Oddelegowanie żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego do wykonywania zadań służbowych poza Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.258 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 lutego 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 września 2006 r.
w sprawie oddelegowania żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego do wykonywania zadań służbowych poza Służbą Kontrwywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 81, 1834 i 1860) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb oddelegowania żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zwanej dalej "SKW", do wykonywania zadań służbowych poza SKW;
2)
wysokość i sposób wypłacania uposażenia i innych świadczeń pieniężnych przysługujących oddelegowanemu żołnierzowi SKW;
3)
uprawnienia i obowiązki żołnierza SKW w czasie oddelegowania;
4)
szczególne uprawnienia i obowiązki żołnierza SKW pełniącego służbę poza granicami kraju.
Oddelegowanie żołnierza SKW następuje na podstawie rozkazu Szefa SKW o oddelegowaniu, który zawiera:
1)
dane identyfikujące oddelegowanego żołnierza SKW;
2)
datę i okres oddelegowania;
3)
nazwę podmiotu, do którego następuje oddelegowanie;
4)
zakres rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego oddelegowanego żołnierza SKW do dostępu do informacji niejawnych i okres jego ważności;
5)
określenie stanowiska służbowego, na które wyznacza się żołnierza SKW na okres oddelegowania.
1. 
Stanowisko służbowe, o którym mowa w § 2 pkt 5, ujmuje się w "Wykazie stanowisk służbowych przeznaczonych dla oddelegowanych żołnierzy SKW", prowadzonym przez Szefa SKW lub upoważnioną przez niego osobę.
2. 
Stanowisk służbowych, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się do limitu stanowisk etatowych żołnierzy SKW, a oddelegowanych żołnierzy SKW nie wlicza się do stanu osobowego żołnierzy jednostek organizacyjnych SKW.
1. 
Oddelegowanie żołnierza SKW następuje na wniosek Szefa SKW lub kierownika podmiotu oddelegowania, zwany dalej "wnioskiem".
2. 
Z wnioskiem występuje Szef SKW do kierownika podmiotu oddelegowania albo kierownik podmiotu oddelegowania do Szefa SKW.
Wniosek zawiera następujące dane:
1)
nazwę podmiotu oddelegowania;
2)
proponowane stanowisko służbowe przeznaczone dla oddelegowanego żołnierza SKW oraz przysługującą na tym stanowisku wysokość uposażenia, ze wskazaniem poszczególnych jego składników;
3)
kwalifikacje wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska służbowego;
4)
zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku służbowym;
5)
wymagania w zakresie rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych i okres jego ważności;
6)
proponowany okres oddelegowania;
7)
informacje o ilości godzin pracy z użyciem monitora ekranowego.
Szef SKW:
1)
w przypadku uwzględnienia wniosku wyznacza żołnierza SKW do oddelegowania;
2)
może nie uwzględnić wniosku kierownika podmiotu oddelegowania, jeżeli na wskazanym stanowisku służbowym nie będą wykonywane zadania służbowe, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2098), albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami SKW.
Żołnierz SKW wyznaczony do oddelegowania zostaje zapoznany z treścią wniosku i wyraża wstępną zgodę na oddelegowanie przez złożenie pisemnego oświadczenia, załączanego do rozkazu, o którym mowa w § 2.
1. 
W przypadku, o którym mowa w § 6 pkt 1, Szef SKW zawiera z właściwym kierownikiem podmiotu oddelegowania porozumienie o oddelegowaniu, zwane dalej "porozumieniem".
2. 
Porozumienie określa:
1)
datę porozumienia;
2)
okres oddelegowania;
3)
stopień, imię i nazwisko oddelegowanego żołnierza SKW;
4)
zobowiązanie kierownika podmiotu oddelegowania do wypłacania oddelegowanemu żołnierzowi SKW w okresie oddelegowania uposażenia oraz innych świadczeń i należności pieniężnych, o których mowa w § 11;
5)
numer poświadczenia bezpieczeństwa wydanego oddelegowanemu żołnierzowi SKW, datę jego wydania oraz okres ważności;
6)
stanowisko służbowe, które oddelegowany żołnierz SKW będzie zajmował;
7)
zakres zadań i obowiązków oddelegowanego żołnierza SKW.
Wyznaczenie żołnierza SKW na stanowiska służbowe:
1)
w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy:
a)
organizacjach międzynarodowych,
b)
międzynarodowych strukturach wojskowych,
2)
bezpośrednio w strukturach organizacji międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych,
3)
w ataszatach obrony w przedstawicielstwach dyplomatycznych i w stałych przedstawicielstwach przy organizacjach międzynarodowych, podległych ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
przy siłach zbrojnych albo przy innych strukturach obronnych innych państw

- odbywa się w trybie przewidzianym do wyznaczania na te stanowiska w podmiocie oddelegowania.

