Art. 27. - [Świadczenie doradztwa w zakresie OIPE] - Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1843

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 września 2023 r.
Art.  27.  [Świadczenie doradztwa w zakresie OIPE]
1. 
Doradztwo w zakresie OIPE może świadczyć osoba fizyczna, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2)
nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo:
a)
przeciwko życiu i zdrowiu,
b)
przeciwko wymiarowi sprawiedliwości,
c)
przeciwko ochronie informacji,
d)
przeciwko wiarygodności dokumentów,
e)
przeciwko mieniu,
f)
przeciwko obrotowi gospodarczemu,
g)
przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
h)
skarbowe;
3)
daje rękojmię należytego wykonywania doradztwa;
4)
posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
5)
zdała egzamin potwierdzający wiedzę i umiejętności niezbędne do świadczenia doradztwa w rozumieniu art. 34 rozporządzenia 2019/1238, zwany dalej "egzaminem".
2. 
Przepis ust. 1 nie dotyczy:
1)
osób fizycznych wykonujących czynności agencyjne ani osób fizycznych wykonujących czynności dystrybucyjne zakładu ubezpieczeń, o których mowa w ustawie z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 1111 i 1723), oraz
2)
maklerów papierów wartościowych ani doradców inwestycyjnych, o których mowa w art. 125 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
3. 
Egzamin przygotowuje i przeprowadza dostawca lub dystrybutor OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 16 rozporządzenia 2019/1238, zwany dalej "dystrybutorem".
4. 
Egzamin zdaje się przed składającą się z co najmniej 3 osób komisją egzaminacyjną powołaną przez dostawcę lub dystrybutora.
5. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, uznaje się za spełniony, jeżeli osoba zdająca egzamin uzyska co najmniej 75% punktów.
6. 
Dostawca lub dystrybutor powiadamia organ nadzoru nie później niż w terminie 10 dni przed ustalonym terminem egzaminu o:
1)
dacie i godzinie przeprowadzenia egzaminu;
2)
miejscu przeprowadzenia egzaminu, w tym o adresie, albo o adresie strony internetowej, przy pomocy której będzie przeprowadzany egzamin;
3)
imionach i nazwiskach osób powołanych w skład komisji egzaminacyjnej.
7. 
Dostawca lub dystrybutor powiadamiają organ nadzoru o zmianie terminu oraz miejsca egzaminu niezwłocznie po dokonaniu zmiany, nie później niż na dzień przed terminem, na który był wyznaczony egzamin.
8. 
Upoważnieni pracownicy urzędu obsługującego organ nadzoru mają prawo uczestniczyć w egzaminie w charakterze obserwatorów.
9. 
Osoba, która nie zdała egzaminu, może odwołać się od jego wyniku do dostawcy lub dystrybutora.
10. 
Minister właściwy do spraw instytucji finansowych określi, w drodze rozporządzenia, zakres obowiązujących tematów egzaminu, tryb i sposób przeprowadzenia egzaminu, sposób ustalania wyniku egzaminu oraz tryb składania i rozpatrywania odwołań od wyniku egzaminu, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu kwalifikacji osób świadczących doradztwo w zakresie OIPE oraz prawidłowego przebiegu egzaminu i terminowego rozpatrywania odwołań od jego wyniku.