Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.10.69

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1993 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 lutego 1987 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115, z 1970 r. Nr 3, poz. 14 i z 1977 r. Nr 37, poz. 163) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa wykonywanego na Zalewie Szczecińskim, jeziorze Dąbie oraz na innych morskich wodach wewnętrznych połączonych z Zalewem Szczecińskim.
1.
Zabrania się połowu niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli długość mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej, wynosi mniej niż:
1)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 40 cm,
2)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 40 cm,
3) 1
u leszcza (Abramis brama L.) - 40 cm,
4)
u płoci (Rutilus rutilus L.) - 15 cm,
5)
u szczupaka (Esox lucius L.) - 45 cm,
6)
u siei (Coregonus laveretus L.) - 40 cm,
7)
u bolenia (Aspius aspius L.) - 40 cm,
8)
u certy (Vimba vimba L.) - 30 cm,
9)
u lina (Tinca tinca L.) - 28 cm,
10)
u suma (Silurus glanis L.) - 50 cm,
11)
u wzdręgi (Scardinius erythrophthalmus L.) - 17 cm,
12)
u storni (Platichthys flesus L.) i gładzicy (Platessa platessa L.) - 25 cm,
13)
u pstrąga tęczowego (Salmo gairdneri Rich.) - 30 cm.
14) 2
u okonia (Perca fluviatilis L.) - 16 cm.
2.
Zabrania się połowu troci (Salmo trutta m. trutta L.), jeżeli długość jej wynosi mniej niż 40 cm i więcej niż 80 cm.
Zabrania się połowu:
1)
jesiotra (Acipenser sturio L.), łososia (Salmo salar L.) i ciosy (Pelecus cultratus L.) - w ciągu całego roku,
2) 3
szczupaka (Ecox lucius L.) - w ciągu 8 tygodni w okresie między 1 marca a 15 maja; termin obowiązywania zakazu ustala corocznie Urząd Morski w Szczecinie w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim.
1.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym lub o wymiarach ochronnych, wydobyte z wody w stanie śniętym, mogą być użyte na potrzeby załogi statku w ilości nie przekraczającej 1 kg z połowu dziennego na osobę. Pozostała ilość tych ryb powinna być zgłoszona Urzędowi Morskiemu w Szczecinie i przeznaczona na cele wskazane przez ten Urząd.
2.
W razie stwierdzenia złowienia ryb o wymiarach ochronnych, których ilość przekracza 10% wagi całego połowu, Urząd Morski w Szczecinie może zabronić okresowo połowów w miejscu złowienia bądź nakazać zmianę narzędzi połowu lub zmianę ich konstrukcji.
1.
Zabrania się połowu ryb w ciągu 6 tygodni w okresie między 1 kwietnia a 15 czerwca:
1)
na obszarach tarliskowych oraz w odległości mniejszej niż 500 metrów od granicy tarliska,
2)
na pozostałych obszarach w odległości mniejszej niż 50 metrów od brzegu lub twardej roślinności wodnej.
2.
Termin obowiązywania okresu ochronnego ustala corocznie Urząd Morski w Szczecinie w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy połowów węgorza sznurami haczykowymi oraz żakami węgorzowymi o wysokości pałąków do 1 metra. Przyłów innych gatunków ryb, z wyjątkiem chwastu rybnego, nie może przekraczać 10% wagi złowionego węgorza.
4.
W okresie ochronnym zabrania się:
1)
używania do połowów niewodów ciągnionych, przywłok, włoczków i drygawic,
2)
koszenia lub usuwania roślinności wodnej oraz wydobywania lub usuwania mułu, ziemi, piasku, żwiru i kamieni na całym obszarze Zalewu Szczecińskiego, z wyjątkiem torów wodnych.
5.
Urząd Morski w Szczecinie po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego corocznie ustala po zakończeniu okresu ochronnego zakaz połowu niewodami ciągnionymi, przywłokami i włoczkami na czas określony, nie dłuższy jednak niż 7 tygodni.
1.
Ustanawia się minimalne wymiary oczek sieci w narzędziach połowowych:
1)
niewody i przywłoki:
a)
skrzydło - 40 mm, a na długości 30 metrów licząc od matni - 30 mm,
b)
matnia w części przedniej (od skrzydeł) - 30 mm, a w części końcowej do 1/4 długości matni - 20 mm,
2)
wontony do połowu okoni i płoci - 30 mm,
3)
drygawice - 30 mm,
4)
włoczki do połowu przynęty:
a)
skrzydło - 8 do 12 mm,
b)
matnia - 4 do 6 mm,
5)
pławnice i wontony do połowu sandaczy - 55 mm,
6)
pławnice i wontony do połowu leszczy i troci - 60 mm,
7)
żaki do połowu ryb białych:
a)
skrzydło - 30 mm,
b)
ostatnia komora - 25 mm,
8)
żaki i inne narzędzia do połowu węgorzy - 14 mm.
