Rozdział 5 - Sprzedaż mięsa z uboju gospodarczego indywidualnym konsumentom. - Obrót mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.27.158

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1955 r.

V.

Sprzedaż mięsa z uboju gospodarczego indywidualnym konsumentom.

§  19.
Mięso z uboju gospodarczego powinno być sprzedawane przede wszystkim indywidualnym konsumentom.
§  20.
Sprzedaż mięsa z uboju gospodarczego indywidualnym konsumentom dozwolona jest tylko w miejscach do tego celu wyznaczonych na targowiskach (halach targowych, bazarach, placach targowych).
§  21.
1.
Sprzedaż bezpośrednio konsumentom indywidualnym może odbywać się tylko w ramach obrotu detalicznego, w ilościach przeznaczonych do spożycia we własnym gospodarstwie domowym, nie przekraczających łącznie 5 kg mięsa, przetworów mięsnych i tłuszczu na jednego nabywcę.
2.
Nabywanie mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego w celu dalszej odsprzedaży jest zabronione. Przypadki, w których jednostki gospodarki uspołecznionej mogą nabywać mięso do dalszej odsprzedaży, określają przepisy §§ 25 - 31.
§  22.
1.
Sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego może dokonywać tylko ten producent, na którego nazwisko zostało wystawione zaświadczenie, lub najbliższy członek jego rodziny. Powierzenie sprzedaży innym osobom, a w szczególności rębaczom, jest zabronione.
2.
Na targowiskach będących w zarządzie przedsiębiorstw targowiskowych producent korzystać może z usług wyrębu mięsa, zorganizowanych przez przedsiębiorstwa targowiskowe.
3.
Powierzenie wyrębu innym osobom poza przypadkiem wymienionym w ust. 2 jest zabronione.
§  23.
1.
Funkcjonariusze przedsiębiorstw targowiskowych lub kierownicy targowisk przy prezydiach rad narodowych w miejscowościach, w których nie działają przedsiębiorstwa targowiskowe, odbierają od producentów zaświadczenia uprawniające do sprzedaży mięsa sprawdzając, czy sprzedającym jest ten, na którego nazwisko zostało wydane zaświadczenie, lub najbliższy członek rodziny i czy nie upłynął okres ważności zaświadczenia.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 odbierając zaświadczenie obowiązane są wydać producentowi rolnemu kwit wagowy z podaniem następujących danych:
1)
rodzaj i waga mięsa,
2)
numer i data zaświadczenia oraz nazwa jednostki, która zaświadczenie wydała (§ 9),
3)
data zezwolenia organu urzędowego badania mięsa (§ 8 ust. 2),
4)
wysokość kwoty pobranej tytułem opłat za usługi świadczone na rzecz sprzedawcy mięsa.
3.
Odebranych zaświadczeń nie zwraca się producentowi rolnemu, a po zakończeniu sprzedaży należy je przekazać z adnotacją "wykorzystane" miejscowemu prezydium gromadzkiej rady narodowej, gdy zaś sprzedaż mięsa odbywa się w mieście stanowiącym siedzibę powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu - temu pełnomocnikowi.
4.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej lub powiatowy pełnomocnik Ministerstwa Skupu (ust. 3) przekazuje otrzymane zaświadczenia prezydiom rad narodowych, które je wystawiły.
§  24.
1.
Jeżeli producent rolny nie sprzedał mięsa lub jego przetworów konsumentom, osoby wymienione w § 23 ust. 1 powinny dokonać na kwicie wagowym, o którym mowa w § 23 ust. 2, adnotacji stwierdzającej, jaka ilość mięsa lub jego przetworów nie została sprzedana.
2.
Mięso lub przetwory mięsne nie sprzedane przez producenta rolnego konsumentom indywidualnym mogą być:
1)
zabrane przez producentów z powrotem,
2)
odsprzedane w tymże dniu G. S. lub zakładom żywienia zbiorowego (§ 25, § 29).