Rozdział 5 - Przepisy końcowe i przejściowe. - Ochrona przeciwpożarowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.20.120

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  5. 

Przepisy końcowe i przejściowe.

1.
Osobom, które zasłużą się w organizowaniu ochrony przeciwpożarowej bądź wyróżnią się w akcjach ratowniczych, mogą być przyznawane odznaki pożarnicze.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi rodzaje odznak, o których mowa w ust. 1, ich wzory oraz tryb nadawania.

Ze względu na szczególne potrzeby bezpieczeństwa pożarowego oraz do zadań terenowej ochrony przeciwlotniczej Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych, może ustanawiać specjalne jednostki ochrony przeciwpożarowej.

1.
Przepisy niniejszej ustawy nie naruszają prawa górniczego i dekretu o urzędach górniczych.
2.
Przepisy niniejszej ustawy stosuje się do ochrony przeciwpożarowej i jej organizacji w podziemnych zakładach górniczych w zakresie, który ustali Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek właściwych ministrów.
1.
Ustawa niniejsza nie dotyczy wojskowej ochrony przeciwpożarowej. Organizację i zakres działania wojskowej ochrony przeciwpożarowej określą Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Sposób przeprowadzania przez straże pożarne, określone w ustawie, akcji ratowniczej obiektów wojskowych, zasady współdziałania tych straży z wojskowymi strażami pożarnymi oraz zasady szkolenia kadr wojskowych straży pożarnych w ramach szkolenia fachowego, prowadzonego przez komendy straży pożarnych, określą Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
1.
Ustawa nie dotyczy ochrony przeciwpożarowej w zakładach karnych.
2.
Organizację ochrony przeciwpożarowej i zakres działania jej organów w zakładach karnych, jak również zasady współdziałania tych organów ze strażami pożarnymi, określonymi w niniejszej ustawie, w zakresie prowadzenia akcji ratowniczej zakładów karnych, jak i w innych sprawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej tych zakładów, określą Minister Sprawiedliwości i Minister Spraw Wewnętrznych.
1.
Traci moc ustawa z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404).
2.
Do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie niniejszej ustawy zachowują moc obowiązującą przepisy wydane na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.