2.
W narzędziach połowu wymienionych w ust. 1 pkt 8, wystawionych na głębokości większej niż 3 metry, dopuszcza się stosowanie w ostatniej komorze tkaniny sieciowej o wielkości oczek 10 do 12 mm.
3.
Pomiaru oczek w narzędziach połowowych dokonuje się w stanie mokrym sieci, mierząc odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i dzieląc otrzymaną liczbę przez dziesięć.
4.
Urząd Morski w Szczecinie po uzyskaniu pozytywnej opinii Morskiego Instytutu Rybackiego może wyrazić zgodę na używanie narzędzi połowowych o wymiarach oczek sieci mniejszych niż określone w ust. 1 i 2 jeżeli narzędzia te z uwagi na ich szczególną konstrukcję lub rodzaj użytego materiału posiadają selektywność wymaganą zgodnie z § 2 dla określonego gatunku ryb.
1.
Do dokonywania połowów niewodami, przywłokami, włoczkami, wontonami, drygawicami oraz żakami wystawianymi na głębokości większej niż 3 m wymagane jest zezwolenie Urzędu Morskiego w Szczecinie.
2.
Połowy żakami wystawianymi na głębokości mniejszej niż 3 m mogą być dokonywane w miejscach ustalonych przez Urząd Morski w Szczecinie. Urząd Morski w Szczecinie ustala długość zestawu żaków i ich ilość na poszczególnych stanowiskach połowowych oraz - po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego - okres eksploatacji.
3.
Urząd Morski w Szczecinie może cofnąć zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, w razie przekroczenia warunków ustalonych w wydanym zezwoleniu lub zakazać połowu żakami w razie niedotrzymania ustaleń, o których mowa w ust. 2.
Zabrania się:
1)
przegradzania wód narzędziami połowowymi w sposób uniemożliwiający wędrówkę ryb pomiędzy Zalewem Szczecińskim a morzem lub rzekami, strumieniami i kanałami mającymi połączenie z Zalewem Szczecińskim,
2)
połowu ryb metodą trałową,
3)
spławiania narzędzi połowu z prądem wody w okresie od 15 marca do 15 maja każdego roku,
4)
stosowania dżdżownic jako przynęty przy połowach narzędziami haczykowymi,
5)
przewożenia na pokładzie statku rybackiego narzędzi połowu, których używanie zabronione jest w danym czasie lub miejscu.
W celu ochrony tarlaków, ikry lub młodocianych stadiów ryb albo ochrony stada podstawowego określonego gatunku ryb Urząd Morski w Szczecinie, po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego, może zabronić na czas określony używania do połowów niektórych rodzajów narzędzi połowowych albo uzależnić używanie w określonym czasie niektórych rodzajów narzędzi połowowych od zmiany ich wymiarów, poprawy selektywności lub zmian w sposobie użytkowania.
1.
Ustanawia się następujące stałe rybne obwody ochronne:
1)
Zatoka Cicha - począwszy od ujść rzek Grzybnica i Wołczenica do linii biegnącej po równoleżniku 53°55'30'' N,
2)
jezioro Mulnik - na całym obszarze,
3)
w ujściach rzek Stepnica i Gowienica w półkolu zakreślonym promieniami długości 500 m w kierunku Zatoki Stepnickiej z punktu leżącego na środku linii łączącej oba naturalne brzegi ujść,
4)
akwen położony wzdłuż toru wodnego Świnoujście-Szczecin o długości 1000 m od główek Kanału Piastowskiego i szerokości 600 m - po 300 m od osi toru.
2.
Urząd Morski w Szczecinie może w przypadkach gospodarczo uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego, zezwolić na dokonywanie okresowych połowów w stałych rybnych obwodach ochronnych, o których mowa w ust. 1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 8 lipca 1964 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim (Dz. U. Nr 28, poz. 182, z 1968 r. Nr 4, poz. 26 i z 1971 r. Nr 28, poz. 262).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 maja 1993 r. (Dz.U.93.48.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1993 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 maja 1993 r. (Dz.U.93.48.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1993 r.
3 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 maja 1993 r. (Dz.U.93.48.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1993 r.