Określenie wynagrodzeń oraz zasad zawierania umów o wydanie w formie książkowej dzieł literackich, naukowych i zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.32.190

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 1964 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 czerwca 1955 r.
w sprawie określenia wynagrodzeń oraz zasad zawierania umów o wydanie w formie książkowej dzieł literackich, naukowych i zawodowych.

Na podstawie art. 33 § 1 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234) zarządza się, co następuje:
Ustala się:
1)
ogólne zasady zawierania umów o wydanie w formie książkowej dzieł literackich, naukowych i zawodowych, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
2)
tabelę wynagrodzeń autorskich, stanowiącą załącznik nr 2;
3)
umowy wzorcowe pomiędzy wydawcą a autorem i tłumaczem, stanowiące załączniki nr 3 i nr 4.
Upoważnia się Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa za zgodą resortowego wiceprezesa Rady Ministrów do wprowadzania zmian i uzupełnień tabeli wynagrodzeń autorskich, stanowiącej załącznik nr 2, zwłaszcza w przypadkach powstawania nowych typów wydawniczych. Zmiany i uzupełnienia tabeli ogłasza się w Monitorze Polskim.
1.
Nowe przepisy o wysokości i sposobie wypłaty wynagrodzeń stosuje się do umów zawartych po dniu 1 stycznia 1955 r., które nie zostały jeszcze ostatecznie rozliczone, oraz do umów zawartych przed dniem 1 stycznia 1955 r., o ile zaliczki wypłacone twórcy przez wydawcę nie przekroczyły 50% należnego wynagrodzenia.
2.
Wydawca obowiązany jest dokonać zmiany umów, o których mowa w ust. 1, w części dotyczącej wysokości i sposobu wypłaty wynagrodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Podwyższenie dotychczasowej stawki umownej nie niższej od ustalonej dla tego rodzaju dzieła w tabeli (załącznik nr 2) zależne jest od stwierdzenia wydawcy, że nowa stawka odpowiada wkładowi pracy twórcy i wartości dzieła.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy umów zawieranych przez wydawców krajowych z autorami i tłumaczami mającymi miejsce zamieszkania w kraju.
1.
Uchyla się dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych niniejszym rozporządzeniem.
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie niniejszego rozporządzenia i jego załączników pozostają w mocy dotychczasowe przepisy, o ile nie są sprzeczne z zasadami ustalonymi niniejszym rozporządzeniem.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, wszystkim ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

OGÓLNE ZASADY ZAWIERANIA UMÓW O WYDANIE W FORMIE KSIĄŻKOWEJ DZIEŁ LITERACKICH, NAUKOWYCH I ZAWODOWYCH

Umowy wydawnicze zawierane przez wydawców z autorami i tłumaczami powinny odpowiadać następującym warunkom:

1) 1. Treść umowy wydawniczej powinna być zgodna z treścią umowy wzorcowej, ustalonej dla danego rodzaju dzieła przez Radę Ministrów. Jednakże umowa może zawierać postanowienia szczególne co do spraw nie przewidzianych w umowie wzorcowej.

2. W treści umowy wydawniczej dopuszczalne są zmiany w stosunku do postanowień umowy wzorcowej, jeżeli zmiany te są konieczne ze względu na wyjątkowe warunki wykonania dzieła. W razie potrzeby zastosowania zmian wydawca powinien zawiadomić Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa o treści projektu umowy przed jej zawarciem, podając uzasadnienie swego stanowiska. W braku zastrzeżeń ze strony Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa w ciągu 14 dni od daty doręczenia projektu wydawca jest upoważniony do zawarcia umowy na warunkach określonych w swoim wniosku.

2) 1. Wysokość wynagrodzenia autorskiego powinna odpowiadać warunkom tabeli wynagrodzeń autorskich, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. (Dz. U. Nr 32, poz. 190).

2. Zastosowanie wyższych wynagrodzeń autorskich niż przewidziane w tabeli lub też stosowanie innych zasad wynagradzania dopuszczalne jest jedynie w indywidualnych przypadkach wyjątkowych i wymaga uprzedniej zgody Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa na skutek inicjatywy Prezydium Polskiej Akademii Nauk lub zarządu głównego stowarzyszenia twórców właściwego ze względu na rodzaj twórczości.

3) 1. Przy ustalaniu wynagrodzenia autorskiego według stawek wskazanych w tabeli (załącznik nr 2) bierze się pod uwagę wartość dzieła i jego pożytek społeczny oraz wysiłek twórczy, jakiego dzieło wymaga.

2. W przypadku gdy poszczególne części dzieła wymagają zastosowania stawek różnych pozycji tabeli, nie jest dozwolone stosowanie stawki jednolitej dla całego dzieła. Przepis ten nie ma zastosowania do podręczników.

3. Wysokość stawki ustalona w umowie wydawniczej może być podwyższona przez wydawcę w granicach przewidzianych w tabeli (załącznik nr 2) w przypadku stwierdzenia, że zastosowana stawka nie odpowiada wkładowi pracy autora i wartości dzieła oraz w przypadku, gdy dzieło pomimo mniejszej objętości niż przewidziana w umowie wydawniczej wykazuje dużą wartość naukową, zawodową lub artystyczną.

4. W przypadku gdy dzieło ma wybitną wartość popularyzatorską, naukową lub artystyczną, Prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa może przyznać twórcy dodatkowe wynagrodzenie poza umową, w ramach przeznaczonych na ten cel kredytów. Tryb przyznawania dodatkowego wynagrodzenia ustali regulamin zatwierdzony przez resortowego wiceprezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.

4) 1. Wynagrodzenie przewidziane w tabeli (załącznik nr 2) dotyczy nakładu podstawowego pierwszego wydania w zakresie ustalonym w pkt 12.

2. Wynagrodzenie za drugi nakład podstawowy dzieł oryginalnych wynosi 80% wynagrodzenia podstawowego określonego w tabeli, za trzeci nakład podstawowy - 60%, a za czwarty i następne nakłady - 50% tego wynagrodzenia. Każde przekroczenie nakładu podstawowego uważa się za rozpoczęcie nakładu następnego.

3. Wynagrodzenie za drugi i następne nakłady podstawowe tłumaczeń należy obliczać w stosunku do wynagrodzenia podstawowego określonego w tabeli (załącznik nr 2) w sposób następujący: za drugi nakład podstawowy - 30% wynagrodzenia podstawowego, za trzeci i następne nakłady podstawowe - po 20% wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za drugi i następne nakłady podstawowe tłumaczeń poezji oblicza się jak wynagrodzenie za twórczość oryginalną (ust. 2).

4. Zasady obliczania wynagrodzenia zawarte w ust. 2 i 3 niniejszego punktu stosuje się niezależnie od ilości wydań dzieła. W przypadkach, w których nakład podstawowy określony w tabeli (załącznik nr 2) nie jest oznaczony liczbą egzemplarzy (nakład jednorazowy) - wynagrodzenie obliczone według zasad zawartych w ust. 2 i 3 niniejszego punktu należy się od każdego wydania bez względu na ilość egzemplarzy. Jeżeli w przypadku drukowania dzieł określonych w pozycjach 36, 39 i 59 tabeli (załącznik nr 2) nakład jednorazowy przekracza 5.000 egzemplarzy, a w pozycji 44 tabeli 25.000 egzemplarzy, wynagrodzenie twórcy oblicza się w sposób określony w ust. 2 i 3 niniejszego punktu, przyjmując, że wynagrodzenie określone w tabeli stosuje się do nakładu w wysokości 5.000 bądź 25.000 egzemplarzy.

5) 1. Każdy nakład podstawowy może być drukowany przez wydawcę w kilku seriach, z zastrzeżeniem, że druk ostatniej serii danego wydania nie może nastąpić po upływie lat dwóch od dnia rozpowszechnienia pierwszej serii. Wynagrodzenie za cały nakład podstawowy wydawca wypłaca przy druku pierwszej serii danego nakładu podstawowego.

2. Przy wydaniach podręczników szkolnych wypłaca się wynagrodzenie za drukowane serie, jeżeli nakład podręcznika ustalony przez wydawcę wynosi więcej niż jeden nakład podstawowy. Wynagrodzenie to oblicza się w stosunku serii do nakładu podstawowego.

3. Przepis ust. 1 nie stosuje się do:

a) wydań, w stosunku do których wynagrodzenie ustalono za nakład jednorazowy,

b) wydań masowych.

6) 1. Za wydanie masowe uważa się drukowanie dzieła w nakładzie przewidzianym w tabeli (załącznik nr 2), o ile przed takim wydaniem zostały wydrukowane dwa nakłady zwykłe.

Zastrzeżenie to nie dotyczy:

a) przypadków wymienionych w pozycjach 2, 4 i 38 tabeli,

b) dzieł zamówionych specjalnie do serii masowych w dziale literatury dla dzieci oraz do "Biblioteki Żołnierza",

c) wydań masowych szkolnych, popularnonaukowych, bibliotecznych i przeznaczonych dla bibliotek prasowych.

W przypadkach wymienionych pod lit. a) i b) wydania masowe mogą być drukowane bez poprzedzenia nakładami zwykłymi. Wydania, o których mowa pod lit. c), mogą być drukowane po ukazaniu się jednego nakładu zwykłego.

2. Wynagrodzenie za wydanie masowe oblicza się, nie biorąc pod uwagę nakładów wydań zwykłych, z zachowaniem odpowiedniej degresji przy drugich i następnych wydaniach masowych (jak pkt 4 ust. 2 i 3).

3. Przepisy o wydaniach masowych literatury pięknej (proza i poezja) stosuje się wyłącznie do dzieł wydawanych w:

a) bibliotekach prasowych, szkolnych i wydaniach bibliotecznych,

b) seriach masowych, jak np. "Od książeczki do biblioteczki", "Poczytaj mi mamo", "Bibliotece Żołnierza", "Złotej Bibliotece", "Bibliotece Jaskółka" oraz innych seriach zatwierdzonych do masowego rozpowszechniania przez Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.

7) Wynagrodzenie za wydania zbiorowe dzieł jednego autora oblicza się nie biorąc pod uwagę ilości nakładów poszczególnych dzieł wchodzących w skład wydania zbiorowego. Nakład podstawowy wydania zbiorowego ustala się jako nakład jednorazowy z zachowaniem odpowiedniej degresji przy drugich i następnych wydaniach zbiorowych.

8) W przypadkach wznowień autorowi należy się wynagrodzenie jak za pierwsze wydanie, jeżeli poprawki i uzupełnienia tekstu przekraczają 25% objętości dzieła.

9) 1. Wynagrodzenie autora za pierwszy nakład podstawowy dzieła płatne jest w sposób następujący:

a) do 25% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia podpisania umowy wydawniczej,

b) 50% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia przyjęcia tekstu przez wydawcę z potrąceniem zaliczki wypłaconej zgodnie z lit. a) niniejszego punktu,

c) 40% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia podpisania całości dzieła do druku,

d) 10% wynagrodzenia w ciągu 1 miesiąca od dnia przystąpienia do rozpowszechnienia dzieła.

2. Wynagrodzenie za dzieła o objętości do dwóch arkuszy autorskich, poezji do 200 linijek, książek obrazkowych dla dzieci z tekstem do 100 wierszy - może być wypłacone w całości po przyjęciu rękopisu.

3. Jeżeli wydanie przekracza nakład podstawowy, wynagrodzenie za część wydania przekraczającą nakład podstawowy płatne jest przy ostatniej racie wynagrodzenia (ust. 1 lit. d).

10) Wynagrodzenie autora w przypadku wznowienia dzieła jest płatne w dwóch ratach:

a) 40% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia podpisania umowy wydawniczej, przy wznowieniach zaś dzieła na podstawie poprzednio zawartej umowy - w ciągu 15 dni od zawiadomienia twórcy o zamiarze wznowienia dzieła,

b) reszta wynagrodzenia w ciągu 1 miesiąca od dnia przystąpienia do rozpowszechnienia dzieła.

