Nostryfikacja dyplomów i tytułów zawodowych oraz stopni naukowych, uzyskanych za granicą w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.37.294

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1990 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 października 1988 r.
w sprawie nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych oraz stopni naukowych, uzyskanych za granicą w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej. *

Na podstawie art. 28 ust. 3 w związku z art. 53 ust. 5 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1987 r. Nr 27, poz. 156) oraz art. 28 ust. 1 pkt 6 w związku z ust. 2 tego artykułu ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 202 i z 1987 r. Nr 22, poz. 128) zarządza się, co następuje:
1.
Dyplomy uzyskane za granicą w szkołach wyższych będących odpowiednikami polskich szkół wyższych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, zwanych dalej "szkołami resortowymi", oraz uzyskane za granicą stopnie naukowe w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej podlegają nostryfikacji.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy dyplomów i stopni naukowych uzyskanych w krajach, z którymi nie zostały zawarte odpowiednie umowy międzynarodowe, przewidujące uznawanie ich w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej bez nostryfikacji.
1.
W zakresie określonym w § 1 ust. 1 dokonują nostryfikacji:
1)
dyplomów - rady wydziałów lub rady naukowe innych jednostek organizacyjnych szkół wyższych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz rady naukowe tych szkół uprawnione do nadawania stopnia naukowego doktora,
2)
stopni naukowych - rady wydziałów lub rady naukowe innych jednostek organizacyjnych oraz rady naukowe szkół wyższych i instytutów naukowo-badawczych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych uprawnione do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego

- zwanego dalej "radami wydziałów".

2.
Jeżeli uzyskany za granicą dyplom szkoły resortowej lub stopień naukowy w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej nie ma odpowiednika w dyplomie (tytule zawodowym) uzyskiwanym (nadawanym) w kraju w szkole wyższej lub instytucie naukowo-badawczym nadzorowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych albo jeżeli nostryfikacja ma dotyczyć dyscypliny naukowej, która w tych jednostkach nie jest reprezentowana, nostryfikacji dokonuje wyznaczona przez Ministra Spraw Wewnętrznych rada wydziału w pokrewnej dyscyplinie naukowej.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację, zwana dalej "kandydatem", wnosi do komendanta szkoły wyższej lub instytutu naukowo-badawczego, nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych :
1)
podanie, życiorys i w zależności od przedmiotu nostryfikacji następujące załączniki:
a)
przy nostryfikacji dyplomu wyższej szkoły resortowej:
-
oryginał dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły wyższej,
-
dokumenty stwierdzające przebieg studiów w szkole wyższej, jak indeks, arkusz ocen, kopie kart egzaminacyjnych,
b)
przy nostryfikacji stopnia naukowego:
-
oryginał dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego,
-
kopię lub fotokopię rozprawy naukowej,
2)
odpis lub wypis z dokumentu stwierdzającego obywatelstwo, jeżeli kandydat jest cudzoziemcem.

Kandydat, obowiązany zgodnie z odrębnymi przepisami do zachowania drogi służbowej, składa podanie przez właściwego przełożonego.

