Normy dopuszczalnych zanieczyszczeń wód i warunki wprowadzania ścieków do wody i do ziemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.17.144

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1970 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 czerwca 1970 r.
w sprawie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń wód i warunków wprowadzania ścieków do wody i do ziemi.

Na podstawie art. 83 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
1.
W zależności od planowanego przeznaczenia wód ustala się trzy klasy czystości śródlądowych wód powierzchniowych:
1)
do klasy pierwszej zalicza się wody przeznaczone do:
a)
zaopatrywania ludności w wodę do picia,
b)
zaopatrywania przemysłu spożywczego i innych przemysłów wymagających wody o jakości wody do picia,
c)
hodowli ryb łososiowatych;
2)
do klasy drugiej zalicza się wody przeznaczone do:
a)
hodowli ryb, z wyjątkiem ryb łososiowatych,
b)
zaspokajania potrzeb hodowli zwierząt gospodarskich,
c)
urządzania zorganizowanych kąpielisk,
d)
uprawiania sportów wodnych;
3)
do klasy trzeciej zalicza się wody przeznaczone do:
a)
zaopatrywania przemysłów, z wyjątkiem przemysłów wymagających wody o jakości wody do picia,
b)
nawadniania terenów rolniczych, wykorzystywanych do upraw ogrodniczych oraz do upraw pod szkłem.
2.
W razie przeznaczenia wody do celów nie określonych w ust. 1, zaliczenia danej wody do jednej z klas czystości dokonuje się odpowiednio do wymagań jej czystości.
3.
Zaliczenia do jednej z klas czystości wód odcinków rzek: Wisły, Dunajca, Sanu, Pilicy, Narwi, Bugu, Odry, Nysy Kłodzkiej, Nysy Łużyckiej, Warty i Noteci - dokonuje Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej w drodze zarządzenia.
4.
Zaliczenia do jednej z klas czystości wód innych niż określone w ust. 3 dokonuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w drodze zarządzenia. Jeżeli wody znajdują się na terenie dwóch lub więcej województw (miast wyłączonych z województw), zainteresowane prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zaliczają te wody do jednej z klas czystości w drodze wspólnego zarządzenia.
Normy dopuszczalnych zanieczyszczeń śródlądowych wód powierzchniowych w poszczególnych klasach czystości określa załącznik do niniejszego rozporządzenia.
Jeżeli woda płynąca na określonym odcinku lub woda stojąca jest przeznaczona do różnych celów, klasą czystości tej wody jest klasa, dla której określono wyższe wymagania.
1.
Warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do śródlądowych wód powierzchniowych, określa się w taki sposób, aby wskutek wprowadzania zanieczyszczeń, zawartych w średnim odpływie ścieków w ciągu godziny, wyrażonym w m3, nie nastąpiło przekroczenie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń tych wód, przy założeniu, że wymieszanie się ścieków z wodą następuje w miejscu ich wprowadzenia. Jeżeli maksymalny godzinowy odpływ ścieków przekracza co najmniej dwukrotnie średni godzinowy odpływ ścieków, za podstawę do określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, przyjmuje się odpływ maksymalny. Określanie warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do odbiornika, następuje w stosunku do miarodajnego przepływu wody płynącej w miejscu wprowadzania ścieków lub w stosunku do czynnej objętości wody stojącej.