11) 1. Autor lub tłumacz obowiązany jest złożyć wydawcy:

a) oświadczenie stwierdzające ilość poprzednich wydań i wysokość nakładów w tych wydaniach,

b) oświadczenie, czy na podstawie zawartej uprzednio umowy wydawniczej nie uzyskał za dzieło wynagrodzenia pomimo niewydania dzieła drukiem.

2. Przy określeniu wysokości wynagrodzenia bierze się pod uwagę wszystkie wydania danego dzieła po dniu 22 lipca 1944 r., z tym zastrzeżeniem że nakład podstawowy dzieł wydanych przed wejściem w życie uchwały nr 419 Prezydium Rządu z dnia 2 czerwca 1951 r. (Monitor Polski Nr A-56, poz. 740) określa się jako nakład jednorazowy.

3. W przypadku gdy nakład podstawowy wynikający z niniejszych przepisów różni się od nakładu podstawowego przewidzianego w "tabeli honorariów autorskich", stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały nr 419 Prezydium Rządu z dnia 2 czerwca 1951 r., dotychczas ustalona kolejność nakładów zostaje zachowana.

12) 1. Wynagrodzenie określone w tabeli wynagrodzeń (załącznik nr 2) obejmuje:

a) należność za napisanie lub przetłumaczenie dzieła oraz opracowanie ilustracji i opracowanie lub dostarczenie rysunków technicznych w postaci nadającej się do ostatecznego opracowania graficznego w celach reprodukcyjnych lub za opracowanie koncepcji rysunków,

b) należność za przeniesienie praw wydawniczych w zakresie określonym umową,

c) wynagrodzenie za wybór i ocenę materiału ilustracyjnego, którego twórca sam nie opracował.

2. Opracowanie graficzne ilustracji i rysunków technicznych w formie ostatecznej nie należy do obowiązków twórcy. Jeżeli opracowanie to wykonuje twórca, należy mu się osobne wynagrodzenie za wykonaną pracę.

13) 1. Podstawę obliczenia wynagrodzenia stanowi objętość tekstu, ilustracji i rysunków wyrażona w arkuszach autorskich.

2. Arkusz autorski wynosi 40.000 znaków drukarskich, 700 wierszy poezji lub 3.000 cm2 materiału graficznego.

3. Szczegółowy (techniczny) sposób obliczania arkuszy autorskich ustali Prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.

4. Wynagrodzenie za rysunki i fotografie wykonane przez twórcę, za które nie jest przewidziane odrębne wynagrodzenie, oblicza się w arkuszach autorskich, przyjmując stawkę podstawową dzieła za podstawę obliczenia.

5. Jeżeli dzieło nie zostało wydrukowane, za podstawę obliczenia ewentualnego wynagrodzenia twórcy przyjmuje się objętość dzieła przyjętego przez wydawcę.

14) Do czasu wydania nowych przepisów autorom ilustracji i rysunków technicznych, o ile nie są wykonane przez twórców dzieła - należy się wynagrodzenie za wykonanie oraz za przeniesienie praw wydawniczych według dotychczas stosowanych zasad.

15) Wydawca powinien w umowie wydawniczej określić termin przyjęcia całości dzieła oraz termin ukończenia druku dzieła.

16) 1. Okres przeznaczony na przyjęcie całości dzieła przez wydawcę nie może przekraczać:

a) dla poezji i prozy literackiej oraz aktualnej literatury społeczno-politycznej do 10 arkuszy autorskich - 6 tygodni, gdy zaś objętość dzieła przekracza 10 arkuszy autorskich - dodatkowo 1 miesiąc dla każdych dalszych 10 arkuszy,

b) dla wszystkich innych dzieł - 6 miesięcy bez względu na objętość dzieła.

2. W przypadku dokonywania przez twórcę poprawek lub przeróbek okres przeznaczony na ich przyjęcie nie może przekraczać połowy okresu przeznaczonego na przyjęcie całego dzieła.

3. Bieg terminu na przyjęcie dzieła oblicza się od dnia złożenia całości dzieła przez twórcę. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w przypadku przewidzianym w ust. 2.

17) 1. Przyjęcie dzieła przez wydawcę oznacza:

a) że dostarczone dzieło zostało ocenione jako wykonanie umowy w należyty sposób,

b) że tekst zostaje skierowany do opracowania redakcyjnego,

c) że tekst wymaga jeszcze decyzji wydawcy o skierowaniu go do druku.

2. Wydawca ma obowiązek zawiadomić twórcę o przyjęciu lub nieprzyjęciu dzieła na piśmie. W razie niewykonania tego obowiązku w terminie zakreślonym w umowie na przyjęcie dzieła uważa się, że wydawca przyjął dzieło.

18) 1. W razie nieprzyjęcia dzieła wydawca może odstąpić od umowy przez jednostronne oświadczenie złożone twórcy, bez udzielania terminu dodatkowego. Suma pierwszej zaliczki wypłaconej twórcy przez wydawcę przepada w tym przypadku na rzecz twórcy.

2. Na żądanie twórcy wydawca ma obowiązek podać na piśmie uzasadnienie nieprzyjęcia dzieła.

3. Skutki przewidziane w ust. 1 mogą nastąpić również w przypadku odmowy dokonania poprawek przez twórcę bądź niewykonania ich w określonym terminie.

19) Okres przeznaczony na ukończenie druku dzieła nie może przekraczać:

a) przy druku wszystkich dzieł z wyjątkiem naukowych - jednego roku,

b) przy druku dzieł naukowych - dwóch lat, licząc od dnia przyjęcia dzieła przez wydawcę.

Przy druku dzieł wymagających wyjątkowo dużego nakładu pracy redakcyjnej lub technicznej strony mogą za obopólną zgodą ustalić inny termin ukończenia druku.

20) 1. Jeżeli w terminie ustalonym w umowie wydawniczej wydawca nie ukończył druku dzieła, jest on obowiązany w ciągu 15 dni od upływu tego terminu wypłacić twórcy pozostałą część wynagrodzenia. Twórca może w powyższym przypadku, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia, odstąpić od umowy, lecz dopiero po bezskutecznym upływie terminu dodatkowego wyznaczonego wydawcy na dokończenie druku; termin ten nie może być krótszy od jednego roku.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy pomimo ukończenia druku dzieła w terminie ustalonym w umowie wydawca w ciągu 6 miesięcy nie przystąpi do rozpowszechnienia dzieła.

21) Jeżeli przedmiotem umowy wydawniczej jest wydanie dzieła, za które twórca pomimo niewydania dzieła drukiem otrzymał ponad 50% wynagrodzenia, twórcy należy się za to wydanie wynagrodzenie z zastosowaniem ogólnych zasad dotyczących degresji (pkt 4).

22) 1. Wydawca może wprowadzić do umowy wydawniczej karę umowną za niedostarczenie przez twórcę w terminie ustalonym w umowie tekstów lub poprawek, gdy charakter dzieła wymaga wydrukowania go w określonym terminie.

2. Postanowienia o karze umownej mogą być wprowadzone do umowy wydawniczej jedynie za uprzednią zgodą Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa. Jednakże bez zgody Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa mogą być takie postanowienia wprowadzone do umów na następujące rodzaje dzieł:

a) wstępów,

b) komentarzy i przypisów,

c) literatury propagandowej - masowej,

d) podręczników i książek dla szkół zawodowych i ogólnokształcących stopnia licealnego,

e) podręczników i książek dla szkół podstawowych,

f) elementarzy,

g) czytanek,

h) wypisów literackich, o ile mają być stosowane jako podręczniki szkolne.

23) Kara umowna przewidziana w punkcie poprzedzającym wynosi 0,2% za każdy dzień zwłoki, przyjmując za podstawę obliczenia wysokość wynagrodzenia twórcy. Nie może ona jednak przewyższać 20% wynagrodzenia.

24) W świetle niniejszych przepisów:

a) przez podpisanie całości dzieła do druku - należy rozumieć podpisanie całości dzieła do druku po wszystkich korektach,

b) przez przystąpienie przez wydawcę do rozpowszechnienia dzieła - należy rozumieć przekazanie jakiejkolwiek części nakładu do przedsiębiorstwa państwowego "Dom książki" lub innego dystrybutora, dla którego nakład jest przeznaczony.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2. 1

