędu określone w niniejszej ustawie wykonuje Minister Pracy i Polityki Socjalnej.
Traci moc ustawa z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. poz. 122 i 269, z 1986 r. poz. 202 oraz z 1987 r. poz. 84 i 180).
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (170)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (170)
- Czy przy ustalaniu wysokości zasiłku stałego do dochodu rodziny należy wliczyć świadczenie z funduszu alimentacyjnego?
- Jak przeprowadzić postępowanie w sprawie całkowitego zwolnienia zobowiązanego z odpłatności za pobyt w DPS?
- Co liczymy do dochodu własnego (osobistego) matki, która ubiega się o zasiłek stały?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (139)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (51)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (73)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (3)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (12)
- Podwyższenie ryczałtu dla kombatantów z tytułu opłat za energię elektryczną, gazową i cieplną do celów domowych.
- Świadczenie pieniężne przysługujące kombatantom - emerytom i rencistom odznaczonym orderem lub tytułem honorowym.
- Szczegółowe zasady tworzenia i zarządzania Państwowym Funduszem Kombatantów.