Oddelegowany żołnierz SKW w czasie oddelegowania podlega bezpośrednio Szefowi SKW, a w zakresie wykonywanych zadań i obowiązków określonych w podmiocie oddelegowania - kierownikowi podmiotu oddelegowania.
1. 
Oddelegowany żołnierz SKW zachowuje w czasie oddelegowania uprawnienia i świadczenia, które przysługują na podstawie obowiązujących przepisów żołnierzom SKW pełniącym służbę w kraju lub poza granicami państwa, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w czasie oddelegowania, o ile korzystanie z tych uprawnień i świadczeń nie spowoduje zagrożenia ujawnienia tajemnicy państwowej.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do obowiązków spoczywających na żołnierzu SKW.
1. 
W czasie oddelegowania żołnierz SKW otrzymuje uposażenie i inne należności pieniężne w wysokości określonej w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, uzależnionej od stanowiska służbowego, o którym mowa w § 2 pkt 5, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w tym okresie.
2. 
Składniki uposażenia i inne świadczenia oraz należności pieniężne są wypłacane oddelegowanemu żołnierzowi przez:
1)
podmiot oddelegowania:
a)
uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami, o których mowa w art. 439 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248), w terminach płatności przewidzianych dla żołnierzy,
b)
dodatkowe uposażenie roczne,
c)
nagrody uznaniowe, jeżeli podmiot oddelegowania wypłaca takie nagrody, oraz zapomogi,
d)
należności za podróże i przeniesienia służbowe,
e)
gratyfikacje urlopowe;
2)
właściwą jednostkę organizacyjną SKW:
a)
nagrody jubileuszowe,
b)
należności z tytułu uszczerbku na zdrowiu,
c)
zasiłek na zagospodarowanie,
d)
należności związane ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej,
e)
zasiłek pogrzebowy i odprawę pośmiertną.
3. 
Szef SKW może przyznać oddelegowanemu żołnierzowi SKW dodatkową należność pieniężną, w przypadku gdy jest to szczególnie uzasadnione miejscem lub charakterem i zakresem zadań wykonywanych przez oddelegowanego żołnierza SKW.
4. 
W przypadku wyznaczenia żołnierza SKW na stanowisko służbowe w trybie § 8a, składniki uposażenia i inne świadczenia oraz należności pieniężne wypłacane są oddelegowanemu żołnierzowi SKW przez podmiot oddelegowania.
5. 
W przypadku gdy wysokość uposażenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, jest niższa od uposażenia otrzymywanego przez oddelegowanego żołnierza SKW na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym przed oddelegowaniem, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na wysokość uposażenia oraz innych świadczeń i należności pieniężnych, oddelegowanemu żołnierzowi SKW przysługuje odpowiednie wyrównanie ze środków SKW.
6. 
Należności pieniężne, o których mowa w ust. 5, są wypłacane oddelegowanemu żołnierzowi SKW przez właściwą jednostkę organizacyjną SKW.
Uposażenie i inne należności pieniężne, o których mowa w § 11, są wypłacane do rąk oddelegowanego żołnierza SKW albo wpłacane w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy przez niego wskazany.
Oddelegowanemu żołnierzowi SKW, który nie może w pełni zrealizować uprawnienia do urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego ze względu na zagrożenie ujawnienia tajemnicy państwowej, przysługuje ekwiwalent pieniężny za każdy niewykorzystany dzień urlopu, w wysokości 1/22 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego temu żołnierzowi w ostatnim dniu roku, w którym urlop taki przysługiwał.
1. 
Oddelegowany żołnierz SKW może być bez jego zgody odwołany z oddelegowania w każdym czasie przez Szefa SKW, ze względu na potrzeby SKW albo w razie zagrożenia ujawnienia tajemnicy państwowej.
2. 
Szef SKW odwołuje żołnierza SKW z oddelegowania na jego pisemny wniosek.
3. 
W przypadku odwołania z oddelegowania lub upływu okresu, na który nastąpiło oddelegowanie, oddelegowany żołnierz SKW jest obowiązany stawić się do służby w SKW.
W zakresie szczególnych uprawnień i obowiązków żołnierza SKW pełniącego służbę poza granicami państwa stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 203 ust. 8 i art. 468 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 lipca 2004 r. w sprawie oddelegowania żołnierza Wojskowych Służb Informacyjnych do wykonywania zadań służbowych poza Wojskowymi Służbami Informacyjnymi (Dz. U. Nr 169, poz. 1776), które utraciło moc na podstawie art. 75 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 711).