Tabela wynagrodzeń autorskich

Lp.Nazwa i rodzaj dziełaNakład podstawowy w tysiącach egzemplarzyNazwa jednostkiStawki wynagrodzeń w złPostanowienia dodatkowe
123456
Dział I. Literatura społeczno-polityczna
1Literatura naukowanakład jednorazowyarkusz autorski1.500-1.750-2.000-2.250-2.400-2.700-2.900
2Literatura społeczno-polityczna masowa40"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
3Literatura popularnonaukowa10"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
4Literatura popularnonaukowa masowa30"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
5Reportaż10"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
6Wybory10"150-200-350-400-450-500
7Wybory materiałów nie publikowanych bądź archiwalnych10"500-750-1.000-1.250-1.500
8Komentarze, przypisy, bibliografia, indeksnakład jednorazowy"750-1.000-1.250-1.500-1.750-2.000-2.200-2.400
9Wstępy i posłowia""1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700Wstęp do 0,5 arkusza liczy się za 0,5 arkusza, od 0,5 do 1 arkusza liczy się za pełny arkusz
10Tłumaczenie literatury naukowej""600-750-900-1.100
11Tłumaczenie literatury popularnonaukowej i społeczno-politycznejnakład właściwy dla odpowiedniego rodzaju twórczości"450-600-750-900-1.100
12Tłumaczenie reportaży""450-600-750-900-1.000-1.100
Dział II. Literatura piękna
13Literatura piękna (proza)10arkusz autorski1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
14Literatura piękna (proza) - wydanie masowe50"2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
15Książki dla dzieci - wydanie masowe50"2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
16Nowele, szkice, eseje, opowiadania o objętości do 1 arkusza10utwór1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250Wynagrodzenie za cały utwór drukowany oddzielnie
17Opowiadania, drobne utwory (w tym satyryczne) prozą, w zbiorach różnych autorów10"300-450-600-700-800Ryczałt do 0,25 arkusza autorskiego, ponad 0,25 arkusza autorskiego według lp. 13
18Opowiadania, drobne utwory (w tym satyryczne) prozą, w zbiorach różnych autorów - wydanie masowe 50"300-450-600-700-800Ryczałt do 0,25 arkusza autorskiego, ponad 0,25 arkusza autorskiego według lp. 14
19Zbiory nowel, szkiców, opowiadań i esejów10arkusz autorski1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
20Zbiory drobnych utworów satyrycznych jednego autora10"1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
21Zbiory drobnych utworów satyrycznych jednego autora - wydanie masowe50"2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
22Nowele, szkice, opowiadania (poz. 16 i 19) - wydanie masowe50"2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
23Poezja5linijka6-8-10-12-14-16
24Drobne utwory poetyckie do 8 linijek5utwór50-100-150
25Tekst pieśninakład jednorazowy"600-800-1.000-1.200-1.400
26Poezja - wydanie masowe15linijka8-10-12-15-18-20
27Utwory sceniczne (proza)nakład jednorazowyarkusz autorski1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750-3.000-3.250
28Utwory sceniczne wierszowane"linijka6-8-10-12-14-16
29Utwory poetyckie dla dzieci15"8-10-12-13,50
30Utwory poetyckie dla dzieci - wydanie masowe50"8-10-12-15-16,50
31Drobne utwory dla dzieci (proza od 0,5 arkusza lub poezja do 150 linijek)30utwór1.000-1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750Dotyczy utworów drukowanych w oddzielnej książce
32Drobne utwory dla dzieci (proza do 0,5 arkusza lub poezja do 150 linijek) - wydanie masowe75"1.000-1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.750jak wyżej
33Komentarze, przypisy, bibliografia, teksty do albumównakład jednorazowyarkusz autorski600-750-1.000-1.250-1.500-1.750-2.000-2.200-2.400
34Wstępy krytyczne, przedmowy, posłowia""1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700Objętość do 0,5 arkusza liczy się za 0,5 arkusza, od 0,5 do 1 arkusza liczy się za pełny arkusz
35Antologia i wybory (proza i poezja)"jak za odpowiednią twórczość 50% wynagrodzenia
36Adaptacja i opracowanie literackienakład właściwy dla odpowiedniego rodzaju twórczościarkusz autorski600-800-1.000-1.200-1.400-1.600
37Tłumaczenie literatury pięknej i dziecięcej (proza)""500-600-700-800-900-1.000-1.100W wyjątkowych wypadkach 1.200
38Tłumaczenie drobnych utworów dla dzieci prozą do 0,5 arkusza30utwór600-700-800-900-1.000Dotyczy utworów drukowanych w oddzielnej książce
39Tłumaczenie drobnych utworów dla dzieci prozą do 0,5 arkusza - wydanie masowe75"600-700-800-900-1.000jak wyżej
40Tłumaczenie drobnych utworów dla dzieci (poezja do 150 linijek)30"1.000-1.250-1.500-1.650-1.800jak wyżej
41Tłumaczenie drobnych utworów dla dzieci (poezja do 150 linijek) - wydanie masowe75"1.000-1.250-1.500-1.650-1.800jak wyżej
42Tłumaczenie drobnych utworów poetyckich do 8 linijek5"40-80-100jak wyżej
43Tłumaczenie literatury pięknej (proza)nakład właściwy dla odpowiedniego rodzaju twórczościarkusz autorski500-600-700-800-900-1.000-1.100W wyjątkowych wypadkach 1.200
44Tłumaczenie literatury pięknej z języków orientalnych (proza)""750-900-1.000-1.200-1.350-1.450
45Tłumaczenie poezji"linijka6-8-10-12
46Tłumaczenie drobnych utworów poetyckich do 8 linijek - wydanie masowe15utwór40-100-120Dotyczy utworów drukowanych w oddzielnej książce
47Zbiory pieśni oryginalnych i tłumaczonychnakład jednorazowyjak za odpowiednią twórczość 50% wynagrodzenia
48Tłumaczenie poezji z języków orientalnychnakład właściwy dla odpowiedniego rodzaju twórczościlinijka8-10-12-14,50
49Tłumaczenie tekstu pieśninakład jednorazowyutwór400-500-600-750
Dział III. - Literatura naukowa i fachowa
50Literatura naukowanakład jednorazowyarkusz autorski1.500-1.650-1.800-2.000-2.250-2.400-2.700-2.900
51Literatura popularnonaukowa oraz samoistne prace bibliograficzne10"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
52Literatura popularnonaukowa - wydanie masowe30"1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
53Literatura fachowa na poziomie uniwersyteckimnakład jednorazowy"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700
54Literatura fachowa na poziomie średnimWydawnictwa techniczne 10"1.250-1.500-1.750-2.000-2.200-2.400
Wydawnictwa gospodarcze 20
Wydawnictwa rolnicze 30
Wydawnictwa motoryzacyjne 30
Wydawnictwa radio-telewizyjne 20
55Literatura fachowa dla robotników oraz dla szkół zawodowych i technikównakład jednorazowy"1.500-1.650-1.800-2.000-2.250-2.400-2.700-2.900
56Literatura popularnonaukowaWydawnictwa gospodarcze 20"1.000-1.250-1.500-1.800-2.000-2.200
Wydawnictwa techniczne 10
Wydawnictwa rolne 100
Wydawnictwa sanitarne 50
Wydawnictwa motoryzacyjne 30
Wydawnictwa radio-telewizyjne 20
57Poradniki techniczne na poziomie inżynierskim i średnimnakład jednorazowy"1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.7001) Nakładu podstawowego nie stosuje się przy dziełach zbiorowych (art. 10 ustawy o prawie autorskim). Przy dziełach zbiorowych wynagrodzenie ustala się jako jednorazowe bez względu na ilość wydań i wielkość nakładu.
2) Objętość do 0,5 arkusza liczy się za 0,5 arkusza, od 0,5 arkusza do 1 arkusza liczy się za pełny arkusz
58Poradniki techniczne popularnegospodarcze 30"1.000-1.250-1.500-1.750-2.000-2.200-2.400jak wyżej
techniczne 20
59Poradniki popularne dla rolnictwa100"1.250-1.500-1.750-2.000-2.200-2.400jak wyżej
60Zbiory prawniczenakład jednorazowy"100-200-300-400
61Adaptacja i opracowanie""400-500-600-750
62Naukowe edycje tekstów z języków antycznych i staropolskich""600-750-900-1.100
63Opracowanie tekstów z języków antycznych i orientalnych z rękopisów i starodrukównakład jednorazowyarkusz

"

1.000-1.200-1.400-1.700Stawka najniższa przy 1 przekazie, średnia przy 2-3 przekazach, stawka najwyższa powyżej 3 przekazów
64Naukowe edycje tekstów z zakresu literatury oraz zabytków językowych:""
1) wydanie fototypiczne z wykazem błędów w druku600-900-1.200-1.450jak wyżej
2) krytyczne wydanie transliterowane800-1.100-1.400-1.750jak wyżej
3) krytyczne wydanie transkrybowane1.000-1.300-1.600-1.950jak wyżej
65Opracowanie tekstów źródłowych historycznych""
1) drukowanych900-1.000-1.200-1.450jak wyżej
2) rękopiśmiennych1.000-1.200-1.500-1.800-2.000-2.200W zależności od trudności odczytania oraz ilości przekazów
66Komentarze, przypisy, bibliografie, teksty do albumów""600-750-900-1.250-1.500-1.800
67Przypisy, bibliografie, komentarze do dzieł naukowych""750-1.000-1.250-1.500-1.750-2.000-2.200-2.400
68Indeksy do dzieł naukowych:""
1) nazwisk i nazw geograficznych

- rzeczowe i obcojęzyczne

1.000-1.250-1.500-1.800
2) słownikowe1.800-2.000-2.200-2.400
69Wstępy krytyczne, przedmowy, posłowia do dzieł naukowych""1.250-1.500-1.750-2.000-2.250-2.500-2.700Objętość do 0,5 arkusza liczy się za 0,5 arkusza, od 0,5 do 1 arkusza liczy się za pełny arkusz
70Tłumaczenie literatury naukowejnakład właściwy dla odpowiedniego rodzaju twórczości"600-750-900-1.100
71Tłumaczenie literatury popularnonaukowej""500-650-800-1.000
72Tłumaczenie literatury fachowej na poziomie uniwersyteckim""500-750-900-1.100
73Tłumaczenie literatury fachowej na poziomie średnim""500-650-800-1.000
74Tłumaczenie literatury fachowo-popularnej""450-600-750-900
75Tłumaczenie poradników technicznych na poziomie inżynierskim i średnim""500-750-900-1.100
Dział IV. - Przekłady z języka polskiego na język obcy lub z języka obcego na inny język obcy
76Tłumaczenie literatury pięknej (proza)nakład jednorazowyarkusz autorski750-1.000-1.250-1.500-1.800
77Tłumaczenie poezji"linijka8-10-12-14,50
78Tłumaczenie dzieł naukowych, popularnonaukowych i fachowych na poziomie uniwersyteckim"arkusz autorski1.000-1.250-1.500-1.800
79Tłumaczenie literatury fachowej na poziomie licealnym""750-1.000-1.250-1.400-1.500
80Tłumaczenie tekstu pieśni"utwór500-600-800-1.000
Dział V. - Słowniki. Samouczki. Encyklopedie
81Słowniki terminologii (zawierające definicje):

a) za definicję pojęcia

b) za przekład definicji na język obcy

c) za przekład definicji na język polski

nakład jednorazowydefinicja

"

"

10-15-20-22

7,50-10-15-17

5-7,50-10-12,50-13-14

Nakładu podstawowego nie stosuje się przy dziełach zbiorowych (art. 10 ustawy o prawie autorskim). Przy dziełach zbiorowych wynagrodzenie ustala się jako jednorazowe bez względu na ilość wydań i wielkość nakładu
82Słowniki techniczne z językiem wyjściowym obcym:"1) jak wyżej
a) za termin wyjściowy obcy (z podaniem źródła)termin1,50-2,202) Za uzupełnienie materiału stawki mogą być podwyższone do 100%
b) za termin wyjściowy obcy (z wypisem ze źródła)"2,50-3,30
c) za polski odpowiednik (bez podania źródła)odpowiednik1,50-1,70
d) za polski odpowiednik (z podaniem źródła)"2-2,20
e) za odpowiednik w innym języku obcym (z podaniem źródła)"2-2,80
f) za odpowiednik w innym języku obcym (z wypisem ze źródła)"3-3,90
83Słowniki techniczne z językiem wyjściowym polskim:"
a) za termin wyjściowy (z podaniem źródła)termin1,50-1,70
b) za termin wyjściowy (z wypisem ze źródła)"2,50-2,80jak wyżej
c) za odpowiednik w języku obcym (z podaniem źródła)odpowiednik2-2,80
d) za odpowiednik w języku obcym (z wypisem ze źródła)"3-3,90
e) za kartę terminologiczną opracowaną źródłowo z kartoteki obcojęzyczno-polskiejkarta1-1,70
84Krytyczny wybór kart terminologicznych do innych słownikówpozycja analizowana0,25-0,60Wynagrodzenie jednorazowe
85Słowniki języka polskiego50arkusz autorski2.300-2.500-2.600-2.860Nakładu podstawowego nie stosuje się przy dziełach zbiorowych (art. 10 ustawy o prawie autorskim). Przy dziełach zbiorowych wynagrodzenie ustala się jako jednorazowe bez względu na ilość wydań i wielkość nakładu
86Słowniki ogólne dwujęzycznenakład jednorazowy do 50 tysięcy egzemplarzy"1.800-2.000-2.300-2.500-2.700-2.970
87Samouczki języków obcychnakład jednorazowy"1.800-2.000-2.200-2.420
88Encyklopedie, leksykony, słowniki encyklopedyczne""