2.
W razie wątpliwości co do pochodzenia lub autentyczności dokumentu, komendant, o którym mowa w ust. 1, może zażądać legalizacji przedstawionego dokumentu przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, a ponadto może zażądać złożenia dokumentu w tłumaczeniu na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego; jeżeli przedstawione przez kandydata dokumenty nie budzą wątpliwości, komendant przekazuje je właściwej radzie wydziału.
3.
Rozprawa naukowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), powinna być złożona w języku oryginału oraz zawierać stwierdzenie dokonane przez jednostkę, która stopień nadała, że stanowiła ona podstawę przyznania stopnia naukowego. Rada wydziału może zażądać złożenia tłumaczenia rozprawy lub jej skrótu na język polski, dokonanego przez tłumacza przysięgłego.
Nostryfikacja obejmuje:
1)
dopuszczenie do nostryfikacji,
2)
postępowanie nostryfikacyjne,
3)
powzięcie uchwały o uznaniu odpowiednio:
a)
dyplomu uzyskanego w wyższej szkole resortowej za granicą - za równorzędny z dyplomem nadawanym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez szkoły wyższe nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych albo
b)
stopnia naukowego uzyskanego za granicą w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej - za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez szkoły wyższe lub instytuty naukowo-badawcze nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
Rada wydziału na podstawie dokumentów, o których mowa w § 3, podejmuje uchwałę o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kandydata do postępowania nostryfikacyjnego.
1.
Rada wydziału przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne lub powierza je powołanej przez siebie komisji.
2.
W uchwale o powołaniu komisji, o której mowa w ust. 1, określa się jej skład w liczbie co najmniej trzech członków rady wydziału, mających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego i zajmujących stanowisko docenta, oraz wyznacza przewodniczącego komisji. W dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej do komisji mogą być powoływani generałowie nie będący profesorami lub docentami, wchodzący w skład rady wydziału.
3.
Komisja może w razie potrzeby dokooptować do swego składu jednego lub dwóch wybitnych specjalistów z dyscypliny naukowej odpowiadającej kierunkowi studiów kandydata albo tematowi rozprawy naukowej.
1.
W ramach postępowania nostryfikacyjnego rada wydziału lub komisja, o której mowa w § 6:
1)
przy nostryfikacji dyplomu wyższej szkoły resortowej:
a)
wyznacza egzaminy przewidziane planem studiów do uzyskania dyplomu, które kandydat powinien złożyć, i zleca komendantowi wydziału lub innej jednostki organizacyjnej szkoły wyższej nadzorowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych ustalenie terminów tych egzaminów; może również żądać od kandydata kopii lub fotokopii pracy dyplomowej,
b)
zleca wysłuchanie przez kandydata określonych wykładów lub odbycie określonych zajęć,
2)
przy nostryfikacji stopnia naukowego:
a)
przekazuje przedstawioną rozprawę do oceny przynajmniej przez dwóch recenzentów, wyznaczonych w trybie obowiązującym przy opiniowaniu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych w kraju,
b)
ustala zakres egzaminu doktorskiego lub kolokwium habilitacyjnego i wyznacza jego termin.
2.
Rada wydziału lub komisja, o której mowa w § 6, może podjąć decyzję o zwolnieniu kandydata ze wszystkich lub niektórych egzaminów, o których mowa w ust. 1, albo kolokwium, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), a w razie ich negatywnego wyniku, może wyznaczyć nowy termin lub zlecić, na wniosek egzaminatora lub na prośbę kandydata, powtórzenie egzaminu lub kolokwium.
1.
Po zakończeniu postępowania nostryfikacyjnego rada wydziału podejmuje uchwałę o uznaniu lub odmowie uznania, odpowiednio, dyplomu lub stopnia naukowego za równorzędny z dyplomem lub ze stopniem naukowym nadawanym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w szkołach wyższych lub instytutach naukowo-badawczych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
W razie powołania komisji, o której mowa w § 6, rada wydziału podejmuje uchwałę wymienioną w ust. 1 na wniosek tej komisji.
3.
Przy podejmowaniu uchwał przez radę wydziału mają zastosowanie zasady głosowania określone w przepisach o warunkach i trybie przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych w szkołach wyższych i instytutach naukowo-badawczych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
4.
Uchwała rady wydziału o uznaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju podlega zatwierdzeniu przez Radę Wyższego Szkolnictwa Spraw Wewnętrznych i Nauki. Od decyzji Rady Wyższego Szkolnictwa Spraw Wewnętrznych i Nauki w tej sprawie nie przysługuje odwołanie.
1.
Od uchwały rady wydziału o niedopuszczeniu do postępowania nostryfikacyjnego albo o odmowie uznania dyplomu lub stopnia naukowego za równorzędny z dyplomem lub ze stopniem nadawanym w kraju kandydat może, w terminie 14 dni od daty zawiadomienia go o treści uchwały, złożyć odwołanie, za pośrednictwem rady wydziału, do Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
W razie utrzymania w mocy przez Ministra Spraw Wewnętrznych uchwały, o której mowa w ust. 1, Sekretarz Rady Wyższego Szkolnictwa Spraw Wewnętrznych i Nauki zawiadamia o tym rady wydziałów, właściwe dla danej dyscypliny naukowej.
1.
W razie podjęcia uchwały o nostryfikacji dyplomu lub stopnia naukowego, rada wydziału wydaje zainteresowanemu odpowiednie zaświadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 1 i 2; kopię zaświadczenia dotyczącego uznania stopnia naukowego przesyła się do Ministra Edukacji Narodowej.
2.
Zaświadczenie o nostryfikacji dyplomu wyższej szkoły resortowej określa tytuł zawodowy, jaki przysługuje osobie zainteresowanej.
3.
Zaświadczenie o uznaniu stopnia naukowego:
1)
dotyczące stopnia naukowego doktora - wydaje się po upływie dwóch miesięcy od dnia podjęcia uchwały przez radę wydziału, jeżeli Minister Spraw Wewnętrznych przeciwko tej uchwale nie złoży sprzeciwu.
2)
dotyczące stopnia naukowego doktora habilitowanego - wydaje się po zatwierdzeniu uchwały rady wydziału przez Radę Wyższego Szkolnictwa Spraw Wewnętrznych i Nauki.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAŚWIADCZENIE

