Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy rezerwy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.45.202

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 2000 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przepisy art. 58, 61, 100, 101, 103 i 104, powoływane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174).
2.
Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza rezerwy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a dla dowódcy jednostki wojskowej - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz rezerwy odbywa ćwiczenia wojskowe.
§  2.
1.
Obowiązkowi odbywania ćwiczeń wojskowych podlegają osoby przeniesione do rezerwy na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) lub przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31) oraz przepisów wydanych na ich podstawie.
2.
Ćwiczenia wojskowe są odbywane przez żołnierzy rezerwy w jednostkach wojskowych.
§  3.
1.
Osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe (zajęcia wojskowe) albo pełniły zawodową służbę wojskową, są wyszkolonymi żołnierzami rezerwy.
2.
Wyszkolonymi żołnierzami rezerwy są również osoby, które zostały zwolnione z odbywania zasadniczej służby wojskowej albo zwolnione lub wydalone ze służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych (służby kandydackiej), po upływie nie mniej niż 12 miesięcy odbywania (pełnienia) tych służb.
§  4.
1.
Osoby, które nie odbywały służby wojskowej, są niewyszkolonymi żołnierzami rezerwy.
2.
Niewyszkolonymi żołnierzami rezerwy są również osoby, które:
1)
odbywały służbę wojskową, o której mowa w § 3 ust. 2, przez okres krótszy niż 12 miesięcy;
2)
zostały zwolnione z przeszkolenia wojskowego przed jego odbyciem;
3)
odbyły zasadniczą służbę lub szkolenie poborowych w obronie cywilnej albo zostały zwolnione z tej służby lub szkolenia przed jego odbyciem;
4)
pełnili służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych lub zostały zwolnione z tej służby przed jej odbyciem;
5)
odbyły służbę zastępczą lub zostały z niej zwolnione przed jej odbyciem.
§  5.
Żołnierze rezerwy, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2 pkt 1-4, stają się żołnierzami wyszkolonymi po odbyciu przez nich ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych lub długotrwałych.
§  6.
1.
Równoznaczne z odbyciem zasadniczej służby wojskowej, o której mowa w art. 103 ust. 1 pkt 1, jest:
1)
odbycie zasadniczej służby wojskowej, z której żołnierz rezerwy został zwolniony przed jej odbyciem po upływie nie mniej niż 12 miesięcy jej odbywania;
2)
odbycie zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej albo służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych, jeżeli żołnierz rezerwy został zwolniony z tej służby po odbyciu nie mniej niż 12 miesięcy;
3)
odbycie przeszkolenia wojskowego;
4)
pełnienie zawodowej służby wojskowej lub służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego (służby kandydackiej) w stopniach podoficerskich, jeżeli żołnierz rezerwy został zwolniony z tej służby i przeniesiony do rezerwy.
2.
Do żołnierzy rezerwy w stopniach szeregowych i podoficerskich, którzy nie spełniają warunków wymienionych w ust. 1, stosuje się przepis art. 103 ust. 1 pkt 2.