wiersz

2.400-3.600-3.960

3-5

Nakładu podstawowego nie stosuje się przy dziełach zbiorowych (art. 10 ustawy o prawie autorskim). Przy dziełach zbiorowych wynagrodzenie ustala się jako jednorazowe bez względu na ilość wydań i wielkość nakładu.
Dział VI. - Podręczniki
89Podręczniki dla szkół wyższychnakład jednorazowyarkusz autorski1.500-1.800-2.100-2.550
90Skrypty dla szkół wyższych drukowane i powielane""700-800-900-1.100
91Podręczniki języków obcych dla szkół wyższychnakład jednorazowy"1.500-1.750-2.000-2.400
92Słowniczki-objaśnienia leksykograficzne, gramatyczne i inne w podręcznikach języków obcych dla szkół wyższych""800-1.000-1.250-1.500-1.800
93Tłumaczenia podręczników uniwersyteckich""600-750-900-1.100
94Fragmenty prozy i poezji w czytankach polskich (utwory nie publikowane, przedruki)""jak za odpowiedni rodzaj twórczości 50% wynagrodzenia
95Skrypty dla szkół zawodowych i ogólnokształcących stopnia licealnego""500-650-800
96Podręczniki dla szkół podstawowych:Za podręczniki dla szkół dla pracujących wynagradza się jak za podręczniki do szkół ogólnokształcących w odpowiednich klasach i przedmiotach według stawek podwyższonych o 25% przy nakładzie jednorazowym.
Klasa I
- Elementarz200podręcznik8.400-10.500-12.000
- Ćwiczenia elementarzowe200"3.600-4.500-5.000
- Arytmetyka200"6.750-8.100-9.000-10.800-12.000
- Śpiewnik200"2.250-2.700-3.000-3.600-4.000
Klasa II
- Czytanki200"4.500-6.000-7.000
- Język polski200"3.750-4.500-5.000-6.000-7.000
- Podręcznik łączny200"10.500-12.600-14.000-16.800
- Arytmetyka200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Śpiewnik200"2.250-2.700-3.000-3.600-4.000
Klasa III
- Czytanki200"4.500-6.000-7.000
- Język polski200"3.750-4.500-5.000-6.000-7.000
- Podręcznik łączny200"10.500-12.600-14.000-16.800
- Arytmetyka200"8.250-9.900-11.000-13.200-14.500
- Przyroda200"4.500-5.400-6.000-7.200-8.500
- Śpiewnik200"2.250-2.700-3.000-3.600-4.000
Klasa IV
- Czytanki200"5.400-7.200-8.500
- Język polski200"4.500-5.400-6.000-7.200-8.500
- Podręcznik łączny200"12.750-15.300-17.000-20.400
- Geografia200"4.500-5.400-6.000-7.200-8.500
- Przyroda200"5.250-6.300-7.000-8.400-9.500
- Arytmetyka200"9.000-10.800-12.000-14.400-16.000
- Śpiewnik200"3.000-3.600-4.000-4.800-5.400
Klasa V
- Wypisy200"5.850-7.800-9.100
- Język polski200"5.250-6.300-7.000-8.400-9.800
- Podręcznik łączny200"14.250-17.100-19.000-22.800
- Język rosyjskijednorazowy"5.650-6.750-9.000-10.500
- Historia200"4.500-5.400-6.000-7.200-8.500
- Geografia200"5.250-6.300-7.000-8.400-9.500
- Przyroda200"5.250-6.300-7.000-8.400-9.500
- Matematyka200"9.375-11.250-12.500-15.000-16.500
- Śpiewnik200"3.750-4.500-5.000-6.000-7.000
Klasa VI
- Wypisy200"5.850-7.800-9.100
- Język polski200"5.250-6.300-7.000-8.400-9.800
- Podręcznik łączny200"14.250-17.100-19.000-22.800
- Język rosyjskijednorazowy"6.600-7.900-10.500-12.000
- Język angielski""6.100-7.350-9.750-13.000
- Język francuski""6.100-7.350-9.750-13.000
- Język niemiecki""6.100-7.350-9.750-13.000
- Historia200"5.320-6.300-7.000-8.400-9.500
- Geografia200"5.320-6.300-7.000-8.400-9.500
- Zoologia200"5.320-6.300-7.000-8.400-9.500
- Matematyka200"10.500-12.600-14.000-16.800-18.500
- Fizyka200"5.320-6.300-7.000-8.400-9.500
- Śpiewnik200"3.750-4.500-5.000-6.000-7.000
Klasa VII
- Wypisy200"6.300-8.400-9.800
- Język polski200"5.320-6.300-7.000-8.400-9.800
- Język rosyjskijednorazowy"7.500-9.000-12.000-13.500
- Język angielski""7.000-8.400-11.200-15.000
- Język francuski""7.000-8.400-11.200-15.000
- Język niemiecki""7.000-8.400-11.200-15.000
- Historia200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Geografia200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Matematyka200"10.500-12.600-14.000-16.800-18.500
- Fizyka200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Chemia200"4.500-5.400-6.000-7.200-8.500
- Przyroda200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Śpiewnik200"3.750-4.500-5.000-6.000-7.000
Klasa VIII
- Wypisy polskie200"6.750-9.000-10.500
- Język polski200"5.250-6.300-7.000-8.400-9.800
- Język rosyjskijednorazowy"7.500-9.000-12.000-13.500
- Język angielski""7.500-9.000-12.000-16.000
- Język francuski""7.500-9.000-12.000-16.000
- Język niemiecki""7.500-9.000-12.000-16.000
- Historia200"6.375-7.650-8.500-10.200-11.500
- Geografia200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Matematyka200"13.500-16.200-18.000-21.600-24.000
- Fizyka200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Chemia200"5.625-6.750-7.500-9.000-10.000
- Przyroda200"6.000-7.200-8.000-9.600-10.500
- Śpiewnik200"3.750-4.500-5.000-6.000-7.000
- Wychowanie obywatelskie200"6.000-7.200-8.000-9.600-12.000
97Podręczniki do przedmiotów ogólnokształcących stopnia licealnego, techników, zasadniczych szkół zawodowych, szkół przysposobienia rolniczego i innych typów szkół zawodowych.
Klasa I
- Wypisy z literatury polskiej50"4.800-6.000-7.000
- Historia literatury polskiej50"9.600-12.000-13.800-15.600-21.000
- Gramatyka50"4.800-6.000-6.900-7.800-10.000
- Język rosyjskijednorazowy"11.250-13.500-15.750-16.500
- Język angielski""11.250-13.500-15.750-19.700
- Język francuski""11.250-13.500-15.750-19.700
- Język niemiecki""11.250-13.500-15.750-19.700
- Język łaciński""11.250-13.500-15.750-19.700
- Historia50"9.600-12.000-13.800-15.600-21.000
- Geografia50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Matematyka50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Fizyka50"9.600-12.000-13.800-15.600-19.500
- Chemia50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
Klasa II
- Wypisy z literatury polskiej50"6.600-8.250-10.500
- Historia literatury polskiej50"8.800-11.000-12.650-14.300-19.000
- Język polski50"4.800-6.000-6.900-7.800-10.000
- Język rosyjskijednorazowy"11.250-13.500-15.750-16.500
- Język angielski""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język francuski""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język niemiecki""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język łaciński""12.500-15.000-17.500-21.900
- Historia50"9.600-12.000-13.800-15.600-21.000
- Geografia50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Matematyka50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Fizyka50"9.600-12.000-13.800-15.600-19.500
- Chemia50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
Klasa III
- Wypisy z literatury polskiej50"7.200-9.000-11.400
- Historia literatury polskiej50"6.400-8.000-9.200-10.400-15.000
- Język ojczysty50"5.600-7.000-8.050-9.100-11.500
- Język rosyjskijednorazowy"12.500-15.000-17.500-18.500
- Język angielski""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język francuski""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język niemiecki""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język łaciński""12.500-15.000-17.500-21.900
- Historia50"11.200-14.000-16.100-18.200-23.000
- Geografia50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Matematyka50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Fizyka50"9.600-12.000-13.800-15.600-19.500
- Chemia50"8.000-10.000-11.500-13.000-16.000
- Przyroda (higiena)50"9.600-12.000-13.800-15.600-19.500
Klasa IV liceum oraz klasa IV i klasa V technikum
- Język polski50"12.800-16.000-18.400-20.800-26.000
- Język rosyjskijednorazowy"12.500-15.000-17.500-18.500
- Język angielski""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język francuski""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język niemiecki""12.500-15.000-17.500-21.900
- Język łaciński""12.500-15.000-17.500-21.900
- Historia50"12.800-16.000-18.400-20.800-26.000
- Matematyka50"6.400-8.000-9.200-10.400-13.000
- Fizyka z astronomią50"9.600-12.000-13.800-15.600-19.500
- Przyroda50"9.600-12.000-13.800-15.600-19.500
- Propedeutyka filozofii50"96.00-12.000-13800-15.600-22.000
- Nauka o społeczeństwie i wychowanie obywatelskie50"80.00-10.000-11.500-13.000-20.000
98Podręczniki dla liceów pedagogicznych
Klasa III
- Historia wychowaniajednorazowy"15.000-18.000-21.000-24.000-28.800
- Wypisy z historii wychowania""7.200-9.000-10.800
- Psychologia""15.000-18.000-21.000-24.000-28.800
Klasa IV
- Psychologia""15.000-18.000-21.000-24.000-28.800
- Pedagogika""20.000-24.000-28.000-32.000-38.400
- Metodyka nauczania początkujących""12.500-15.000-17.500-20.000-24.000
Klasa V
- Historia wychowania""18.750-22.500-26.250-30.000-36.000
- Wypisy z historii wychowania""8.400-10.500-12.600
- Pedagogika""20.000-24.000-28.000-32.000-38.400
- Metodyka nauczania początkujących""15.000-18.000-21.000-24.000-28.800
99Podręczniki fachowe dla szkół zawodowych
1) Mechanika techniczna dla szkół budowlanych20"13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
2) Mechanika techniczna dla pracujących część I20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
3) Mechanika techniczna dla pracujących część II20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
4) Mechanika techniczna dla technikum20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
5) Materiałoznawstwo dla szkół rzemiosł budowlanych20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
6) Materiałoznawstwo instalacji budowlanych20"10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
7) Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół zawodowych elektrycznych20"11.600-14.500-18.125-21.750-26.100
8) Materiałoznawstwo elektryczne dla technikum20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
9) Materiałoznawstwo dla metalowców20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
10) Materiałoznawstwo drogowe20"12.800-16.000-20.000-24.000-28.800
11) Materiałoznawstwo ceramiczne20"6.800-8.500-10.625-12.750-15.300
12) Materiałoznawstwo szklarskie20"96.00-12.000-15.000-18.000-21.600
13) Materiałoznawstwo odzieżowe20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
14) Materiałoznawstwo włókiennicze20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
15) Materiałoznawstwo przemysłu drzewnego20"12.800-16.000-20.000-24.000-28.800
16) Materiałoznawstwo włókiennicze20"10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
17) Materiałoznawstwo skórzane20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
18) Materiałoznawstwo futrzarskie20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
19) Zarys materiałoznawstwa poligraficznego20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
20) Budownictwo ogólne20"12.800-16.000-20.000-24.000-28.800
21) Zarys budownictwa ogólnego20"10.000-12.500-15.625-18.750-22.500
22) Budownictwo wodne, regulacja rzek20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
23) Budownictwo wodne, budowle wodne20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
24) Budownictwo dla techników leśnych20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
25) Statyka budowli z wytrzymałością materiałów20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
26) Zarys elektrotechniki dla szkół nieelektrycznych20"12.800-16.000-20.000-24.000-28.800
27) Podstawy elektrotechniki dla technikum część I20"23.200-29.000-36.250-43.500-52.200
28) Podstawy elektrotechniki dla technikum część II20"17.600-22.000-27.500-33.000-39.600
29) Elektrotechnika dla techników nieelektrycznych20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
30) Elektrotechnika dla zasadniczych szkół zawodowych elektrycznych20"20.800-26.000-32.500-39.000-46.800
31) Elektrotechnika i elektryfikacja rolnictwa20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
32) Maszynoznawstwo z częściami dla techników niemechanicznych20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
33) Maszynoznawstwo dla zasadniczych szkół zawodowych20"12.400-15.500-19.375-23.250-27.900
34) Maszynoznawstwo dla techników mechanicznych20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
35) Zarys maszynoznawstwa rolniczego część I20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
36) Zarys maszynoznawstwa rolniczego część II20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
37) Maszynoznawstwo leśne20"16.800-21.000-26.250-31.500-37.800
38) Maszynoznawstwo dla leśników20"56.000-70.000-87.500-10.500-12.6000
39) Części maszyn (dla pracujących)20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
część I
40) Części maszyn (dla pracujących)20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
część II
41) Części maszyn20"17.600-22.000-27.500-33.000-39.600
42) Zarys mechaniki technicznej20"5.600-7.000-8.750-10.500-12.600
43) Mechanika budowli część I20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
44) Mechanika budowli część II20"13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
45) Mechanika i wytrzymałość materiałów20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
46) Pasowanie i pomiary20"15.200-19.000-23.750-28.500-34.200
47) Zarys technologii metali20"8.800-11.000-13.750-16.500-19.800
48) Technologia metali część I20"16.400-20.500-25.625-30.750-36.900
49) Technologia metali część II20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
50) Technologia metali część III20"13.200-16.500-20.625-24.750-29.700
51) Technologia metali dla technikum mechanizacji rolnictwa20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
52) Ślusarstwo część I20"80.00-10.000-12.500-15.000-18.000
53) Ślusarstwo część II20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
54) Ślusarstwo część III20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
55) Zarys termodynamiki20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
56) Termodynamika techniczna20"16.800-21.000-26.250-31.500-37.800
57) Wytrzymałość materiałów dla techników20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
58) Przepisy ruchu drogowego20"6.400-8.000-10.000-12.000-14.400
59) Podstawy mikrobiologii20"10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
60) Surowce podstawowe w przemyśle mięsnym20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
61) Mikrobiologia techniczna20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
62) Podstawy biochemii przemysłu spożywczego20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
63) Zasady żywienia20"14.000-17.500-21.875-26.250-31.500
64) Surowce przemysłu spożywczego20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
65) Towaroznawstwo dla szkół gospodarczych część I20"11.600-14.500-18.125-21.700-26.100
66) Towaroznawstwo dla szkół gospodarczych część II20"16.800-21.000-26.250-31.500-37.800
67) Rachunki zawodowe dla szkół gospodarczych20"9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
68) Towaroznawstwo piekarskie i cukiernicze20"19.200-24.000-30.000-36.000-43.200
69) Towaroznawstwo zbożowe z pracownią20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
70) Towaroznawstwo artykułów przemysłowych dla sprzedawcy20"13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
71) Towaroznawstwo artykułów przemysłowych20"20.800-26.000-32.500-39.000-46.800
72) Towaroznawstwo artykułów spożywczych dla sprzedawcy20"19.200-24.000-30.000-36.000-43.200
73) Towaroznawstwo artykułów spożywczych20"19.200-24.000-30.000-36.000-43.200
74) Towaroznawstwo dla technikum rachunkowości rolnej20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
75) Towaroznawstwo drzewne20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
76) Materiały pomocnicze w przemyśle spożywczym20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
77) Zasady żywienia20"10.000-17.500-21.875-26.250-31.500
78) Pisanie na maszynie20"11.200-14.000-17.500-21.000-25.200
79) Ekonomika przedsiębiorstw przemysłowych dla techników przemysłowych20"17.600-22.000-27.500-33.000-39.600
80) Ekonomika handlu część I, II i III20"11.200-14.000-17.500-21.000-25.200
81) Ekonomika przedsiębiorstw przemysłowych dla techników ekonomicznych część I, II i III20"11.200-14.000-17.500-21.000-25.200
82) Ekonomika i organizacja gospodarstw rolnych20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
83) Ekonomika i organizacja gospodarstw ogrodniczych20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
84) Ekonomika i organizacja gospodarstw rolnych dla technikum mechanizacji rolnictwa20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
85) Technologia wybranych gałęzi produkcji część I, II i III20"11.200-14.000-17.500-21.000-25.200
86) Organizacja i technika handlu część I, II i III20"11.200-14.000-17.500-21.000-25.200
87) Finanse20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
88) Ekonomia polityczna20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
89) Ekonomia polityczna dla technikum rachunkowości rolnej20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
90) Zasady księgowości dla techników20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
91) Zasady księgowości dla zasadniczych szkół zawodowych20"10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
92) Podstawy księgowości rolniczej20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
93) Rachunkowość państwowych gospodarstw rolnych20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
94) Rachunkowość spółdzielni produkcyjnych20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
95) Rachunkowość przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
96) Korespondencja biurowa20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
97) Stenografia20"80.00-10.000-12.500-15.000-18.000
98) Arytmetyka gospodarcza część I20"13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
99) Arytmetyka gospodarcza część II20"7.600-9.500-11.875-14.250-17.100
100) Arytmetyka gospodarcza dla pracujących część I20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
101) Arytmetyka gospodarcza dla pracujących część II20"10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
102) Arytmetyka gospodarcza i pomiary rolnicze20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
103) Biurowość i korespondencja dla technikum rachunkowości rolnej20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
104) Gospodarka przedsiębiorstw20"7.920-9.900-12.375-14.850-17..820
105) Wybrane zagadnienia z prawa20"1.200-16.500-20.625-24.750-29.700
106) Wiadomości prawne dla technikum rachunkowości rolnej20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
107) Wybrane przepisy prawa dla techników wodno-melioracyjnych20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
108) Rysunek zawodowy dla szkół górniczych20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
109) Rysunek zawodowy dla zasadniczych szkół zawodowych drzewnych20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
110) Rysunek techniczny dla I i II klas techników20"15600-19500-24375-29250-35100
111) Rysunek i zagadnienia plastyczne w krawiectwie20"96.00-12.000-15.000-18.000-21.600
112) Rysunek zawodowy dla szkół włókienniczych20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
113) Rysunek zawodowy dla zasadniczych szkół zawodowych20"11.200-14.000-17.500-21.000-25.200
114) Rysunek zawodowy i czytanie planów20"12.800-16.000-20.000-24.000-28.800
115) Rysunek dla zasadniczych techników zawodowych elektrycznych20"8.800-11.000-13.750-16.500-19.800
116) Rysunek techniczny dla szkół wodno-melioracyjnych20"4.000-5.000-6.250-7.500-9.000
117) Rysunek techniczny dla techników leśnych20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
118) Zarys higieny i bezpieczeństwa pracy20"6.400-8.000-10.000-12.000-14.400
119) Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle20"6.800-8.500-10.625-12.750-15.300
120) Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie20"4.800-6.000-7.500-9.000-10.800
121) Botanika dla techników rolniczych20"27.200-34.000-42.500-51.000-61.200
122) Botanika dla techników leśnych20"24.800-31.000-38.750-46.500-55.800
123) Botanika łąkarska20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
124) Zoologia dla techników rolniczych20"20.000-250.00-31.250-37.500-45.000
125) Zoologia dla techników leśnych20"26.000-33.000-41.250-49.500-59.400
126) Zoologia leśna20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
127) Anatomia, fizjologia i patologia zwierząt20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
128) Choroby wewnętrzne zwierząt20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
129) Choroby zakaźne i inwazyjne zwierząt20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
130) Położnictwo i inseminacja dla techników weterynaryjnych20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
131) Chirurgia i ortopedia dla techników weterynaryjnych20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
132) Chemia dla techników rolniczych20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
133) Mechaniczna technologia drewna20"48.000-61.000-76.250-91.500-109.800
134) Chemiczna technologia drewna20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
135) Ciągniki techniczne i samochody20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
136) Narzędzia i maszyny rolnicze20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
137) Naprawa maszyn rolniczych20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
138) Naprawa ciągników rolniczych20"12.800-16.000-20.000-24.000-28.800
139) Eksploatacja ciągników i maszyn rolniczych20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
140) Wiadomości z ogrodnictwa20"22.400-28.000-35.000-42.000-50.400
141) Wiadomości z rolnictwa20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
142) Wiadomości z miernictwa20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
143) Mechanizacja robót wodno-melioracyjnych20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
144) Mechanizacja rolnictwa20"9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
145) Mechanizacja ogrodnictwa20"17.600-22.000-27.500-33.000-39.600
146) Organizacja dla techników mechanizacji rolnictwa20"80.00-10.000-12.000-15.000-18.000
147) Wskaźnik do urządzenia gospodarstwa rolnego20"4.800-6.000-7.500-9.000-10.800
148) Schemat projektu urządzenia gospodarstwa rolnego20"13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
149) Organizacja robót i kosztorysowanie dla techników wodno-melioracyjnych20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
150) Organizacja służby weterynaryjnej20"4.000-5.000-6.250-7.500-9.000
151) Administracja leśna20"80.00-10.000-12.500-15.000-18.000
152) Pomelioracyjne zagospodarowanie użytków zielonych20"9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
153) Technika i organizacja nasiennictwa20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
154) Ewolucjonizm20"6.400-8.000-10.000-12.000-14.400
155) Hodowla zwierząt t. I20"32.000-40.000-50.000-60.000-72.000
156) Hodowla zwierząt t. II20"28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
157) Hodowla zwierząt t. III20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
158) Ogólna uprawa roślin t. I20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
159) Ogólna uprawa roślin t. II20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
160) Szczegółowa uprawa roślin

