Określenie przypadków oraz zasad zwrotu podatku od towarów i usług jednostkom dokonującym zakupu (importu) towarów finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.92.438

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1994 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 sierpnia 1994 r.
w sprawie określenia przypadków oraz zasad zwrotu podatku od towarów i usług jednostkom dokonującym zakupu (importu) towarów finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Na podstawie art. 23 pkt 4 i art. 47 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599) zarządza się, co następuje:
1.
Podatnikom, którzy dokonują zakupu (importu) towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane z odrębnego rachunku bankowego, na którym są ulokowane wyłącznie środki z pomocy zagranicznej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego przy zakupie (imporcie) towarów, zwany dalej "zwrotem podatku".
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do podatników dokonujących bezpośrednich zakupów (importu) za środki finansowe przekazane z rachunku bankowego, na którym są ulokowane środki przekazane z pomocy zagranicznej.
3.
Za środki finansowe z pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:
1)
umów zawartych z rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
jednostkowych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy.
Zwalnia się z podatku od towarów i usług zakup (import) usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
1.
Zwrot podatku nie dotyczy kwot podatku naliczonego:
1)
o które został pomniejszony podatek należny lub
2)
które zostały zwrócone przez właściwy urząd skarbowy według zasad i w trybie określonych w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599), zwanej dalej "ustawą".
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w razie dokonania zwrotu podatku naliczonego w formie zaliczki, o której mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
1.
Zwrot podatku przysługuje podatnikom, którzy:
1)
złożyli zgłoszenie rejestracyjne i otrzymali numer identyfikacyjny,
2)
prowadzą ewidencję zapewniającą dane niezbędne do określenia kwoty zwrotu podatku,
3)
w całości zapłacili należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług oraz posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów - dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez urzędy celne,
4)
posiadają rachunek bankowy, na którym są wyodrębnione środki pochodzące z pomocy zagranicznej, w wypadku środków, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 1,
5)
posiadają zaświadczenie, że zakup został sfinansowany ze środków, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 2.
2.
Wnioski o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, kieruje się do Pełnomocnika Rządu do Spraw Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej.
1.
Zwrot podatku następuje na wniosek podatnika w terminach i w trybie oraz przy uwzględnieniu warunków określonych w art. 10 ust. 1 i 2a, art. 21 ust. 6 i 7 oraz art. 25 ust. 1 pkt 2-4 ustawy.
2.
Wniosek podatnika powinien być dołączony do deklaracji podatkowej dla towarów i usług.
3.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku powinien zawierać:
1)
wartość zakupów (importu) dokonanych w danym miesiącu, których dotyczy zwrot podatku,
2)
kwotę podatku, o której zwrot ubiega się podatnik,
3)
kopię dokumentu stwierdzającego przekazanie na rachunek bankowy podatnika środków finansowych, pochodzących z pomocy zagranicznej,
4)
dowód dokonania zapłaty ze środków pomocy zagranicznej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1994 r. i dotyczy zakupów (importu) dokonanych po dniu 31 sierpnia 1994 r.