§ 4. - Normy dopuszczalnych zanieczyszczeń wód i warunki wprowadzania ścieków do wody i do ziemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.17.144

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1970 r.
§  4.
1.
Warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do śródlądowych wód powierzchniowych, określa się w taki sposób, aby wskutek wprowadzania zanieczyszczeń, zawartych w średnim odpływie ścieków w ciągu godziny, wyrażonym w m3, nie nastąpiło przekroczenie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń tych wód, przy założeniu, że wymieszanie się ścieków z wodą następuje w miejscu ich wprowadzenia. Jeżeli maksymalny godzinowy odpływ ścieków przekracza co najmniej dwukrotnie średni godzinowy odpływ ścieków, za podstawę do określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, przyjmuje się odpływ maksymalny. Określanie warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do odbiornika, następuje w stosunku do miarodajnego przepływu wody płynącej w miejscu wprowadzania ścieków lub w stosunku do czynnej objętości wody stojącej.
2.
Niezależnie od warunków, określonych zgodnie z ust. 1, do śródlądowych wód powierzchniowych nie mogą być wprowadzane:
1)
łatwo opadająca zawiesina po 2-godzinnym odstaniu w ilości powyżej 0,5 ml/l,
2)
ciała pływające.
3.
Przez miarodajny przepływ wody płynącej rozumie się średni niski przepływ w danym przekroju (SNQ) lub przepływ gwarantowany. Dla wód płynących, które nie mają określonych miarodajnych przepływów, przepływy te mogą być określone za pomocą wzorów empirycznych.
4.
Przez czynną objętość wody stojącej należy rozumieć objętość warstwy wody w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń od miejsca wprowadzania ścieków, w której zachodzą biologiczne procesy w warunkach tlenowych. Objętość czynną należy określać dla każdego wypadku odrębnie, przy uwzględnieniu charakterystyki zbiornika wody stojącej oraz jego gospodarczego wykorzystania i przeznaczenia. Grubość warstwy wody przyjmowana do obliczenia objętości czynnej nie może być większa niż 5 metrów, licząc od średniego poziomu zwierciadła wody.
5.
Przepisy ust. 1 i 4, odnoszące się do wód stojących, stosuje się również do jezior i innych zbiorników, z których wody wypływają lub do których uchodzą, oraz do wód wydzielonych akwenów portowych; objętość wód przepływających przez zbiorniki dolicza się tylko wtedy, gdy przepływają one w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń i gdy ich przepływ miarodajny stanowi więcej niż 0,5 m3/s.
6.
Od podanych w ust. 1 zasad określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, właściwy organ administracji wodnej może odstąpić w razie wprowadzenia do wód płynących ścieków bytowo-gospodarczych lub innych o analogicznym składzie w ilości nie większej niż 10 m3/dobę, jeżeli stężenia zawartych w nich zanieczyszczeń nie przekraczają 30 mg zawiesiny w litrze i 30 mg tlenu w litrze w odniesieniu do BZT5 albo jeżeli sposób oczyszczania tych ścieków przyjęto według projektów typowych.
7.
Szczegółowy sposób określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód, ustali Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej w drodze instrukcji.