2.
Niezależnie od warunków, określonych zgodnie z ust. 1, do śródlądowych wód powierzchniowych nie mogą być wprowadzane:
1)
łatwo opadająca zawiesina po 2-godzinnym odstaniu w ilości powyżej 0,5 ml/l,
2)
ciała pływające.
3.
Przez miarodajny przepływ wody płynącej rozumie się średni niski przepływ w danym przekroju (SNQ) lub przepływ gwarantowany. Dla wód płynących, które nie mają określonych miarodajnych przepływów, przepływy te mogą być określone za pomocą wzorów empirycznych.
4.
Przez czynną objętość wody stojącej należy rozumieć objętość warstwy wody w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń od miejsca wprowadzania ścieków, w której zachodzą biologiczne procesy w warunkach tlenowych. Objętość czynną należy określać dla każdego wypadku odrębnie, przy uwzględnieniu charakterystyki zbiornika wody stojącej oraz jego gospodarczego wykorzystania i przeznaczenia. Grubość warstwy wody przyjmowana do obliczenia objętości czynnej nie może być większa niż 5 metrów, licząc od średniego poziomu zwierciadła wody.
5.
Przepisy ust. 1 i 4, odnoszące się do wód stojących, stosuje się również do jezior i innych zbiorników, z których wody wypływają lub do których uchodzą, oraz do wód wydzielonych akwenów portowych; objętość wód przepływających przez zbiorniki dolicza się tylko wtedy, gdy przepływają one w zasięgu oddziaływania zanieczyszczeń i gdy ich przepływ miarodajny stanowi więcej niż 0,5 m3/s.
6.
Od podanych w ust. 1 zasad określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, właściwy organ administracji wodnej może odstąpić w razie wprowadzenia do wód płynących ścieków bytowo-gospodarczych lub innych o analogicznym składzie w ilości nie większej niż 10 m3/dobę, jeżeli stężenia zawartych w nich zanieczyszczeń nie przekraczają 30 mg zawiesiny w litrze i 30 mg tlenu w litrze w odniesieniu do BZT5 albo jeżeli sposób oczyszczania tych ścieków przyjęto według projektów typowych.
7.
Szczegółowy sposób określania warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód, ustali Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej w drodze instrukcji.
1.
Przepisy § 1 ust. 1 i 2 oraz §§ 2-4 stosuje się odpowiednio do morskich wód wewnętrznych z wyjątkiem wód Zatoki Gdańskiej. Przy określaniu warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do tych wód, nie stosuje się określonych w załączniku norm twardości, norm substancji rozpuszczonych oraz norm chlorków i siarczanów.
2.
Do wód Zatoki Gdańskiej stosuje się wymagania określone dla morza terytorialnego.
3.
Zaliczenia do jednej z klas czystości wód, określonych w ust. 1, dokonuje Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Ministrem Żeglugi.
Właściwy organ administracji wodnej może udzielić pozwolenia na wprowadzenie ścieków do morza terytorialnego, jeżeli ścieki nie zawierają:
1)
zanieczyszczeń określonych w § 4 ust. 2,
2)
olejów w ilości wywołującej widoczne plamy na powierzchni wody,
3)
substancji udzielających trwałego zapachu wodzie lub wyłowionym rybom i innym gatunkom fauny wodnej,
4)
substancji promieniotwórczych w ilościach większych od ustalonych odrębnymi przepisami,
5)
bakterii chorobotwórczych

