§ 13. - Określenie trybu rejestracji osób prawomocnie skazanych oraz sposobu zbierania w postępowaniu karnym danych dotyczących tych osób, jak również organów obowiązanych do wykonywania tych czynności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.37.327

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1969 r.
§  13.
1.
W razie wydania prawomocnego wyroku, którym po raz pierwszy skazano sprawcę w warunkach art. 60 Kodeksu karnego, sąd orzekający w pierwszej instancji w sprawie, w której zapadł taki wyrok, zakłada teczkę informacyjną opatrzoną nazwiskiem i imieniem skazanego, datą i miejscem urodzenia oraz imionami rodziców i nazwiskiem rodowym matki - w której zamieszcza:
1)
odpisy lub wyciągi wyroku skazującego w poprzedniej sprawie i wydanego w rozpoznawanej sprawie prawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem, jeżeli zostało sporządzone, oraz z posiadanymi danymi co do odbycia kary,
2)
posiadane w aktach sprawy opinie zakładu wychowawczego, poprawczego lub karnego,
3)
odpis informacji dotyczącej osoby skazanego, sporządzonej według ustalonego wykazu (art. 12 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego).
2.
Teczkę informacyjną należy przesłać administracji właściwego zakładu karnego lub aresztu śledczego równocześnie z przesłaniem wyroku do wykonania kary pozbawienia wolności, zamieszczając o tym odpowiednią wzmiankę w karcie karnej.
3.
Po wykonaniu kary pozbawienia wolności lub po zwolnieniu z ośrodka przystosowania społecznego administracja zakładu karnego lub ośrodka przesyła teczkę informacyjną do rejestru załączając opinię o zachowaniu się skazanego w zakładzie lub ośrodku.
4.
W wypadku nadesłania przez sąd, organ prokuratury lub inny organ powołany do ścigania przestępstw zapytania o karalność, dotyczącego osoby skazanej w warunkach art. 60 Kodeksu karnego, rejestr wraz z informacją o karalności przesyła właściwemu organowi teczkę informacyjną dotyczącą skazanego lub zawiadamia, że teczka taka została założona i znajduje się w zakładzie karnym. W tym wypadku przepis § 12 ust. 1 nie ma zastosowania.
5.
Na podstawie informacji rejestru właściwy organ w miarę potrzeby zwraca się do administracji zakładu karnego lub ośrodka przystosowania społecznego o nadesłanie teczki informacyjnej uzupełnionej aktualną opinią o zachowaniu się oskarżonego w czasie pobytu w zakładzie lub ośrodku.