Zadania szkół, inspektorów oraz kuratorów oświaty i wychowania w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego uczestników hufców pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.1.6

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 14
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 17 lutego 1989 r.
w sprawie zadań szkół, inspektorów oraz kuratorów oświaty i wychowania w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego uczestników hufców pracy

Na podstawie art. 35 ust. 1 i art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) oraz § 9 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1987 r. w sprawie Ochotniczych Hufców Pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 9) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kuratorzy oświaty i wychowania oraz inspektorzy oświaty i wychowania, na wniosek zgłoszony przez właściwą terenowo komendę wojewódzką Ochotniczych Hufców Pracy organizują kształcenie lub dokształcanie uczestników hufców stacjonarnych i dochodzących oraz junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP, zwanych dalej uczestnikami hufców pracy, w zależności od ich wieku i posiadanego wykształcenia - według następujących zasad:
1.
Uczestnicy hufców pracy, którzy nie posiadają wykształcenia podstawowego mogą podejmować naukę:
1)
w szkole podstawowej dla pracujących, która realizuje program nauczania klasy VI, VII i VIII i jest przeznaczona dla:
a)
dorosłych (pracujących) mających co najmniej 18 lat,
b)
osób, które ukończyły 15 rok życia, a nie przekroczyły 18 lat, zgłosiły się ochotniczo za zgodą rodziców i rady pedagogicznej szkoły albo zostały skierowane przez radę pedagogiczną szkoły podstawowej na podstawie opinii wychowawcy klasowego i poradni wychowawczo-zawodowej za zgodą inspektora oświaty i wychowania i są zatrudnione w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy,
2)
w podstawowym studium zawodowym dla:
a)
dorosłych (pracujących) mających co najmniej 18 lat,
b)
osób, które ukończyły 16 rok życia, a nie przekroczyły 18 lat, mają ukończoną klasę VII lub nie uzyskały promocji w tej klasie, zgłosiły się ochotniczo do hufców pracy za zgodą rodziców i rady pedagogicznej szkoły albo zostały skierowane przez radę pedagogiczną szkoły podstawowej na podstawie opinii wychowawcy klasowego i poradni wychowawczo-zawodowej za zgodą inspektora oświaty i wychowania oraz są zatrudnione w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy,
3)
na kursach w zakresie programu nauczania szkoły podstawowej dla dorosłych, przeznaczonych dla osób, które ukończyły 18 lat,
4)
w szkole przysposabiającej do zawodu na ogólnych zasadach wynikających z zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 28 listopada 1975 r. w sprawie organizowania szkół przysposabiających do zawodu (Dz. Urz. MOiW Nr 11, poz. 114).
2.
Uczestnicy hufców pracy, którzy posiadają ukończoną szkołę podstawową mogą podejmować naukę:
1)
w zasadniczej szkole zawodowej dla pracujących (dorosłych) jeżeli ukończyli 18 rok życia,
2)
w zasadniczej szkole zawodowej kształcącej młodocianych pracowników, jeżeli są zatrudnieni w celu nauki zawodu.
3.
Zawody i specjalności, w których może być organizowane kształcenie oraz okres kształcenia, o którym mowa w ust. 2 określa klasyfikacja zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 31 sierpnia 1983 r. w sprawie kształcenia ogólnego i zawodowego uczestników hufców pracy oraz funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy w szkołach ponadpodstawowych (Dz. Urz. MOiW Nr 9, poz. 61).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.