§ 3. - Nostryfikacja dyplomów i tytułów zawodowych oraz stopni naukowych, uzyskanych za granicą w dziedzinie specjalistycznych dyscyplin naukowych o bezpieczeństwie państwa i porządku publicznym oraz ochronie przeciwpożarowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.37.294

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1990 r.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację, zwana dalej "kandydatem", wnosi do komendanta szkoły wyższej lub instytutu naukowo-badawczego, nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych :
1)
podanie, życiorys i w zależności od przedmiotu nostryfikacji następujące załączniki:
a)
przy nostryfikacji dyplomu wyższej szkoły resortowej:
-
oryginał dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły wyższej,
-
dokumenty stwierdzające przebieg studiów w szkole wyższej, jak indeks, arkusz ocen, kopie kart egzaminacyjnych,
b)
przy nostryfikacji stopnia naukowego:
-
oryginał dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego,
-
kopię lub fotokopię rozprawy naukowej,
2)
odpis lub wypis z dokumentu stwierdzającego obywatelstwo, jeżeli kandydat jest cudzoziemcem.

Kandydat, obowiązany zgodnie z odrębnymi przepisami do zachowania drogi służbowej, składa podanie przez właściwego przełożonego.

2.
W razie wątpliwości co do pochodzenia lub autentyczności dokumentu, komendant, o którym mowa w ust. 1, może zażądać legalizacji przedstawionego dokumentu przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, a ponadto może zażądać złożenia dokumentu w tłumaczeniu na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego; jeżeli przedstawione przez kandydata dokumenty nie budzą wątpliwości, komendant przekazuje je właściwej radzie wydziału.
3.
Rozprawa naukowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), powinna być złożona w języku oryginału oraz zawierać stwierdzenie dokonane przez jednostkę, która stopień nadała, że stanowiła ona podstawę przyznania stopnia naukowego. Rada wydziału może zażądać złożenia tłumaczenia rozprawy lub jej skrótu na język polski, dokonanego przez tłumacza przysięgłego.