t. I

20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
161) Szczegółowa uprawa roślin

t. II

20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
162) Uprawa roślin dla techników wodno-melioracyjnych20"96.00-12.000-15.000-18.000-21.600
163) Hodowla roślin20"14.400-18.000-22.500-27.000-32.400
164) Uprawa i użytkowanie łąk i pastwisk20"19.200-24.000-30.000-36.000-43.200
165) Użytkowanie lasu20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
166) Urządzanie lasu20"32.000-40.000-50.000-60.000-72.000
167) Urządzenie lasu20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
168) Hodowla lasu20"22.400-28.000-35.000-42.000-50.400
169) Ogólne wiadomości o użytkowaniu lasu, transporcie i przemyśle leśnym20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
170) Ochrona lasu20"28.000-35.000-37.500-52.500-63.000
171) Ochrona roślin20"9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
172) Sadownictwo20"32.000-40.000-50.000-60.000-72.000
173) Szkółkarstwo20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
174) Warzywnictwo t. I20"20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
175) Warzywnictwo t. II20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
176) Kwiaciarstwo20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
177) Tereny zielone20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
178) Drzewoznawstwo20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
179) Gleboznawstwo20"9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
180) Eksploatacja torfu20"4.800-6.000-7.500-9.000-10.800
181) Genetyka20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
182) Łowiectwo20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
183) Nauka o środowisku leśnym20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
184) Pomiar drzew i drzewostanów20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
185) Miernictwo20"18.400-23.000-28.750-34.500-41.400
186) Miernictwo wodno-melioracyjne20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
187) Nauka o drewnie20"13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
188) Melioracje20"24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
189) Wodociągi i kanalizacje20"28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
190) Roboty ziemne i drogi gruntowe20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
191) Melioracje łąk i pastwisk20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
192) Podstawy energetyki20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
193) Transport leśny20"12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
194) Hydrologia20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
195) Hydraulika20"80.00-10.000-12.500-15.000-18.000
196) Statyka i żelbetnictwo20"16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
197) Administracja i rachunkowość20"20.000-25.000-31.350-37.500-45.000
198) Farmakologia20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
199) Zbieranie i preparowanie owadów20"2.400-3.000-3.750-4.500-5.400
200) Zadania matematyczne o tematyce rolniczej20"4.800-6.000-7.500-9.000-10.800
201) Zbiór zadań z matematyki dla techników lesnych20"8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
202) Anatomia i fizjologiajednorazowy"36.000-45.000-56.250-67.500-81.000
203) Repetytorium z anatomii i fizjologii""9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
204) Zarys chemii ogólnej""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
205) Biochemia""16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
206) Chemia farmaceutyczna""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
207) Farmakologia i receptura""27.200-34.000-42.500-51.000-61.200
208) Farmacja stosowana (technika przyrządzania leków)""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
209) Patologia""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
210) Mikrobiologia i parazytologia""24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
211) Higiena""25.600-32.000-40.000-48.000-57.600
212) Zarys chorób wewnętrznych""28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
213) Choroby dzieci""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
214) Rozwój fizyczny dziecka""6.400-8.000-10.000-12.000-14.400
215) Chirurgia""24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
216) Choroby psychiczne i pielęgniarstwo psychiatryczne""13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
217) Podręcznik położnictwa""28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
218) Ćwiczenia na fantomie położniczym""10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
219) Choroby kobiece""16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
220) Choroby nosa, gardła i uszu""80.00-10.000-12.500-15.000-18.000
221) Choroby oczu""8.000-10.000-12.500-15.000-18.000
222) Choroby zakaźne""17.600-22.000-27.500-33.000-39.600
223) Nauka o gatunkach (desmurgia)""10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
224) Praca instrumentariuszki na sali operacyjnej""25.600-32.000-40.000-48.000-57.600
225) Choroby skóry""13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
226) Protetyka stomatologiczna (technika laboratoryjna)""44.000-55.000-68.750-82.500-99.000
227) Technika histologiczna - histologia i histopatologia""24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
228) Promienie X i ich zastosowanie w medycynie""18.400-23.000-28.750-34.500-41.400
229) Metodyka i technika badania rentgenowskiego""22.400-28.000-35.000-42.000-50.400
230) Radioterapia""9.600-12.000-15.000-18.000-21.600
231) Fizykoterapia""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
232) Terapia zajęciowa""28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
233) Pielęgniarstwo rehabilitacyjne""13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
234) Zasady pielęgniarstwa""21.600-27.000-33.750-40.500-48.600
235) Pielęgniarstwo specjalistyczne""28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
236) Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej""12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
237) Technika zabiegów pielęgniarskich""7.200-9.000-11.250-13.500-16.200
238) Pielęgniarstwo noworodka""10.400-13.000-16.250-19.500-23.400
239) Pielęgniarstwo położnicze dla położnych""17.600-22.000-27.500-33.000-39.600
340) Neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne""13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
241) Podręcznik dla opiekunek dziecięcych""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
242) Zasady i technika pracy asystentek pielęgniarskich""16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
243) Podręcznik dla higienistek szkolnych""25.600-32.000-40.000-48.000-57.600
244) Historia pielęgniarstwa""13.600-17.000-21.250-25.500-30.600
245) Podręcznik instruktora sanitarnego""42.400-53.000-66.250-79.500-95.400
246) Przepisy dietetyki praktycznej""32.000-40.000-50.000-60.000-72.000
247) Zarys nauki o żywieniu""24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
248) Organizacja ochrony zdrowia i zabezpieczenie społeczne""15.200-19.000-23.750-28.500-34.200
249) Narzędzia lekarskie, sprzęt sanitarny i inne artykuły medyczne (towaroznawstwo sanitarne)""21.600-27.000-33.750-40.500-48.600
250) Podręcznik elektrokardiografii technicznej""12.000-15.000-18.750-22.500-27.000
251) Język łaciński""21.600-27.000-33.750-40.500-4.8600
252) Język rosyjski""16.000-20.000-25.000-30.000-36.000
253) Język angielski""28.000-35.000-43.750-52.500-63.000
254) Język niemiecki""18.400-23.000-28.750-34.500-41.400
255) Ratownictwo i postępowanie z chorym""20.000-25.000-31.250-37.500-45.000
256) Wyszkolenie wojskowo-medyczne""24.000-30.000-37.500-45.000-54.000
257) Pierwsza pomoc w ostrych zatruciach""96.00-12.000-15.000-18.000-21.600

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Autor .........................