i nie naruszą naturalnego składu i stanu tych wód w obrębie zorganizowanych kąpielisk i plaż publicznych oraz w pasie 1 km od ich granic.

Warunki wprowadzania ścieków do śródlądowych wód powierzchniowych i do wód morskich z jednostek pływających określa Minister Żeglugi w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej.
Wprowadzenie zanieczyszczeń do wód podziemnych, a także stosowanie substancji toksycznych w ilościach powodujących szkodliwe zanieczyszczenie wód podziemnych lub powierzchniowych, jest zabronione.
Właściwy organ administracji wodnej w porozumieniu z właściwym organem państwowej inspekcji sanitarnej może udzielić pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do ziemi odpowiednio oczyszczonych ścieków:
1)
bytowo-gospodarczych lub innych o analogicznym składzie zanieczyszczeń albo
2)
przeznaczonych do ich rolniczego i leśnego wykorzystania,

jeżeli wprowadzane ścieki nie zagrożą wykorzystywaniu śródlądowych wód powierzchniowych i wód podziemnych.

1.
Właściwy organ administracji wodnej w porozumieniu z właściwym organem państwowej inspekcji sanitarnej może na czas ściśle oznaczony pozwolić na wprowadzenie do śródlądowych wód powierzchniowych i do morskich wód wewnętrznych ścieków nie odpowiadających warunkom, wynikającym z przepisów § 4 ust. 1, w następujących wypadkach:
1)
gdy przewiduje się dalsze oczyszczanie ścieków za pomocą wspólnych urządzeń oczyszczających lub w oczyszczalni rzecznej,
2)
gdy woda w odbiorniku jest zanieczyszczona ponad normy dopuszczalnych zanieczyszczeń; w takim wypadku ścieki nie mogą jednak powodować zwiększenia istniejących stężeń wskaźników zanieczyszczeń wód odbiornika, a okres, na który udziela się pozwolenia, nie może być dłuższy niż okres, na jaki planowano uzyskanie dla danej klasy wody stanu czystości, mieszczącego się w granicach norm dopuszczalnych zanieczyszczeń odbiornika,
3)
gdy zawartość w wodach podziemnych, pochodzących z odwodnienia kopalń, chlorków i siarczanów oraz substancji rozpuszczonych może spowodować przekroczenia w tych wskaźnikach norm dopuszczalnych zanieczyszczeń odbiornika,
4)
gdy techniczne i ekonomiczne względy oraz lokalne warunki zaopatrzenia w wodę uzasadniają odstąpienie od norm temperatur odbiornika dla elektrociepłowni, elektrowni cieplnych i jądrowych.
2.
Pozwolenia, o których mowa w ust. 1, mogą być wydane, jeżeli wprowadzane ścieki nie spowodują naruszenia higieniczno-sanitarnych wymagań środowiska wodnego i otoczenia. Pozwolenia te będą wydawane po zaprojektowaniu w miarę potrzeby częściowego oczyszczania ścieków w stopniu technicznie i ekonomicznie uzasadnionym.
3.
W uzasadnionych wypadkach Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym może na okres ściśle oznaczony przedłużyć termin obowiązywania pozwolenia, o którym mowa w ust. 1.
1.
Jeżeli warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do śródlądowych wód powierzchniowych, określone w pozwoleniach wodnoprawnych, wydanych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, nie uwzględniają wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku, a reprezentatywnych dla danych ścieków, właściwy organ administracji wodnej uzupełni warunki ustalone w wydanym pozwoleniu wodnoprawnym w drodze odrębnej decyzji. Organ ten w razie potrzeby zobowiąże zakład do budowy urządzeń lub zastosowania odpowiednich środków zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem oraz ustali - w porozumieniu z zakładem - terminy wykonania tych obowiązków.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do morskich wód wewnętrznych.
3.
Sprawy wydania pozwoleń wodnoprawnych, wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, będą rozpoznawane aż do ich ukończenia według zasad ustalonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1962 r. w sprawie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń wody oraz warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody i do ziemi (Dz. U. Nr 17, poz. 75), z uwzględnieniem przepisów ust. 1.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej określi w terminie do 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia metody, jakie należy stosować przy oznaczaniu zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych i w ściekach (przepisy analityczne).
2.
Do czasu wydania przepisów analitycznych, o których mowa w ust. 1, stosuje się dotychczasowe metody oznaczeń.
1.
Organy określone w § 1 ust. 3 i 4 dokonają zaliczenia do jednej z klas czystości: rzek o zlewni powyżej 300 km2 w terminie do 6 miesięcy, a pozostałych wód w terminie do 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Do czasu zaliczenia śródlądowych wód powierzchniowych do jednej z klas czystości na podstawie niniejszego rozporządzenia pozostają w mocy dotychczasowe klasyfikacje jakości wód powierzchniowych; wody określone w dotychczasowych klasyfikacjach jako podlegające podstawowym normom jakości odpowiadają drugiej klasie czystości.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1962 r. w sprawie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń wody oraz warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody i do ziemi (Dz. U. Nr 17, poz. 75).
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.

