Rozdział 9 - Organizacja sprzedaży na targowiskach. - Obrót mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.27.158

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1955 r.

IX.

Organizacja sprzedaży na targowiskach.

§  39.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają - na wniosek prezydiów powiatowych rad narodowych - miejscowości, w których powinny być zorganizowane na targowiskach miejsca detalicznej sprzedaży mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego.
2.
W ośrodkach miejskich sprzedaż detaliczna mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego powinna być zorganizowana w miejscach przystosowanych do sprzedaży mięsa i jego przetworów.
3.
W miejscowościach, w których targi odbywają się w dni ściśle określone, prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalą, czy sprzedaż detaliczna mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego odbywać się będzie codziennie, czy tylko w dni ściśle określone.
4.
Sprzedaż mięsa z uboju gospodarczego w innych miejscowościach i miejscach lub innych dniach, niż określone w ust. 1, 2 i 3, jest zabroniona.
§  40.
1.
Prezydia właściwych powiatowych rad narodowych ustalą dla poszczególnych miejscowości określone godziny sprzedaży detalicznej mięsa i jego przetworów. Przepis § 39 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
2.
Ustalając godziny sprzedaży prezydia rad narodowych powinny brać pod uwagę istniejącą na danym terenie podaż mięsa z uboju gospodarczego i zapewnić możliwość sprzedaży przywiezionego mięsa. W razie wzmożonej podaży mięsa z uboju gospodarczego należy odpowiednio zwiększyć liczbę miejsc sprzedaży.
3.
Producentowi, który przywiózł na targowisko mięso w ustalonym dniu i czasie (§ 39 ust. 3 i § 40 ust. 1), nie wolno wyznaczyć innego terminu sprzedaży.
§  41.
Uruchomienie sprzedaży detalicznej mięsa na targowiskach może nastąpić wyłącznie po uprzednim przygotowaniu i wyposażeniu miejsc sprzedaży i zapewnieniu stałej kontroli sanitarno-weterynaryjnej.
§  42.
Dni, godziny handlu i warunki sprzedaży detalicznej mięsa i jego przetworów w poszczególnych miejscowościach powinny być podane do publicznej wiadomości przez ogłoszenie na targowiskach przynajmniej na 10 dni przed wyznaczonym dniem uruchomienia miejsca sprzedaży. Wzór ogłoszenia podany jest w załączniku nr 3 do niniejszego rozporządzenia.
§  43.
Prezydia właściwych powiatowych rad narodowych obowiązane są do ustalenia regulaminu sprzedaży detalicznej mięsa i przetworów mięsnych i dopilnowania przestrzegania go. Regulamin sprzedaży powinien być podany do publicznej wiadomości przez wywieszenie go w punkcie sprzedaży mięsa w miejscu widocznym. Wzór regulaminu podany jest w załączniku nr 4 do niniejszego rozporządzenia.
§  44.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych powierzają organizację miejsca sprzedaży detalicznej, jak również sprawowanie bezpośrednio nadzoru nad obrotem mięsem i przetworami mięsnymi przedsiębiorstwom targowiskowym, podległym prezydiom miejskich rad narodowych.
2.
W miejscowościach, w których nie działają przedsiębiorstwa targowiskowe, prezydia miejskich rad narodowych powierzają te funkcje kierownikom targowisk przy wydziale lub referacie handlu prezydium rady narodowej. Do zadań kierowników targowisk w zakresie organizacji obrotu mięsem należy w szczególności:
a)
organizacja miejsc sprzedaży mięsa,
b)
kontrola uprawnień sprzedawców do sprzedaży,
c)
stwierdzenie, czy mięso przed sprzedażą poddano kontroli sanitarno-weterynaryjnej,
d)
kontrola pobierania opłat,
e)
dopilnowanie utrzymania porządku zgodnie z przepisami.
§  45.
Spółdzielnie produkcyjne oraz G. S. mogą wydzierżawić na targowiskach miejsca sprzedaży na określony czas nie dłuższy niż jeden rok. Mogą również wystawiać własne stoiska w miejscu wskazanym przez kierownictwo targowiska.
§  46.
Kierownictwa targowisk w miejscowościach, w których będą zorganizowane miejsca sprzedaży detalicznej mięsa i przetworów mięsnych, powinny urządzić na targowiskach wypożyczalnie sprzętu potrzebnego do ważenia, rąbania, cięcia i sprzedaży mięsa, w szczególności wag, odważników, toporów, tasaków, pił do cięcia kości, fartuchów białych itp. Na targowiskach prowadzonych przez przedsiębiorstwa targowiskowe należy zorganizować usługowy wyrąb mięsa przywożonego przez producentów (§ 22 ust. 2).
§  47.
1.
Za usługi ze strony targowiska użytkownicy uiszczają opłaty.
2.
Ustala się następujące rodzaje płatnych usług:
1)
wynajęcie miejsc sprzedaży,
2)
wypożyczanie wag, odważników, noży, toporów itp.,
3)
wypożyczanie odzieży ochronnej,
4)
sprzedaż lodu, papieru itp.,
5)
wyrąb mięsa na targowiskach prowadzonych przez przedsiębiorstwa targowiskowe.
3.
Wysokość i tryb pobierania opłat za usługi wymienione w ust. 2 określa zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Prezesa Państwowej Komisji Cen z dnia 8 lipca 1954 r. w sprawie ustalania wysokości i trybu pobierania opłat targowych od handlu i opłat za usługi na targowiskach (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-68, poz. 860 i z 1955 r. Nr 40, poz. 394).
§  48.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych składają Ministerstwu Handlu Wewnętrznego opracowane na podstawie zebranych z terenu materiałów miesięczne sprawozdania o obrocie mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego według wzorów Głównego Urzędu Statystycznego.