Tytuł .........................

Symbol ........................

UMOWA WYDAWNICZA

Dnia .................... w ................... pomiędzy .....

............................, zwanym w dalszym ciągu tej

umowy "wydawcą", a ob. ......................................,

zwanym w dalszym ciągu tej umowy "autorem", została zawarta

umowa następującej treści:

§  1.
Autor zobowiązuje się napisać (oświadcza, że napisał) dzieło pt. ... objętości około ......... arkuszy autorskich, licząc 40.000 znaków drukarskich za jeden arkusz autorski prozy lub 700 wierszy poezji, lub 3.000 cm2 ilustracji w druku.

Tytuł dzieła może być zmieniony w porozumieniu z wydawcą.

§  2.
Autor oświadcza, że prawa wydawnicze do tego dzieła nie są przez niego ani jego następców w niczym ograniczone, przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydawania tego dzieła drukiem w formie książkowej i zobowiązuje się dostarczyć maszynopis dzieła w ......... egzemplarzach oraz materiał ilustracyjny w terminie do dnia ..........
§  3.
Dzieło będące przedmiotem niniejszej umowy powinno być wykonane z zachowaniem stosowanych przez wydawcę wytycznych dla autorów, a w szczególności odpowiadać następującym warunkom:
1)
opracowanie powinno odpowiadać:
a)
wymaganiom programu ...
b)
treści złożonego konspektu ...;
2)
własny materiał ilustracyjny autora powinien być przygotowany w postaci nadającej się do opracowania graficznego w celach reprodukcyjnych i dostarczony w ... egzemplarzach;
3)
dzieło powinno zawierać spis treści, spis rysunków, spis tablic, skorowidze: alfabetyczny, rzeczowy, chronologiczny, indeks nazwisk, wykaz określeń, wykaz skrótów, wykaz literatury, żywą paginę maszynopisu;
4)
autor obowiązany jest dokonać wyboru i oceny potrzebnych do dzieła ilustracji (fotografii i rysunków obcych).
§  4.
Maszynopis powinien być wykonany na papierze piśmiennym formatu A4 jednostronnie z interlinią i marginesem szerokości około 3 cm z lewej i 1 cm z prawej strony i zawierać 31 wierszy (65 znaków w wierszu) na stronie maszynopisu.

Do maszynopisu powinny być dołączone pisemne wyjaśnienia niezbędne do należytego przygotowania dzieła (tekstu, materiału ilustracyjnego itp.) do druku i do jego wydania oraz mogą być dołączone uwagi autora dotyczące pożądanej wysokości nakładu i sposobu wydania dzieła (układ graficzny, szata zewnętrzna itp.); zasada ta ma analogiczne zastosowanie do materiału ilustracyjnego i rysunkowego autora. W przypadku dostarczenia maszynopisów w ilości mniejszej, niż to przewiduje § 2 umowy, albo gdy z winy autora zachodzi konieczność przepisania na maszynie w całości lub w części, koszty przepisania obciążają autora.

§  5.
Wysokość nakładów poszczególnych wydań oraz ich liczbę, sposób wydania i cenę katalogową egzemplarza ustala wydawca.
§  6.
1.
Wynagrodzenie autora za nakład podstawowy w ilości ........ egzemplarzy strony ustaliły w wysokości ........ za jeden arkusz autorski.

Wynagrodzenie to zostanie wypłacone w sposób następujący:

a)
do ......... % całości wynagrodzenia umownego ........ w ciągu dni 15 od dnia podpisania umowy wydawniczej,
b)
50% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia przyjęcia tekstu przez wydawcę z potrąceniem zaliczki wypłaconej zgodnie z lit. a),
c)
40% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia podpisania do druku całości dzieła,
d)
10% wynagrodzenia w ciągu jednego miesiąca od dnia przystąpienia do rozpowszechnienia dzieła.

Wynagrodzenie autora obejmuje wszelkie koszty związane z wykonaniem pracy i dostarczeniem maszynopisu z własnym materiałem ilustracyjnym i wyjaśnieniami, dokonanie wyboru oraz oceny potrzebnych ilustracji: fotografii i rysunków obcych (§ 3 i 4) oraz przeprowadzenie jednej korekty autorskiej.

2.
Wysokość i zasady wynagrodzenia autora za następne nakłady podstawowe i wznowienia dzieła strony ustaliły zgodnie z ogólnymi zasadami zawierania umów o wydanie w formie książkowej dzieł literackich, naukowych i zawodowych (załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. - Dz. U. Nr 32, poz. 190).
§  7.
Oprócz wynagrodzenia autor otrzyma ... egzemplarzy autorskich nie przeznaczonych do sprzedaży. Egzemplarzy tych nie wlicza się do nakładu podstawowego, ustalonego dla określenia wynagrodzenia autora.
§  8.
Wydawcy przysługuje prawo wykonania bez wynagrodzenia ........ egzemplarzy przeznaczonych na cele rozpowszechnienia i propagandy dzieła oraz na uzupełnienie braków, defektów itp. zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234).
§  9.
Wydawca obowiązany jest pisemnie zawiadomić autora o przybliżonym terminie korekty autorskiej. Autor po otrzymaniu zawiadomienia powinien niezwłocznie zawiadomić wydawcę, czy korektę przeprowadzi osobiście, czy też upoważnia do jej przeprowadzenia osobę trzecią. W tym ostatnim przypadku autor podaje imię, nazwisko i adres upoważnionego. W razie niewykonania korekty przez autora lub osobę przez niego upoważnioną wydawca może powierzyć wykonanie korekty osobie przez siebie wybranej. Koszty zastępczej korekty autorskiej ponosi autor. Autor lub jego zastępca obowiązani są wykonać korektę oraz dostarczyć tekst wydawcy w sposób przez niego wskazany. Przeprowadzenie i zwrot korekty powinny nastąpić w terminie nie dłuższym niż jeden dzień na jeden arkusz druku; termin zwrotu liczy się od dnia następnego po otrzymaniu przez autora tekstu do korekty. Autor przyjmuje do wiadomości, że wydawca obowiązany jest do wypłacania kar umownych drukarni za przetrzymanie korekt i zobowiązuje się wynagrodzić wydawcy szkodę, jaka może powstać z powodu przekroczenia tych terminów przez autora lub upoważnioną przez niego osobę.
§  10.
Autor ponosi koszty zmian dokonanych przez niego w dziele po rozpoczęciu składania, jeśli koszt wywołany zmianą przekracza 3% złożonego materiału, a zmiany nie są następstwem okoliczności niezależnych od autora.
§  11.
Jeżeli autor nie dostarczy dzieła w terminie przewidzianym niniejszą umową, wydawca może albo przedłużyć termin wykonania, albo odstąpić od umowy. Przedłużenie terminu lub odstąpienie od umowy powinno być stwierdzone pismem.

W przypadku odstąpienia od umowy z powodu niedostarczenia dzieła przez autora autor obowiązany jest zwrócić wydawcy otrzymaną zaliczkę.

Jeżeli autor przewiduje, że nie będzie mógł dotrzymać terminu wyznaczonego przez wydawcę, powinien o tym zawiadomić bezzwłocznie wydawcę, proponując odpowiedni termin dodatkowy.

Wydawca powinien o powziętej ostatecznie decyzji zawiadomić autora w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia.

§  12.
Wydawca obowiązany jest zawiadomić autora pismem poleconym, wysłanym w ciągu okresu przeznaczonego na przyjęcie dzieła, to jest w ciągu ... tygodni - miesięcy, licząc od dnia otrzymania całości dzieła, czy przyjmuje dostarczony tekst, czy go nie przyjmuje, czy też uzależnia przyjęcie od wprowadzenia przez autora w wyznaczonym terminie określonych zmian i uzupełnień. Niewysłanie zawiadomienia, o którym mowa wyżej, jest równoznaczne z przyjęciem dzieła.
§  13.
Jeżeli wydawca uzależni przyjęcie dzieła od wprowadzenia przez autora określonych poprawek, zmian i uzupełnień, autor obowiązany jest w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia z żądaniem wydawcy odpowiedzieć, czy wykona poprawki, zmiany i uzupełnienia. Brak odpowiedzi w tym terminie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wprowadzenie zmian i uzupełnień w wyznaczonym terminie. Wydawca jest obowiązany dokonać oceny otrzymanych zmian i uzupełnień w ciągu - od dnia otrzymania poprawionego dzieła.
§  14.
Wydawcy przysługuje prawo dokonania w porozumieniu z autorem koniecznych zmian i przeróbek w dostarczonym dziele.
§  15.
W przypadku nieprzyjęcia dzieła przez wydawcę, odmowy dokonania poprawek bądź niewykonania ich w określonym terminie przez autora lub po uznaniu przez wydawcę, że dokonane poprawki nie dają podstawy do przyjęcia dzieła, wydawca może odstąpić od umowy bez udzielenia dalszych dodatkowych terminów. Jednakże w tym przypadku suma pierwszej zaliczki (§ 6 ust. 1 lit. a) przypada na rzecz autora.
§  16.
Wydawca obowiązany jest zakończyć druk dzieła .... licząc od dnia przyjęcia dzieła.
§  17.
1.
Jeżeli w terminie ustalonym w umowie wydawniczej wydawca nie ukończył druku dzieła, jest on obowiązany w ciągu 15 dni od upływu tego terminu wypłacić autorowi pozostałą część wynagrodzenia. Autor może w powyższym przypadku, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia, odstąpić od umowy, lecz dopiero po bezskutecznym upływie terminu dodatkowego wyznaczonego wydawcy na dokończenie druku; termin ten nie może być krótszy od jednego roku.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy pomimo ukończenia druku dzieła w terminie ustalonym w umowie wydawca w ciągu 6 miesięcy nie przystąpi do rozpowszechnienia dzieła.
§  18.
Wydawcy przysługuje prawo odstąpienia od wydania lub rozpowszechnienia dzieła w każdym stadium pracy wydawniczej. W przypadku odstąpienia od wydania lub rozpowszechnienia dzieła wydawca powinien wypłacić autorowi umówione wynagrodzenie. Autorowi w tym przypadku nie przysługuje odszkodowanie za samo odstąpienie od wydania lub rozpowszechnienia dzieła.
§  19.
Wydawca obowiązany jest zawiadomić autora o zamiarze drukowania następnego wydania. Autor w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia może sprzeciwić się wydaniu. W tym przypadku umowa rozwiązuje się bez wzajemnych roszczeń stron z tytułu rozwiązania umowy.
§  20.
Jeżeli wydawca po wyczerpaniu nakładu oświadczy, że nie zamierza drukować nowego wydania lub nie przystąpi do druku nowego wydania w ciągu 6 miesięcy od dnia wezwania go przez autora, autorowi przysługuje prawo rozwiązania umowy.
§  21.
Wydawcy przysługuje prawo przeniesienia na osobę trzecią uprawnień i obowiązków wynikających z tej umowy.
§  22.
Wszystkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej.
§  23.
Wszystkie spory mogące wyniknąć pomiędzy stronami z tytułu niniejszej umowy rozstrzygane będą przez sądy rzeczowo właściwe w siedzibie wydawcy.
§  24.
Umowa wolna jest od podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 9, poz. 74).
§  25.
Umowa sporządzona zostaje w trzech jednobrzmiących egzemplarzach: dwóch dla wydawcy i jednego dla autora.