ZAŁĄCZNIK

NORMY DOPUSZCZALNYCH ZANIECZYSZCZEŃ ŚRÓDLĄDOWYCH WÓD POWIERZCHNIOWYCH

Wskaźnik lub rodzaj zanieczyszczeńJednostka stężeniaKlasa czystości
IIIIII
12345
Tlen rozpuszczonymg O2/l6 i powyżej5 i powyżej4 i powyżej
Pięciodniowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5)mg O2/l4 i poniżej8 i poniżej12 i poniżej
Utlenialność (nadmanganianowa)mg O2/l10 i poniżej20 i poniżej30 i poniżej
Utlenialność (dwuchromianowa-ChZT)mg O2/l40 i poniżej60 i poniżej100 i poniżej
Saprobowośćoligo do-betamezo-betamezo do-alfamezo- alfamezo
Chlorkimg Cl/l250 i poniżej300 i poniżej400 i poniżej
Siarczanymg SO4/l150 i poniżej200 i poniżej250 i poniżej
Twardość całkowitamval/l7,0 i poniżej11 i poniżej14 i poniżej
Substancje rozpuszczonemg/l500 i poniżej1.000 i poniżej1.200 i poniżej
Zawiesina ogólna z wyjątkiem nagłych przyborów wodymg/l20 i poniżej30 i poniżej50 i poniżej
Sole amonowemg N NH4/l1,0 i poniżej3 i poniżej6 i poniżej
Azotanymg N NO3/l1,5 i poniżej7 i poniżej15 i poniżej
Odczyn pH6,5-8,06,5-9,06,0-9,0
Azot organicznymg Norg/l1 i poniżej2 i poniżej10 i poniżej
Żelazo całkowitemg Fe/l1,0 i poniżej1,5 i poniżej2,0 i poniżej
Manganmg Mn/l0,1 i poniżej0,3 i poniżej0,8 i poniżej
Fosforanymg PO4/l0,2 i poniżej0,5 i poniżej1,0 i poniżej
Rodankimg CNS/l0,02 i poniżej0,1 i poniżej2,0 i poniżej
Cyjanki z wyjątkiem cyjanków związanych (kompleksowych)mg CN/l0,01 i poniżej0,02 i poniżej0,05 i poniżej
Cyjanki związane (kompleksowe)mg Me/CN/x/l1,0 i poniżej2,0 i poniżej3,0 i poniżej
Fenole lotne z parą wodnąmg/l0,005 i poniżej0,02 i poniżej0,05 i poniżej
Detergenty (substancje powierzchniowe czynne)mg/l1 i poniżej2 i poniżej3 i poniżej
Temperatura*)°C22 i poniżej26 i poniżej26 i poniżej
Zapach-3R i poniżejnaturalnynajwyżej bardzo słabo specyficzny
Barwa**)mg Pt/lnaturalna
Miano coli typu kałowego1 i powyżej0,1 i powyżej0,01 i powyżej
Bakterie chorobotwórczeniewykrywalneniewykrywalneniewykrywalne
Olejebrak widocznych śladów na powierzchni wody
Ekstrakt eterowymg/l5 i poniżej15 i poniżej40 i poniżej
Ołówmg Pb/l0,1 i poniżej0,1 i poniżej0,1 i poniżej
Rtęćmg Hg/l0,005 i poniżej0,005 i poniżej0,01 i poniżej
Miedźmg Cu/l0,01 i poniżej0,1 i poniżej0,2 i poniżej
Cynkmg Zn/l0,01 i poniżej0,1 i poniżej0,2 i poniżej
Kadmmg Cd/l0,005 i poniżej0,03 i poniżej0,1 i poniżej
Chrom+3mg Cr/l0,5 i poniżej0,5 i poniżej0,5 i poniżej
Suma metali ciężkichmg/l1,0 i poniżej1,0 i poniżej1,0 i poniżej
Nikielmg Ni/l1,0 i poniżej1,0 i poniżej1,0 i poniżej
Chrom+6mg Cr/l0,05 i poniżej0,1 i poniżej0,1 i poniżej
Srebromg Ag/l0,01 i poniżej0,01 i poniżej0,01 i poniżej
Wanadmg V/l1,0 i poniżej1,0 i poniżej1,0 i poniżej
Bormg B/l1,0 i poniżej1,0 i poniżej1,0 i poniżej
Arsenmg As/l0,05 i poniżej0,05 i poniżej0,2 i poniżej
Wolny chlormg Cl/lniewykrywalnyniewykrywalnyniewykrywalny
Fluormg F/l1,2 i poniżej1,2 i poniżej2,0 i poniżej
Siarczkimg S/lniewykrywalneniewykrywalne0,1 i poniżej
Amoniak wolnymg NH3/l0,1 i poniżej0,1 i poniżej0,1 i poniżej
Akrylonitrylmg/l2,0 i poniżej2,0 i poniżej2,0 i poniżej
Kaprolaktammg/l1,0 i poniżej1,0 i poniżej1,0 i poniżej
Substancje promieniotwórczew ilościach określonych odrębnymi przepisami
Próba biologiczna z rybami24 godz.pozytywna - woda nie powinna powodować śnięcia ryb w ciągu 24 godzin
*) Jeżeli naturalna temperatura wody jest równa lub wyższa od wartości określonych dla poszczególnych klas czystości wody, dopuszcza się podwyższenie temperatury o 2°C.

**) W szczególnie uzasadnionych wypadkach dopuszcza się podwyższenie barwy naturalnej, określonej w skali wzorca platynowo-kobaltowego, dla klasy I i II nie więcej niż o 15 mg/l Pt, a dla klasy III nie więcej niż o 30 mg/l Pt.