Rozdział 5 - Postępowanie przed komisjami dyscyplinarnymi. - Odpowiedzialność dyscyplinarna studentów szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.46.283

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 1969 r.

Rozdział  5

Postępowanie przed komisjami dyscyplinarnymi.

§  19.
1.
Po złożeniu przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o ukaranie obwinionego przewodniczący komisji dyscyplinarnej wyznacza trzyosobowy skład orzekający.
2.
Przewodniczący składu orzekającego:
1)
wyznacza termin rozprawy, która powinna odbyć się przed upływem 30 dni od daty wniesienia przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o ukaranie,
2)
zawiadamia na piśmie rektora i właściwego dziekana oraz rzecznika dyscyplinarnego o terminie rozprawy,
3)
wzywa na rozprawę obwinionego.
3.
Obwinionemu doręcza się wraz z wezwaniem:
1)
odpis wniosku o ukaranie,
2)
listę członków składu orzekającego,
3)
pouczenie o uprawnieniach wynikających z § 20 i skutkach niestawiennictwa na rozprawie.
4.
Termin rozprawy powinien być tak wyznaczony, aby między doręczeniem obwinionemu wezwania a dniem rozprawy upłynęło co najmniej 7 dni.
§  20.
1.
Rzecznik dyscyplinarny i obwiniony mają prawo zgłoszenia do przewodniczącego komisji dyscyplinarnej żądania wyłączenia członka składu orzekającego, jeżeli między obwinionym a członkiem składu orzekającego zachodzą stosunki osobiste tego rodzaju, że mogą wzbudzać wątpliwość co do bezstronności członka składu orzekającego. Wniosek taki rozpoznaje skład orzekający na posiedzeniu niejawnym przed rozprawą. Wniosek należy uwzględnić, jeżeli przytoczone przez obwinionego okoliczności zostaną uprawdopodobnione i uzasadniają wyłączenie członka składu orzekającego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być zgłoszony przed upływem 5 dni od dnia doręczenia wezwania na rozprawę.
§  21.
1.
Na rozprawie dyscyplinarnej mogą być obecni: rektor, prorektorzy, dziekan lub osoba delegowana przez dziekana spośród personelu nauczającego na wydziale, przedstawiciel ministra, przedstawiciele organizacji związkowej i partyjnej oraz przedstawiciele uczelnianych oddziałów Zrzeszenia Studentów Polskich, Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej.
2.
Przewodniczący składu orzekającego może za zgodą rektora zezwolić na obecność na rozprawie osoby pokrzywdzonej lub w uzasadnionych wypadkach i innych osób niż wymienione w ust. 1.
§  22.
1.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego, któremu wezwanie doręczono we właściwym terminie, nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy.
2.
W razie uznania niestawiennictwa obwinionego na rozprawę za usprawiedliwione - skład orzekający odracza rozprawę, ustalając nowy jej termin.
§  23.
1.
Rozprawą kieruje przewodniczący składu orzekającego.
2.
Rozprawa rozpoczyna się od sprawdzenia obecności stron, po czym przewodniczący odczytuje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz wniosek o ukaranie wraz z uzasadnieniem. Następnie przewodniczący zapytuje obwinionego, czy przyznaje się do popełnienia zarzuconego czynu, oraz wzywa go do złożenia wyjaśnień.
3.
Po złożeniu wyjaśnień przez obwinionego przewodniczący odczytuje zeznania świadków i ewentualne opinie biegłych oraz przedstawia inne dowody zebrane w postępowaniu wyjaśniającym.
4.
Zarówno obwiniony, jak i rzecznik dyscyplinarny mają prawo wypowiadać się co do każdego dowodu.
5.
Jeżeli wyjaśnienia obwinionego, który na rozprawie przyznaje się do winy, nie budzą wątpliwości, skład orzekający za zgodą rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego może nie przeprowadzać postępowania dowodowego lub przeprowadzić je tylko częściowo.
6.
Po zakończeniu postępowania dowodowego przewodniczący składu orzekającego udziela głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu i obwinionemu, któremu służy zawsze głos ostatni.
§  24.
1.
W trakcie rozprawy przewodniczący może na wniosek stron lub z urzędu zarządzić dopuszczenie dowodów ze świadków i biegłych oraz innych dowodów, o ile uzna, iż przeprowadzenie tych dowodów na rozprawie mogłoby mieć istotny wpływ na treść orzeczenia.
2.