............................ ...........................

(autor) (wydawca)

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Tłumacz ...............................

Autor .................................

Dzieło ................................

Nr kol. ...............................

UMOWA

.............................................. z siedzibą w

..............................................................

(zwany w dalszym ciągu tej umowy "wydawcą") i ob. ............

................... zam. ................. (zwany w dalszym

ciągu tej umowy "tłumaczem") stwierdzają, że w dniu

dzisiejszym została zawarta umowa treści następującej:

§  1.
Tłumacz zobowiązuje się wykonać (oświadcza, że wykonał) tłumaczenie z języka ... na język polski dzieła autora ........ pt. ........ objętości około ........ arkuszy autorskich, licząc 40.000 znaków drukarskich za jeden arkusz autorski prozy lub 700 wierszy poezji i maszynopis tłumaczenia w ... egzemplarzach dostarczyć do dnia ...
§  2.
Tłumacz oświadcza, że prawa wydawnicze do tego tłumaczenia nie są przez niego ani jego następców w niczym ograniczone i przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydawania tego tłumaczenia drukiem w formie książkowej.
§  3.
Tłumaczenie będące przedmiotem niniejszej umowy powinno być wykonane z zachowaniem stosowanych przez wydawcę wytycznych dla tłumaczy (a w szczególności odpowiadać następującym warunkom szczególnym ...*)).
§  4.
Maszynopis tłumaczenia powinien być wykonany na papierze piśmiennym formatu A4 jednostronnie z interlinią i marginesem szerokości 3 cm z lewej strony i 1 cm z prawej strony i zawierać 31 wierszy (65 znaków w wierszu) na stronie maszynopisu.

Do maszynopisu powinny być dołączone pisemne wyjaśnienia niezbędne dla należytego przygotowania tłumaczenia (tekstu, materiału ilustracyjnego itp.) do druku i do tego wydania oraz mogą być dołączone uwagi tłumacza dotyczące pożądanej wysokości nakładu i sposobu wydania tłumaczenia (układ graficzny, szata zewnętrzna itp.). W przypadku dostarczenia maszynopisu w ilości mniejszej niż to przewiduje § 1 umowy albo gdy z winy tłumacza zachodzi konieczność przepisania dzieła na maszynie w całości lub w części, koszty przepisania obciążają tłumacza.

§  5.
Wysokość nakładów poszczególnych wydań oraz ich liczbę, sposób wydania i cenę katalogową egzemplarza ustala wydawca.
§  6.
1.
Wynagrodzenie tłumacza za nakład podstawowy w ilości ... egzemplarzy strony ustaliły w wysokości ... za jeden arkusz autorski. Wynagrodzenie to zostanie wypłacone w sposób następujący:
a)
.......... % wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia podpisania umowy wydawniczej,
b)
50% wynagrodzenia w ciągu dni 15 od dnia przyjęcia tekstu przez wydawcę, z potrąceniem zaliczki wypłaconej zgodnie z lit. a),
c)
40% wynagrodzenia w ciągu 15 od dnia podpisania do druku całości dzieła,
d)
10% wynagrodzenia w ciągu jednego miesiąca od dnia przystąpienia do rozpowszechnienia dzieła.

Wynagrodzenie tłumacza obejmuje wszelkie koszty związane z wykonaniem pracy i dostarczeniem maszynopisu w sposób zgodny z § 4 umowy oraz przeprowadzenie jednej korekty autorskiej.

2.
Wysokość i zasady wynagrodzenia tłumacza za następne nakłady podstawowe i wznowienia tłumaczenia strony ustaliły zgodnie z ogólnymi zasadami zawierania umów o wydanie w formie książkowej dzieł literackich, naukowych i zawodowych (załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. - Dz. U. Nr 32, poz. 190).
§  7.
Oprócz wynagrodzenia tłumacz otrzyma po ... egzemplarzy autorskich nie przeznaczonych do sprzedaży, od których wynagrodzenie się nie należy.
§  8.
Wydawcy przysługuje prawo wykonania bez wynagrodzenia ... egzemplarzy przeznaczonych na cele rozpowszechnienia i propagandy dzieła oraz na uzupełnienie braków, defektów itp. zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234).
§  9.
Wydawca obowiązany jest pisemnie zawiadomić tłumacza o przybliżonym terminie korekty autorskiej. Tłumacz po otrzymaniu zawiadomienia powinien zawiadomić wydawcę, czy korektę przeprowadzi osobiście, czy też upoważnia do jej przeprowadzenia osobę trzecią. W tym ostatnim przypadku tłumacz podaje imię, nazwisko i adres upoważnionego. W razie niewykonania korekty przez autora lub osobę przez niego upoważnioną wydawca może powierzyć wykonanie korekty osobie przez siebie wybranej. Koszty zastępczej korekty ponosi tłumacz. Tłumacz lub jego zastępca obowiązani są wykonać korektę oraz dostarczyć tekst wydawcy w sposób przez niego wskazany. Przeprowadzenie korekty powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż jeden dzień na jeden arkusz druku; termin zwrotu liczy się od dnia następnego po otrzymaniu przez tłumacza tekstu do korekty. Tłumacz przyjmuje do wiadomości, że wydawca obowiązany jest do wypłacenia kar umownych drukarni za przetrzymanie korekty i zobowiązuje się wynagrodzić wydawcy szkodę, jaka może powstać z powodu przekroczenia tych terminów przez tłumacza lub upoważnioną przez niego osobę.
§  10.
Tłumacz ponosi koszty zmian dokonanych przez niego w dziele po rozpoczęciu składania, jeżeli koszt wywołany zmianą przekracza 3% złożonego materiału, a zmiany nie są następstwem okoliczności niezależnych od tłumacza.
§  11.
Jeżeli tłumacz nie dostarczy tłumaczenia w terminie przewidzianym niniejszą umową (§ 1), wydawca może albo przedłużyć termin wykonania, albo odstąpić od umowy. Przedłużenie terminu lub odstąpienie od umowy powinno być stwierdzone pismem.

W przypadku odstąpienia od umowy z powodu niedostarczenia tłumaczenia przez tłumacza tłumacz obowiązany jest zwrócić wydawcy otrzymaną zaliczkę. Jeżeli tłumacz przewiduje, że nie będzie mógł dotrzymać terminu wyznaczonego przez wydawcę, powinien o tym bezzwłocznie zawiadomić wydawcę, proponując odpowiedni termin dodatkowy. Wydawca powinien o powziętej ostatecznie decyzji powiadomić tłumacza w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia.

§  12.
Wydawca obowiązany jest zawiadomić tłumacza pismem poleconym wysłanym w ciągu okresu czasu przeznaczonego na przyjęcie tłumaczenia, to jest w ciągu ... tygodni - miesięcy, licząc od otrzymania całości tłumaczenia, czy przyjmuje dostarczony tekst, czy go nie przyjmuje, czy też uzależnia przyjęcie od wprowadzenia przez tłumacza w wyznaczonym terminie określonych zmian i uzupełnień. Niewysłanie zawiadomienia, o którym mowa wyżej, jest równoznaczne z przyjęciem tłumaczenia.
§  13.
Jeśli wydawca uzależnia przyjęcie tłumaczenia od wprowadzenia przez tłumacza określonych poprawek, zmian i uzupełnień, tłumacz obowiązany jest w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia z żądaniem wydawcy odpowiedzieć, czy wykona poprawki, zmiany i uzupełnienia. Brak odpowiedzi w tym terminie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wprowadzenie poprawek w wyznaczonym terminie. Wydawca obowiązany jest dokonać oceny otrzymanych zmian i uzupełnień w ciągu ... od dnia otrzymania poprawionego tłumaczenia.
§  14.
Wydawcy przysługuje prawo dokonania w porozumieniu z tłumaczem koniecznych poprawek w dostarczonym tekście.
§  15.
W przypadku nieprzyjęcia tłumaczenia przez wydawcę, odmowy dokonania poprawek bądź niewykonania ich w określonym terminie przez tłumacza lub uznania przez wydawcę, że dokonane poprawki nie dają podstawy do przyjęcia tłumaczenia - wydawca może odstąpić od umowy bez udzielenia dalszych, dodatkowych terminów. Jednakże w tym przypadku suma pierwszej zaliczki przepada na rzecz tłumacza.
§  16.
Wydawca oświadcza, że uzyskanie autoryzacji będzie dokonane jego kosztem i staraniem.
§  17.
Wydawca obowiązany jest zakończyć druk tłumaczenia w ciągu ..., licząc od dnia przyjęcia tłumaczenia.
§  18.
1.
Jeżeli w terminie ustalonym w umowie wydawniczej wydawca nie ukończył druku tłumaczenia, jest on obowiązany w ciągu 15 dni od upływu tego terminu wypłacić tłumaczowi pozostałą część wynagrodzenia. Tłumacz może w powyższym przypadku, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia, odstąpić od umowy, lecz dopiero po bezskutecznym upływie terminu dodatkowego wyznaczonego wydawcy na ukończenie druku; termin ten nie może być krótszy od jednego roku.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy pomimo ukończenia druku tłumaczenia w terminie ustalonym w umowie wydawca w ciągu 6 miesięcy nie przystąpi do rozpowszechnienia tłumaczenia.
§  19.
Wydawcy przysługuje prawo odstąpienia od wydania lub rozpowszechnienia tłumaczenia w każdym stadium pracy wydawniczej. W przypadku odstąpienia od wydania lub rozpowszechnienia tłumaczenia wydawca powinien wypłacić tłumaczowi umówione wynagrodzenie. Tłumaczowi w tym przypadku nie przysługuje odszkodowanie za samo odstąpienie od wydania lub rozpowszechnienia tłumaczenia.
§  20.
Wydawca obowiązany jest zawiadomić tłumacza o zamiarze drukowania następnego wydania. Tłumacz w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia może sprzeciwić się wydaniu. W tym przypadku umowa rozwiązuje się bez wzajemnych roszczeń stron z tytułu rozwiązania umowy.
§  21.
Jeżeli wydawca po wyczerpaniu nakładu oświadczy, że nie zamierza drukować nowego wydania lub nie przystąpi do druku nowego wydania w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania wezwania tłumacza, tłumaczowi przysługuje prawo rozwiązania umowy.
§  22.
Wydawcy przysługuje prawo przeniesienia na osobę trzecią uprawnień i obowiązków wynikających z tej umowy.
§  23.
Wszystkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej.
§  24.
Wszelkie spory mogące wyniknąć pomiędzy stronami z tytułu niniejszej umowy rozstrzygane będą przez sądy rzeczowo właściwe w siedzibie wydawcy.
§  25.
Umowa wolna jest od podatku od nabycia praw majątkowych na zasadzie dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. (Dz. U. z 1951 r. Nr 9, poz. 74).
§  26.
Umowa sporządzona zostaje w trzech jednobrzmiących egzemplarzach: dwóch dla wydawcy i jednego dla tłumacza.

.......................... ...........................

(tłumacz) (wydawca)

______

* niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5 2

UMOWA WYDAWNICZA O WYDANIE PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

Dnia ...... w ...... pomiędzy ......, zwanym w dalszym ciągu tej umowy "wydawcą", a ob. ........., zwanym w dalszym ciągu tej umowy "autorem", została zawarta umowa następującej treści:
§  1.
Autor zobowiązuje się napisać (oświadcza, że napisał) dzieło pt. ...... objętości około ...... arkuszy autorskich licząc 40.000 znaków drukarskich za jeden arkusz autorski prozy lub 700 wierszy poezji lub 3.000 cm2 ilustracji w druku.

Tytuł dzieła może być zmieniony w porozumieniu z wydawcą.

