Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy rezerwy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.45.202

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 2000 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 maja 1992 r.
w sprawie odbywania ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy rezerwy. *

Na podstawie art. 70 ust. 1, art. 73 i art. 106 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przepisy art. 58, 61, 100, 101, 103 i 104, powoływane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174).
2.
Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza rezerwy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a dla dowódcy jednostki wojskowej - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz rezerwy odbywa ćwiczenia wojskowe.
§  2.
1.
Obowiązkowi odbywania ćwiczeń wojskowych podlegają osoby przeniesione do rezerwy na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) lub przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31) oraz przepisów wydanych na ich podstawie.
2.
Ćwiczenia wojskowe są odbywane przez żołnierzy rezerwy w jednostkach wojskowych.
§  3.
1.
Osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe (zajęcia wojskowe) albo pełniły zawodową służbę wojskową, są wyszkolonymi żołnierzami rezerwy.
2.
Wyszkolonymi żołnierzami rezerwy są również osoby, które zostały zwolnione z odbywania zasadniczej służby wojskowej albo zwolnione lub wydalone ze służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych (służby kandydackiej), po upływie nie mniej niż 12 miesięcy odbywania (pełnienia) tych służb.
§  4.
1.
Osoby, które nie odbywały służby wojskowej, są niewyszkolonymi żołnierzami rezerwy.
2.
Niewyszkolonymi żołnierzami rezerwy są również osoby, które:
1)
odbywały służbę wojskową, o której mowa w § 3 ust. 2, przez okres krótszy niż 12 miesięcy;
2)
zostały zwolnione z przeszkolenia wojskowego przed jego odbyciem;
3)
odbyły zasadniczą służbę lub szkolenie poborowych w obronie cywilnej albo zostały zwolnione z tej służby lub szkolenia przed jego odbyciem;
4)
pełnili służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych lub zostały zwolnione z tej służby przed jej odbyciem;
5)
odbyły służbę zastępczą lub zostały z niej zwolnione przed jej odbyciem.
§  5.
Żołnierze rezerwy, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2 pkt 1-4, stają się żołnierzami wyszkolonymi po odbyciu przez nich ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych lub długotrwałych.
§  6.
1.
Równoznaczne z odbyciem zasadniczej służby wojskowej, o której mowa w art. 103 ust. 1 pkt 1, jest:
1)
odbycie zasadniczej służby wojskowej, z której żołnierz rezerwy został zwolniony przed jej odbyciem po upływie nie mniej niż 12 miesięcy jej odbywania;
2)
odbycie zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej albo służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych, jeżeli żołnierz rezerwy został zwolniony z tej służby po odbyciu nie mniej niż 12 miesięcy;
3)
odbycie przeszkolenia wojskowego;
4)
pełnienie zawodowej służby wojskowej lub służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego (służby kandydackiej) w stopniach podoficerskich, jeżeli żołnierz rezerwy został zwolniony z tej służby i przeniesiony do rezerwy.
2.
Do żołnierzy rezerwy w stopniach szeregowych i podoficerskich, którzy nie spełniają warunków wymienionych w ust. 1, stosuje się przepis art. 103 ust. 1 pkt 2.

Formy ćwiczeń wojskowych i sposób ich odbywania

§  7.
Ćwiczenia wojskowe odbywa się jako:
1)
jednodniowe ćwiczenia wojskowe trwające:
a)
do 6 godzin - odbywane w czasie lub w dniu wolnym od pracy,
b)
powyżej 6 do 12 godzin - odbywane w dniu wolnym od pracy,
c)
do 24 godzin - rozpoczynające się w czasie wolnym od pracy w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy lub odbywane w dniu wolnym od pracy;
2)
krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe - trwające od 2 do 30 dni kalendarzowych;
3)
długotrwałe ćwiczenia wojskowe - trwające od 31 do 90 dni kalendarzowych.
§  8.
1.
Odbywanie ćwiczeń wojskowych polega na szkoleniu teoretycznym i praktycznym.
2.
W ramach ćwiczeń wojskowych mogą być prowadzone kursy przekwalifikowania oraz kursy przeszkalania kandydatów na podoficerów, chorążych lub oficerów.

