Rozdział 6 - Właściwość organów i wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych. - Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.4.20

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lutego 1970 r.

Rozdział  6.

Właściwość organów i wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

§  21.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi szczegółowy tryb ustalania terminów obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  22.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla poszczególnych gospodarstw rolnych oraz terminy dostaw ustalają właściwe do spraw skupu organy prezydiów gromadzkich (miejskich, dzielnicowych, osiedli) rad narodowych.
§  23.
1.
Na poczet całej wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przyjmowane są od wszystkich gospodarstw rolnych:
1)
zwierzęta rzeźne (trzoda chlewna, bydło, cielęta i owce),
2)
zwierzęta hodowlane nabyte przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", których wykaz ustala Rada Ministrów.
2.
Indywidualne gospodarstwa o obszarze użytków rolnych do 2 ha mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w dowolnych rodzajach tych zwierząt lub w wełnie owczej. Na poczet tych dostaw mogą być zaliczone - zgodnie z wykazem ustalonym przez Radę Ministrów - zwierzęta hodowlane nabyte przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Na poczet 30% wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przyjmuje się wełnę owczą od gospodarstw indywidualnych o obszarze użytków rolnych powyżej 2 ha.
§  24.
1.
Gospodarstwa specjalizujące się w hodowli owiec mogą za zezwoleniem organu ustalającego wysokość zobowiązania (§ 22) wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w wełnie owczej.
2.
Gospodarstwa położone w rejonach hodowli owiec mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w wełnie owczej.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu ustala rejony, o których mowa w ust. 2.
§  25.
1. 3
Indywidualne gospodarstwa rolne mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych dostawą zbóż.
2.
Spółdzielnie produkcyjne oraz gospodarstwa rolne wymienione w § 11 mogą wykonać obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych w całości lub w części dostawą zbóż, ziemniaków oraz wełny owczej.
§  26.
1.
Przy wykonywaniu obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przelicza się na trzodę chlewną poszczególne rodzaje i klasy tych zwierząt oraz artykuły rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast trzody chlewnej - w stosunku podanym w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Zwierzęta hodowlane przelicza się na trzodę chlewną według normy zamiany ustalonej dla I klasy danego rodzaju zwierząt rzeźnych (załącznik nr 3).
§  26a. 4
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może, w zależności od relacji cen trzody chlewnej do innych rodzajów zwierząt rzeźnych lub produktów, wprowadzić zmiany w wysokości norm zamiany poszczególnych rodzajów i klas zwierząt rzeźnych oraz artykułów rolnych wymienionych w załączniku nr 3, jakie mogą być przyjmowane zamiast trzody chlewnej.
§  27.
1.
Nie mogą być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych:
1)
zwierzęta rzeźne w stanie wycieńczonym (chudźce i braki) lub chore,
2) 5
zwierzęta rzeźne o wadze:
krowyponiżej 275 kg,
młodzież (byczki, jałówki)poniżej 100 kg,
cielętaponiżej 30 kg,
owceponiżej 14 kg,
świnie (tuczniki) mięsno-słoninowe i mięsneponiżej 86 kg,
świnie (tuczniki) bekonoweponiżej 84 kg,
3)
wełna owcza potna o niższym procencie wydajności (rendment) niż:
sortyment A i AB- 38%,
sortyment B- 40%,
sortyment BC- 47%,
sortyment C- 51%,
sortyment CD- 55%,
sortyment D- 58%,
sortyment DE- 60%,
sortyment E- 62%.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zezwolić na przyjmowanie, na poczet obowiązkowych dostaw, zwierząt rzeźnych o wadze niższej od określonej w ust. 1.
§  28.
Dozwolone jest łączne wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez dwóch lub więcej zobowiązanych. Łączne wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych nastąpić może tylko przez dostarczenie zwierząt rzeźnych.
§  29.
Gospodarstwa rolne, które nie wykonały w całości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych, a część nie wykonana nie przekracza 15 kg, mogą wykonać pozostałą część obowiązkowych dostaw przez dostawę dowolnego rodzaju zwierząt rzeźnych lub wełny owczej.
3 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
4 § 26a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
5 § 27 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1964 r. (Dz.U.64.26.169) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 1964 r.