Rozdział 6 - Warunki prowadzenia działalności w zakresie obsługi naziemnej - Obsługa naziemna w portach lotniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.128.1071

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lipca 2005 r.

Rozdział  6

Warunki prowadzenia działalności w zakresie obsługi naziemnej

§  34.
1.
Działalność w zakresie obsługi naziemnej prowadzi się z uwzględnieniem wymagań określonych przez zarządzającego portem lotniczym mających na celu zapewnienie należytego funkcjonowania portu lotniczego.
2.
Agent obsługi naziemnej oraz użytkownik portu lotniczego wykonujący obsługę własną obowiązani są do przestrzegania wymagań zarządzającego portem lotniczym odnoszących się do organizacji i funkcjonowania portu lotniczego, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
3.
Agent obsługi naziemnej:
1)
zawiera umowę z zarządzającym portem lotniczym o korzystanie z lotniska oraz jego urządzeń w części niezbędnej do wykonywania tych usług, określającej wysokość i zasady odpłatności;
2)
prowadzi swoje przedsiębiorstwo w sposób gwarantujący prawidłowość funkcjonowania i eliminowanie zakłóceń na terenie lotniska, w tym zapewnia ochronę przed aktami bezprawnej ingerencji w ramach swojej działalności;
3)
zapewnia ciągłość wykonywania obsługi naziemnej w zakresie objętym posiadanym zezwoleniem, o którym mowa w § 3.
4.
Do użytkowników portu lotniczego wykonujących własną obsługę naziemną stosuje się przepisy ust. 2 i ust. 3 pkt 1 i 2.
5.
Agent obsługi naziemnej oraz użytkownik lotniska wykonujący obsługę własną prowadzą odpowiednie szkolenia własnego personelu dla prawidłowej realizacji zadań, o których mowa w ust. 1-4.
§  35.
1.
Agent obsługi naziemnej oraz użytkownik portu lotniczego wykonujący obsługę własną przedstawiają Prezesowi Urzędu roczne sprawozdanie finansowe z wykonywania tej działalności, zweryfikowane przez biegłego rewidenta, potwierdzające wyraźne oddzielenie pod względem księgowym i handlowym swoich czynności w zakresie obsługi naziemnej od innej działalności gospodarczej.
2.
W przypadku zarządzającego portem lotniczym, który jednocześnie jest agentem obsługi naziemnej, roczne sprawozdanie finansowe powinno zawierać informacje, że czynności obsługi naziemnej nie są subwencjonowane z jego działalności w zakresie zarządzania portem lotniczym.
§  36.
Prezes Urzędu może żądać w czasie prowadzenia działalności przez agenta obsługi naziemnej, przy zmianie personelu lub wątpliwości co do gwarancji należytego wykonywania działalności przez agenta, dodatkowych dokumentów oraz sprawdzania jego niezależności finansowej.
§  37.
1.
Jeżeli z zobowiązań międzynarodowych Unii Europejskiej nie wynika inaczej, przepisów rozporządzenia nie stosuje się do użytkowników portu lotniczego z państwa trzeciego w przypadku stwierdzenia, że państwo trzecie w odniesieniu do dostępu do rynku obsługi naziemnej dla wykonywania obsługi własnej:
1)
nie traktuje użytkowników portu lotniczego wykonujących obsługę własną pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej, pod względem faktycznym lub w oparciu o przepisy prawa w sposób porównywalny do tego, w jaki Rzeczpospolita Polska traktuje podmioty pochodzące z tego państwa trzeciego, albo
2)
nie przestrzega pod względem faktycznym lub w oparciu o przepisy prawa zasady traktowania narodowego wobec użytkowników portu lotniczego wykonujących obsługę własną pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej, albo
3)
traktuje w sposób bardziej uprzywilejowany użytkowników portu lotniczego wykonujących obsługę własną pochodzących z innych państw trzecich niż podmioty pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Prezes Urzędu w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego zamieszcza w drodze obwieszczenia wykaz państw trzecich, do których nie stosuje się przepisów rozporządzenia.
3.
Prezes Urzędu powiadamia właściwe władze państw trzecich o niestosowaniu przepisów rozporządzenia w stosunku do użytkowników portów lotniczych z tych państw.
4.
O każdym przypadku, o którym mowa w ust. 1, Prezes Urzędu powiadamia Komisję Europejską.