Czas trwania ćwiczeń wojskowych oraz ich ilość dla poszczególnych grup żołnierzy rezerwy

§  9.
Żołnierze rezerwy niewyszkoleni odbywają ćwiczenia wojskowe krótkotrwałe lub długotrwałe.
§  10.
Żołnierze rezerwy wyszkoleni, z zastrzeżeniem § 11 i 12, odbywają ćwiczenia jednodniowe lub krótkotrwałe.
§  11.
Żołnierze rezerwy, którym wydano karty mobilizacyjne, mogą odbywać każdy rodzaj ćwiczeń wojskowych.
§  12.
Żołnierze rezerwy, którzy są powołani do odbycia ćwiczeń wojskowych w formie kursów określonych w § 8 ust. 2, mogą odbywać długotrwałe ćwiczenia wojskowe.
§  13.
1.
Żołnierze rezerwy ze względu na wiek oraz stopień wojskowy mogą łącznie odbyć:
1)
szeregowi i podoficerowie wyszkoleni w wieku do 40 lat życia - do 8 miesięcy ćwiczeń wojskowych;
2)
chorążowie i oficerowie w wieku do 50 lat życia - do 15 miesięcy ćwiczeń wojskowych.
2.
Żołnierze rezerwy, o których mowa w ust. 1, po przekroczeniu określonej dla nich granicy wieku odbywają ćwiczenia wojskowe w wymiarze do pozostałego łącznego czasu trwania ćwiczeń wojskowych, określonych w art. 103.
§  14.
Żołnierze rezerwy - kobiety odbywają ćwiczenia wojskowe jednodniowe lub krótkotrwałe.

Powoływanie żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych

§  15.
1.
Powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych podlegają, z zastrzeżeniem ust. 2, żołnierze rezerwy uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.
2.
Powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych nie podlegają żołnierze rezerwy, jeżeli:
1)
spełniają warunki określone w art. 58 ust. 3 lub art. 100 ust. 2;
2)
są tymczasowo aresztowani lub odbywają karę pozbawienia wolności, w tym również zastępczą karę pozbawienia wolności lub karę aresztu, albo jest wobec nich wykonywana kara dodatkowa pozbawienia praw publicznych;
3)
są reklamowani od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
4)
posiadają przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w obronie cywilnej lub do jednostek zmilitaryzowanych.
§  16.
1.
Karta powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych powinna być doręczona żołnierzowi rezerwy nie później niż na 14 dni przed dniem stawienia się do czynnej służby wojskowej określonym w tej karcie. Termin ten nie narusza terminu określonego w art. 101 ust. 1 i 2.
2.
Terminu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się, jeżeli:
1)
ćwiczenie wojskowe jest przeprowadzane w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy;
2)
żołnierz rezerwy nie zgłosił się bez uzasadnionej przyczyny na wezwanie wojskowego komendanta uzupełnień w celu doręczenia mu karty powołania.
3.
Wzór karty powołania określają odrębne przepisy.
§  17.
Doręczenie kart powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, z wyjątkiem ćwiczeń przeprowadzanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy, następuje odpowiednio w trybie i na zasadach określonych w dziale I rozdziale 8 Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  18.
1.
Od decyzji wojskowego komendanta uzupełnień o powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych przysługuje żołnierzowi rezerwy odwołanie do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia karty powołania.
2.
Wniesienie odwołania nie zwalnia żołnierza rezerwy, któremu karta powołania została doręczona, od obowiązku stawienia się do odbycia ćwiczeń wojskowych w określonym w tej karcie terminie i miejscu.
§  19.
Żołnierz rezerwy powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa udaje się, nie później niż w ciągu 2 godzin od chwili doręczenia mu karty powołania, bezpośrednio do miejsca stawiennictwa określonego w tej karcie.
§  20.
1.
W wypadku gdy żołnierz rezerwy, któremu doręczono kartę powołania, nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych w terminie określonym w tej karcie z powodu obłożnej choroby, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień osobiście lub przez inne osoby. Po ustaniu choroby żołnierz rezerwy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej o przyczynach niestawienia się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych.
3.
Jeżeli w dniu, w którym żołnierz rezerwy stawił się do odbycia ćwiczeń wojskowych, wykorzystywał on zwolnienie lekarskie od pracy, żołnierz przedstawia to zwolnienie dowódcy jednostki wojskowej, który niezwłocznie zawiadamia zatrudniający go zakład pracy o jego stawieniu się do odbycia ćwiczeń wojskowych.
§  21.
1.
Stawienie się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych następuje z chwilą zgłoszenia się w miejscu określonym w karcie powołania.
2.
Dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym stawienie się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych.
3.
Żołnierzy, o których mowa w ust. 2 wyznacza się na stanowiska i funkcje na czas trwania ćwiczeń wojskowych.
§  22.
1.
Dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o fakcie niestawienia się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych w terminie określonym w karcie powołania.
2.
W wypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust.1, wojskowy komendant uzupełnień postępuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 61 ust. 2.
3.
W wypadku gdy żołnierz rezerwy nie stawił się do odbycia ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych lub długotrwałych w terminie określonym w karcie powołania, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym fakcie właściwego prokuratora wojskowego, chyba że wymierzył temu żołnierzowi karę dyscyplinarną.
§  23.
Żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe mogą być udzielane urlopy okolicznościowe oraz w celu odwiedzenia rodziny.
§  24.
1.
Urlopu okolicznościowego udziela się na udokumentowany wniosek żołnierza rezerwy w razie śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny albo w innych szczególnie uzasadnionych wypadkach.
2.
Urlopu okolicznościowego udziela się w wymiarze do 5 dni kalendarzowych.
§  25.
1.
Urlopu w celu odwiedzenia rodziny udziela się odbywającym długotrwałe ćwiczenia wojskowe żołnierzom rezerwy żonatym lub samotnie wychowującym dziecko.
2.
Urlopu w celu odwiedzenia rodziny udziela się w wymiarze 3 dni kalendarzowych za każde 30 dni odbywania ćwiczeń wojskowych.
3.
Urlop określony w ust. 1 nie przysługuje w miesiącu, w którym udzielono żołnierzowi innego urlopu.
§  26.
Urlopów określonych w § 24 ust. 1 i § 25 ust. 1 udziela dowódca jednostki wojskowej.