Jeżeli w toku rozprawy okaże się, że zachodzą istotne braki w materiale dowodowym, których na rozprawie uzupełnić nie można - skład orzekający wydaje postanowienie o uzupełnieniu przez rzecznika dyscyplinarnego postępowania wyjaśniającego.
3.
W wypadkach wymienionych w ust. 1 i 2 skład orzekający odracza rozpoznanie sprawy.
§  25.
1.
Wzywanie i przesłuchiwanie świadków i biegłych, dopuszczonych do udziału w rozprawie w myśl § 24 ust. 1, odbywa się w trybie i pod rygorami przewidzianymi w kodeksie postępowania administracyjnego.
2.
W razie niestawiennictwa świadka lub biegłego, którego przesłuchanie jest niezbędne, rozprawę odracza się.
3.
W razie niemożności stawienia się świadków lub w razie złożenia przez nich zeznań odmiennej treści na rozprawie - odczytuje się ich zeznania w części lub w całości z akt postępowania wyjaśniającego.
4.
Przed przystąpieniem do przesłuchania świadków lub biegłego przewodniczący uprzedza go o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania; świadków przesłuchuje się osobno na sali rozpraw.
5.
Strony mają prawo zadawać pytania świadkom i biegłym oraz wypowiadać się co do każdego zeznania świadka, opinii biegłego lub innego dowodu.
§  26.
1.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który powinien zawierać zwięzłą treść wyjaśnień obwinionego, zeznań przesłuchiwanych na rozprawie świadków, opinii biegłych i innych wyników postępowania dowodowego oraz przytoczenie wniosków i innych oświadczeń stron, jak również postanowienia składu orzekającego.
2.
Protokół podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
§  27.
1.
Po wysłuchaniu głosów stron skład orzekający przystępuje niezwłocznie do narady nad orzeczeniem.
2.
Narada i głosowanie są tajne. Udział w naradzie biorą jedynie członkowie składu orzekającego; protokolant może być obecny przy naradzie.
3.
Narada i głosowanie odbywają się osobno co do winy i osobno co do kary. Przewodniczący głosuje ostatni.
§  28.
1.
Postanowienia składu orzekającego zapadają zwykłą większością głosów.
2.
Głosy członków składu orzekającego wstrzymujących się od głosowania liczą się na korzyść obwinionego.
3.
Jeżeli przy głosowaniu co do kary zdania członków składu orzekającego tak się podzielą, że na żadną z proponowanych kar nie przypadnie większość głosów, zdanie najmniej przychylne dla obwinionego przyłącza się do zdania najbardziej doń zbliżonego.
4.
Przegłosowany członek składu orzekającego ma prawo złożyć na piśmie uzasadnienie swego odrębnego zdania.
§  29.
1.
Skład orzekający orzeka na mocy przekonania opartego na ocenie całokształtu dowodów ujawnionych w toku sprawy.
2.
Skład orzekający wydaje:
1)
orzeczenie skazujące, mocą którego uznaje obwinionego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu w całej rozciągłości lub częściowo i wymierza karę, bądź
2)
orzeczenie uniewinniające, w którym uwalnia obwinionego od postawionych mu zarzutów, bądź też
3)
orzeczenie umarzające sprawę, jeżeli uzna, że czyn popełniony przez obwinionego nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego, lub gdy okaże się, że zachodzą okoliczności określone w § 4 ust. 1 i 2 bądź w § 15 ust. 3, albo gdy rzecznik dyscyplinarny przed odczytaniem na rozprawie wniosku o ukaranie obwinionego złoży oświadczenie, że nie popiera oskarżenia.
3.
Przy wymiarze kary bierze się pod uwagę stopień winy, rodzaj, znaczenie i skutki czynu oraz postawę moralną i obywatelską obwinionego, a także zachowanie się jego przed i po przewinieniu.
4.
Jeżeli obwiniony dopuścił się kilku przewinień, wymierza się jedną karę jako karę łączną.
§  30.
1.
Sentencja orzeczenia dyscyplinarnego powinna być sporządzona na piśmie i zawierać:
1)
nazwę komisji dyscyplinarnej, datę i miejsce rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia,
2)
imiona i nazwiska członków składu orzekającego, rzecznika i protokolanta,
3)
imię i nazwisko, miejsce i datę urodzenia obwinionego oraz kierunek i rok studiów,
4)
dokładne określenie czynu zarzucanego obwinionemu oraz miejsce i datę jego popełnienia.
