Obowiązek posiadania przez osoby starające się o wizę wjazdową do Polski świadectw szczepienia przeciwko ospie i cholerze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.8.48

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 16 lutego 1956 r.
w sprawie obowiązku posiadania przez osoby starające się o wizę wjazdową do Polski świadectw szczepienia przeciwko ospie i cholerze.

Na podstawie art. 11 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198 i z 1949 r. Nr 25, poz. 174) zarządza się, co następuje:
1.
Osoby starające się o wizę wjazdową do Polski powinny wykazać się posiadaniem ważnego świadectwa szczepienia przeciwko ospie, wystawionego zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi.
2.
Szczepienie przeciwko ospie powinno być dokonane nie wcześniej niż przed trzema laty, a nie później niż przed 14 dniami przed przewidywanym terminem przybycia do Polski.
Od obowiązku określonego w § 1 są zwolnione:
1)
osoby, które wyjeżdżają do Polski bezpośrednio z całego obszaru Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, z krajów europejskich, ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej lub z Kanady, jeżeli przebywały w tych krajach co najmniej przez 21 dni przed przewidywanym terminem przybycia do Polski i jeżeli te kraje lub ich części nie zostały uznane za czasowo zakażone ospą;
2)
następujące osoby, pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia organów sanitarnych kraju, z którego wyjeżdżają do Polski, stwierdzającego, że nie przebywały na obszarze uznanym za zakażony ospą co najmniej przez okres 21 dni przed przewidywanym terminem przybycia do Polski:
a)
dzieci do ukończenia trzech miesięcy życia,
b)
inne osoby, które przedłożą zaświadczenie lekarza urzędowego państwowej służby zdrowia kraju, z którego wyjeżdżają do Polski; zaświadczenie powinno stwierdzać, że osoby te nie mogą być poddane szczepieniom przeciwko ospie ze względu na wiek lub zły stan zdrowia lub ze względu na spóźniony rozwój, jeśli chodzi o dzieci do 6 miesięcy życia.
1.
Osoby przebywające w krajach uznanych za zakażone w całości lub w części cholerą, a starające się o wizę wjazdową do Polski, powinny wykazać się posiadaniem ważnego świadectwa szczepienia przeciwko cholerze, wystawionego zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi.
2.
Szczepienie przeciwko cholerze powinno być dokonane nie wcześniej niż przed sześciu miesiącami, a nie później niż przed sześciu dniami przed przewidywanym terminem przybycia do Polski.
3.
Od obowiązku określonego w ust. 1 są zwolnione osoby, które opuszczą tereny zakażone co najmniej na sześć dni przed przewidywanym terminem przybycia do Polski.
Główny Inspektor Sanitarny ustala wykazy krajów wymienionych w § 2 pkt 1 bądź ich części uznanych czasowo za zakażone ospą oraz wykazy krajów bądź ich części uznanych za zakażone cholerą.
Osoby, które przybyły do Polski bez uzyskania wizy oraz nie posiadają zaświadczeń wymaganych w myśl §§ 1 i 3, mogą być poddane przymusowemu szczepieniu przeciwko ospie lub cholerze oraz kwarantannie na czas do 14 dni.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.