Zwalnianie z ćwiczeń wojskowych

§  27.
Żołnierzy rezerwy zwalnia się z ćwiczeń wojskowych po upływie czasu ich trwania, określonego w karcie powołania, a żołnierzy rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe przeprowadzane w trybie natychmiastowego stawiennictwa - po upływie czasu niezbędnego do sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej sił zbrojnych.
§  28.
1.
Żołnierza rezerwy zwalnia się z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie:
1)
uznania go ze względu na stan zdrowia:
a)
za trwale lub czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
b)
za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju;
2)
zastosowania wobec niego tymczasowego aresztowania lub zarządzania wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również zastępczej kary pozbawienia wolności lub kary aresztu, albo wykonania kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych.
2.
Żołnierz rezerwy może być zwolniony z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie:
1)
śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny żołnierza, jeżeli udzielenie urlopu okolicznościowego w tych wypadkach jest niewystarczające lub niecelowe;
2)
zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
§  29.
Żołnierza rezerwy, który podczas odbywania ćwiczeń wojskowych przebywa na leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej, zwalnia się z tych ćwiczeń w ostatnim dniu, w którym upływa czas ich trwania.
§  30.
Żołnierza rezerwy zwalnia z ćwiczeń wojskowych, zarówno przed, jak i po ich odbyciu, dowódca jednostki wojskowej.

Przepisy końcowe

§  31.
W wypadku przedłużenia przez Radę Ministrów w trybie art. 104 ust. 3 czasu trwania ćwiczeń wojskowych do żołnierzy rezerwy odbywających te ćwiczenia nie mają zastosowania przepisy § 27, § 28 ust. 2 i § 29.
§  32.
Traci moc zarządzenie nr 59/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie odbywania ćwiczeń wojskowych.
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 2 lipca 2000 r. rozporządzenie traci częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 73 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony, przez art. 1 pkt 11 i w związku z art. 6 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz.U.99.50.500).