§  2.
Autor oświadcza, że prawa wydawnicze do tego dzieła nie są przez niego ani jego następców w niczym ograniczone, przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydawania tego dzieła drukiem w formie książkowej i zobowiązuje się dostarczyć maszynopis dzieła w ...... egzemplarzach oraz materiał ilustracyjny w terminie do dnia ......
§  3.
Dzieło będące przedmiotem niniejszej umowy powinno być wykonane z zachowaniem stosowanych przez wydawcę wytycznych dla autorów, a w szczególności odpowiadać następującym warunkom:
1)
opracowanie powinno odpowiadać:
a)
wymaganiom programu .........,
b)
treści złożonego konspektu .........;
2)
własny materiał ilustracyjny autora powinien być przygotowany w postaci nadającej się do opracowania graficznego w celach reprodukcyjnych i dostarczony w ...... egzemplarzach;
3)
dzieło powinno zawierać spis treści, spis rysunków, spis tablic, skorowidze: alfabetyczny, rzeczowy, chronologiczny, indeks nazwisk, wykaz określeń, wykaz skrótów, wykaz literatury, żywą paginę maszynopisu;
4)
autor obowiązany jest dokonać wyboru i oceny potrzebnych do dzieła ilustracji (fotografii i rysunków obcych).
§  4.
Maszynopis powinien być wykonany na papierze piśmiennym A4 jednostronnie z interlinią i marginesem szerokości około 3 cm z lewej i 1 cm z prawej strony i zawierać 31 wierszy (65 znaków w wierszu) na stronie maszynopisu.

Do maszynopisu powinny być dołączone pisemne wyjaśnienia niezbędne do należytego przygotowania dzieła (tekstu, materiału ilustracyjnego itp.) do druku i do jego wydania oraz mogą być dołączone uwagi autora dotyczące pożądanej wysokości nakładu i sposobu wydania dzieła (układ graficzny, szata zewnętrzna itp.); zasada ta ma analogiczne zastosowanie do materiału ilustracyjnego i rysunkowego autora. W razie dostarczenia maszynopisów w ilości mniejszej, niż to przewiduje § 2 umowy, albo gdy z winy autora zachodzi konieczność przepisania na maszynie całości lub części, koszty przepisania obciążają autora.

§  5.
Wysokość nakładów poszczególnych wydań oraz ich liczbę, sposób wydania i cenę katalogową egzemplarza ustala wydawca.
§  6.
1.
Wynagrodzenie autora za przeniesienie praw wydawniczych na wydawcę strony ustaliły ryczałtowo na zł ...... za jeden nakład podstawowy ...... egzemplarzy, bez względu na objętość w arkuszach autorskich.

Wynagrodzenie to zostanie wypłacone w sposób następujący:

a)
do ......% całości wynagrodzenia umownego ...... w ciągu dni 15 od dnia podpisania umowy wydawniczej,
b)
50% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia przyjęcia tekstu przez wydawcę z potrąceniem zaliczki wypłaconej zgodnie z lit. a),
c)
40% wynagrodzenia w ciągu 15 dni od dnia podpisania do druku całości dzieła,
d)
10% wynagrodzenia w ciągu jednego miesiąca od dnia przystąpienia do rozpowszechniania dzieła.

Wynagrodzenie autora obejmuje wszelkie koszty związane z wykonaniem pracy i dostarczeniem maszynopisu z własnym materiałem ilustracyjnym i wyjaśnieniami, dokonanie wyboru oraz oceny potrzebnych ilustracji: fotografii i rysunków obcych (§§ 3 i 4) oraz przeprowadzenie jednej korekty autorskiej.

2.
Wysokość i zasady wynagrodzenia autora za następne nakłady podstawowe i wznowienia dzieła strony ustaliły zgodnie z ogólnymi zasadami zawierania umów o wydanie w formie książkowej dzieł literackich, naukowych i zawodowych (załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. - (Dz. U. Nr 32, poz. 190).
§  7.
Oprócz wynagrodzenia autor otrzyma ...... egzemplarzy autorskich nie przeznaczonych do sprzedaży. Egzemplarzy tych nie wlicza się do nakładu podstawowego, ustalonego dla określenia wynagrodzenia autora.
§  8.
Wydawcy przypisuje prawo wykonania bez wynagrodzenia ...... egzemplarzy przeznaczonych na cele rozpowszechnienia i propagandy dzieła oraz na uzupełnienie braków, defektów itp. zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234).
§  9.
Wydawca obowiązany jest pisemnie zawiadomić autora o przybliżonym terminie korekty autorskiej. Autor po otrzymaniu zawiadomienia powinien niezwłocznie zawiadomić wydawcę, czy korektę przeprowadzi osobiście, czy też upoważnia do jej przeprowadzenia osobę trzecią. W tym ostatnim wypadku autor podaje imię, nazwisko i adres upoważnionego. W razie niewykonania korekty przez autora lub osobę przez niego upoważnioną wydawca może powierzyć wykonanie korekty osobie przez siebie wybranej. Autor lub jego zastępca obowiązani są wykonać korektę oraz dostarczyć tekst wydawcy w sposób przez niego wskazany. Przeprowadzenie i zwrot korekty powinny nastąpić w terminie nie dłuższym niż jeden dzień na jeden arkusz druku; termin zwrotu liczy się od dnia następnego po otrzymaniu przez autora tekstu do korekty. Autor przyjmuje do wiadomości, że wydawca obowiązany jest do wypłacenia kar umownych drukarni za przetrzymanie korekty i zobowiązuje się wynagrodzić wydawcy szkodę, jaka może powstać z powodu przekroczenia tych terminów przez autora lub upoważnioną przez niego osobę.
§  10.
Autor ponosi koszty zmian dokonanych przez niego w dziele po rozpoczęciu składania, jeśli koszt wywołany zmianą przekracza 3% złożonego materiału, a zmiany nie są następstwem okoliczności niezależnych od autora.
§  11.
Jeżeli autor nie dostarczy dzieła w terminie przewidzianym niniejszą umową, wydawca może albo przedłużyć termin wykonania, albo odstąpić od umowy. Przedłużenie terminu lub odstąpienie od umowy powinno być stwierdzone pismem.

W razie odstąpienia od umowy z powodu niedostarczenia dzieła przez autora, autor obowiązany jest zwrócić wydawcy otrzymaną zaliczkę.

Jeżeli autor przewiduje, że nie będzie mógł dotrzymać terminu wyznaczonego przez wydawcę, powinien o tym zawiadomić niezwłocznie wydawcę, proponując odpowiedni termin dodatkowy.

Wydawca powinien o powziętej ostatecznie decyzji zawiadomić autora w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.

§  12.
Wydawca obowiązany jest zawiadomić autora pismem poleconym wysłanym w ciągu okresu przeznaczonego na przyjęcie dzieła, to jest w ciągu ...... tygodni-miesięcy, licząc od dnia otrzymania całości dzieła, czy przyjmuje dostarczony tekst, czy go nie przyjmuje, czy też uzależnia przyjęcie od wprowadzenia przez autora w wyznaczonym terminie określonych zmian i uzupełnień. Niewysłanie zawiadomienia, o którym mowa wyżej, jest równoznaczne z przyjęciem dzieła.
§  13.
Jeśli wydawca uzależni przyjęcie dzieła od wprowadzenia przez autora określonych poprawek, zmian i uzupełnień, autor obowiązany jest w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia z żądaniem wydawcy odpowiedzieć, czy wykona poprawki, zmiany i uzupełnienia. Brak odpowiedzi w tym terminie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wprowadzenie zmian i uzupełnień w wyznaczonym terminie. Wydawca jest obowiązany dokonać oceny otrzymanych zmian i uzupełnień w ciągu ...... od dnia otrzymania poprawionego dzieła.
§  14.
Wydawcy przysługuje prawo dokonania w porozumieniu z autorem koniecznych zmian i przeróbek w dostarczonym dziele.
§  15.
W razie nieprzyjęcia przez wydawcę, odmowy dokonania poprawek bądź niewykonania ich w określonym terminie przez autora lub po uznaniu przez wydawcę, że dokonane poprawki nie dają podstawy do przyjęcia dzieła, wydawca może odstąpić od umowy bez udzielenia dalszych dodatkowych terminów. Jednakże w tym wypadku suma pierwszej zaliczki (§ 6 ust. 1 lit. a) przepada na rzecz autora.
§  16.
Wydawca obowiązany jest zakończyć druk dzieła ...... licząc od dnia przyjęcia dzieła.
§  17.
1.
Jeżeli w terminie ustalonym w umowie wydawniczej wydawca nie ukończył druku dzieła, jest on obowiązany w ciągu 15 dni od upływu tego terminu wypłacić autorowi pozostałą część wynagrodzenia. Autor może w powyższym wypadku, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia, odstąpić od umowy, lecz dopiero po bezskutecznym upływie terminu dodatkowego wyznaczonego wydawcy na dokończenie druku; termin ten nie może być krótszy niż jeden rok.
9.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pomimo ukończenia druku dzieła w terminie ustalonym w umowie wydawca w ciągu 6 miesięcy nie przystąpi do rozpowszechnienia dzieła.
§  18.
Wydawcy przysługuje prawo odstąpienia od wydania lub rozpowszechnienia dzieła w każdym stadium pracy wydawniczej. W razie odstąpienia od wydania lub rozpowszechnienia dzieła wydawca powinien wypłacić autorowi umowne wynagrodzenie. Autorowi w tym wypadku nie przysługuje odszkodowanie za samo odstąpienie od wydania lub rozpowszechnienia dzieła.
§  19.
Wydawca obowiązany jest zawiadomić autora o zamiarze drukowania następnego wydania. Wydawca może wezwać autora do dokonania w tekście następnego wydania zmian lub uzupełnień podręcznika w wyznaczonym terminie, a autor obowiązany jest zastosować się do treści tego wymagania.

W razie odmowy autora lub niewykonania wezwania w zakreślonym terminie - wydawcy służy prawo powierzenia wykonania zmian i uzupełnień osobie trzeciej, a autor wyraża zgodę na wprowadzenie ich do treści podręcznika.

§  20.
Jeżeli wydawca po wyczerpaniu nakładu oświadczy, że nie zamierza drukować nowego wydania lub nie przystąpi do druku nowego wydania w ciągu 6 miesięcy od dnia wezwania go przez autora, autorowi przysługuje prawo rozwiązania umowy.
§  21.
Wydawcy przysługuje prawo przeniesienia na osobę trzecią uprawnień i obowiązków wynikających z tej umowy.
§  22.
Wszystkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej.
§  23.
Wszystkie spory mogące wyniknąć pomiędzy stronami z tytułu niniejszej umowy rozstrzygane będą przez sądy rzeczowo właściwe w siedzibie wydawcy.
§  24.
Umowa wolna jest od podatku od nabycia praw majątkowych na zasadzie dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. (Dz. U. z 1951 r. Nr 9, poz. 74).
§  25.
Umowa sporządzona zostaje w 3 jednobrzmiących egzemplarzach: dwóch dla wydawcy i jednego dla autora.

.................... .....................

(autor) (wydawca)"

1 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa z dnia 11 października 1955 r. w sprawie uzupełnienia i zmian tabeli wynagrodzeń autorskich za opracowanie dzieł literackich, naukowych i zawodowych (M.P.55.100.1398) z dniem 11 sierpnia 1955 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa z dnia 1 lutego 1956 r. w sprawie uzupełnienia i zmiany tabeli wynagrodzeń autorskich za opracowanie dzieł literackich, naukowych i zawodowych (M.P.56.14.227) z dniem 20 lutego 1956 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 grudnia 1962 r. w sprawie zmiany tabeli wynagrodzeń autorskich za opracowanie dzieł literackich, naukowych i zawodowych (M.P.63.6.32) z dniem 28 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29 listopada 1963 r. w sprawie zmiany tabeli wynagrodzeń autorskich za opracowanie dzieł literackich, naukowych i zawodowych (M.P.63.94.440) z dniem 19 grudnia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1964 r. (Dz.U.64.23.151) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1964 r.

2 Załącznik nr 5 dodany przez § 2 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1964 r. (Dz.U.64.23.151) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1964 r.