(pełna nazwa jednostki organizacyjnej) (miejscowość) (data)

Po przeprowadzeniu nostryfikacji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 października 1988 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych oraz stopni naukowych, uzyskanych za granicą w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 37, poz. 294), Rada Wydziału (Rada Naukowa) ............................................................

............................................................

(pełna nazwa jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora)

uchwałą z dnia ................... uznała dyplom ....................

............................................................

(pełna nazwa dyplomu i tytułu uzyskanego za granicą)

nadany przez ...................................................

(pełna nazwa i siedziba jednostki, która wydała dyplom za granicą)

Ob. .........................................................

(stopień, imię i nazwisko, imię ojca)

urodzonemu dnia .................................................

(data i miejsce urodzenia)

za równorzędny z dyplomem .........................................

(pełna nazwa dyplomu)

w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Ob. ................... przysługuje tytuł zawodowy ....................

(stopień, imię i nazwisko) (określenie tytułu zawodowego)

Komendant Wydziału Komendant szkoły wyższej

(Przewodniczący Rady Naukowej)

......................... ........................

(pełna nazwa szkoły wyższej)

Pieczęć okrągła

Zaświadczenie jest ważne łącznie z oryginałem dokumentu o uzyskaniu dyplomu za granicą.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAŚWIADCZENIE

(pełna nazwa jednostki organizacyjnej) (miejscowość) (data)

Po przeprowadzeniu nostryfikacji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 października 1988 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych oraz stopni naukowych, uzyskanych za granicą w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 37, poz. 294), Rada Wydziału (Rada Naukowa) .............................................................

............................................................

(pełna nazwa jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego)

uchwałą z dnia ............... uznała stopień naukowy ..................

............................................................

(pełna nazwa stopnia naukowego uzyskanego za granicą)

nadany Ob. ....................................................

(stopień, imię i nazwisko, imię ojca)

urodzonemu dnia .................................................

(data i miejsce urodzenia)

za równorzędny ze stopniem naukowym ..................................

(pełna nazwa stopnia naukowego)

w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Komendant Wydziału Komendant szkoły wyższej

(Przewodniczący Rady Wydziału, (instytutu naukowo-badawczego)

Rady Naukowej)

......................... ...........................

(pełna nazwa szkoły - instytutu)

Pieczęć okrągła

Zaświadczenie jest ważne łącznie z oryginałem dokumentu o uzyskaniu stopnia naukowego za granicą.

*Rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie ustawy z dnia 31 marca 1965 r. (Dz.U.85.42.202) o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz.U.85.42.202), na skutek uchylenia tej ustawy przez art. 46 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz.U.90.65.386) z dniem 27 września 1990 r.