2.
Sentencja orzeczenia skazującego powinna ponadto zawierać:
1)
ustalenie czynu przypisanego obwinionemu,
2)
wymierzoną obwinionemu karę.
3.
Uzasadnienie każdego orzeczenia powinno zawierać ustalenie jego podstawy faktycznej przez wskazanie faktów, które skład orzekający uznał za udowodnione, i dowodów, na jakich się oparł.
4.
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
§  31.
1.
Orzeczenie powinno być ogłoszone wraz z uzasadnieniem bezpośrednio po naradzie.
2.
W uzasadnionych wypadkach ogłoszenie orzeczenia może być odroczone najwyżej na 7 dni, przy czym dzień, godzina i miejsce ogłoszenia powinny być podane na rozprawie.
3.
Po ogłoszeniu orzeczenia przewodniczący składu orzekającego poucza obwinionego o trybie i terminie wniesienia odwołania.
4.
Orzeczenie doręcza się wraz z uzasadnieniem stronom w terminie 7 dni od ogłoszenia sentencji orzeczenia.
§  32.
1.
Stronom służy prawo wniesienia odwołania od orzeczenia do odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów.
2.
Odwołanie wraz z jego uzasadnieniem i odpisami dla stron wnosi się za pośrednictwem komisji dyscyplinarnej, która wydała orzeczenie, w terminie dni 14 od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. Złożenie odwołania zawiesza wykonanie orzeczenia.
3.
Cofnięcie odwołania przed rozpoczęciem rozprawy odwoławczej powoduje uprawomocnienie się orzeczenia.
§  33.
Przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów po stwierdzeniu, że odwołanie zostało wniesione w przepisanym terminie, wyznacza termin rozprawy odwoławczej i zarządza doręczenie odpisu odwołania stronie przeciwnej. Rozprawa odwoławcza powinna odbyć się w okresie nie przekraczającym 30 dni od dnia złożenia odwołania. Przepisy § 19 ust. 2, §§ 20 i 21 stosuje się odpowiednio.
§  34.
1.
Przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów odrzuca odwołanie w razie wniesienia go po upływie terminu przewidzianego w § 32 ust. 2.
2.
Przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów może na wniosek strony przywrócić obwinionemu uchybiony termin, jeżeli uprawdopodobni ona, że uchybienie nastąpiło wskutek nie zawinionej przez nią przeszkody.
3.
Wniosek o przywrócenie terminu składa się wraz z odwołaniem za pośrednictwem komisji dyscyplinarnej, która wydała zaskarżone orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia ustania przeszkody.
§  35.
1.
Rozprawę odwoławczą rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym członek składu orzekającego odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów, wyznaczony jako sprawozdawca, przedstawia przebieg dotychczasowego postępowania dyscyplinarnego, treść zaskarżonego orzeczenia, przytoczone w odwołaniu zarzuty oraz okoliczności faktyczne sprawy, jak również zawiadamia strony o postanowieniu składu orzekającego w przedmiocie dopuszczenia nowych dowodów. Następnie przesłuchuje się dopuszczonych świadków i biegłych oraz przeprowadza inne dowody.
2.
Strony mogą składać wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski ustnie lub na piśmie.
3.
Przed zakończeniem rozprawy odwoławczej przewodniczący składu orzekającego udziela głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu i obwinionemu, przy czym pierwszy głos służy stronie, która wniosła odwołanie.
4.
Przepisy § 22, § 23 ust. 1, 4 i 6, § 24 ust. 1, 2 i 3, § 25, § 26, § 27 i § 28 stosuje się odpowiednio.
§  36.
1.
Odwoławcza komisja dyscyplinarna dla studentów bądź zatwierdza orzeczenie komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji, bądź je uchyla i sama orzeka o winie i karze. Przepisy § 29 ust. 1, 3 i 4, § 30 i § 31 ust. 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
2.
Odwoławcza komisja dyscyplinarna dla studentów nie może zaostrzyć orzeczonej kary dyscyplinarnej w razie wniesienia odwołania przez obwinionego.
§  37.
1.
Minister może uchylić orzeczenie w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia i skierować sprawę do ponownego rozpoznania.
2.
W wypadku określonym w ust. 1 sprawę rozpatruje komisja dyscyplinarna, której orzeczenie zostało uchylone, w zmienionym składzie orzekającym, który nie jest skrępowany poprzednim orzeczeniem.