§ 9. - Ochotnicze Hufce Pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1987 r.
§  9.
1.
Organy administracji państwowej, państwowe jednostki organizacyjne i organizacje spółdzielcze współpracują z OHP w celu tworzenia warunków sprzyjających wychowywaniu młodzieży przez pracę, w szczególności w ramach hufców pracy.
2.
Minister Oświaty i Wychowania:
1)
zapewnia pomoc w organizowaniu i działalności komend szkolnych OHP i określa zadania szkół, inspektoratów oraz kuratoriów oświaty i wychowania w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego uczestników hufców pracy,
2)
zapewnia pomoc w organizowaniu sezonowych hufców pracy i zgrupowań hufców pracy oraz określa zadania kuratoriów oświaty i wychowania dotyczące przekazywania internatów, burs i innych obiektów szkolnych z przeznaczeniem na bazę noclegowo-żywieniową dla tych zgrupowań i hufców.
3.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia pomoc w organizowaniu uczelnianych komend OHP oraz sezonowych hufców pracy i hufców pracy dla kandydatów do szkół wyższych.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala zasady przeprowadzania badań stanu zdrowia kandydatów do OHP w celu określenia zdolności do pracy oraz zapewnia uczestnikom hufców pracy właściwą opiekę lekarską, zaopatrzenie w leki, a także nadzór sanitarny nad warunkami żywienia, zakwaterowania i wykonywania pracy.
5.
Minister Przemysłu Chemicznego i Lekkiego zapewnia, na zasadach produkcji specjalnej, zaopatrzenie OHP w odpowiednie umundurowanie.
6.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Komendantem Głównym OHP określa zasady i tryb przyjmowania do hufców pracy osób w wieku 16-21 lat, które w celu ich resocjalizacji wymagają zorganizowanej opieki na wolności.
7.
Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" oraz Prezes Polskiej Agencji Prasowej zapewniają prowadzenie akcji propagandowej w zakresie rekrutacji młodzieży i popularyzacji wszystkich form działalności OHP.
8.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej zapewniają:
1)
możliwość korzystania przez uczestników hufców pracy z obiektów sportowych, turystycznych i kulturalnych,
2)
kadrę instruktorską do prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-turystycznej w hufcach pracy,
3)
zaopatrzenie w artykuły żywnościowe i środki higieny osobistej w miejscu zakwaterowania uczestników hufców pracy, zgodnie z obowiązującymi normami,
4)
przydział lokali niezbędnych do działalności wojewódzkich komend OHP.
9.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej, a także zakłady pracy, na których rzecz działają hufce pracy, uwzględniają potrzeby tych hufców w zakresie przydziału lokali niezbędnych do ich działalności.
10.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego uczestniczą w rekrutacji młodzieży do hufców pracy, a w szczególności:
1)
ustalają terminy rekrutacji,
2)
informują młodzież o prowadzonej rekrutacji,
3)
popularyzują w zakładach pracy możliwość wykorzystywania hufców pracy, a wśród społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży, osiągnięcia OHP, możliwość zatrudnienia i zdobycia zawodu,
4)
opiniują propozycje ofert pracy dla uczestników hufców pracy, zgłaszane przez zakłady pracy, pod kątem kolejności ich realizacji przez OHP, biorąc pod uwagę hierarchię zadań gospodarczych oraz możliwość rekrutacji młodzieży,
5)
wydają uczestnikom hufców pracy bilety kredytowane na przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca zakwaterowania hufca pracy, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem ich uczestnictwa w działalności hufca pracy.