Art. 25. - Nasiennictwo.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.53.563 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 2002 r.
Art.  25.
1.
Wyłączne prawo obejmuje:
1)
prowadzenie hodowli zachowawczej, a w odniesieniu do jej materiału siewnego wytwarzanie lub rozmnażanie oraz przygotowanie do rozmnażania,
2)
zarobkowe korzystanie z odmiany w zakresie:
a)
oferowania do sprzedaży, sprzedaży i wszelkich innych form zbywania materiału siewnego,
b)
eksportu i importu materiału siewnego,
c)
przechowywania materiału siewnego do celów wymienionych w pkt 1 i pkt 2 lit. a) i b),
d)
przygotowania materiału siewnego do obrotu.
2.
Jeżeli hodowca nie miał możliwości wykonywania wyłącznego prawa w odniesieniu do materiału siewnego chronionej odmiany, prawo to odnosi się do materiału ze zbioru tej odmiany i produktów wytworzonych bezpośrednio z tej odmiany.
3.
Wyłączne prawo odnosi się także do:
1)
odmian pochodnych odkrytych lub wytworzonych z chronionej odmiany macierzystej niebędącej odmianą pochodną,
2)
odmian, które nie różnią się wyraźnie od odmiany chronionej,
3)
odmian, w wypadku których wytworzenie materiału siewnego wymaga powtarzalnego używania chronionej odmiany lub odmian wymienionych w pkt 2.
4.
Odmianę uznaje się za pochodną od chronionej odmiany macierzystej, jeżeli jest ona wyraźnie odrębna od odmiany macierzystej oraz jeżeli:
a)
w przeważającej mierze pochodzi od odmiany macierzystej lub od innej odmiany pochodnej tej samej odmiany macierzystej i zachowuje istotne właściwości wynikające z genotypu bądź kombinacji genotypów odmiany macierzystej,
b)
jest zgodna w zakresie ujawnionych istotnych właściwości odmiany macierzystej wynikających z jej genotypu bądź kombinacji genotypów, z wyjątkiem różnic, które wynikają ze stosowania metod hodowlanych polegających na selekcji naturalnej bądź stosowania indukowanych mutantów, selekcji nowych form w odmianach macierzystych, krzyżowań wstecznych.
5.
Wyłączne prawo nie dotyczy materiału siewnego i materiału ze zbioru:
1)
sprzedanego lub zbytego w inny sposób przez hodowcę lub za jego zgodą, chyba że materiał został wykorzystany przez nabywcę w celu:
a)
ponownego wytworzenia materiału siewnego,
b)
eksportu, z zachowaniem warunków umożliwiających wytworzenie materiału siewnego danej odmiany w kraju, który nie chroni wyłącznego prawa hodowcy do odmian tego samego rodzaju lub gatunku rośliny,
2)
przeznaczonego:
a)
do celów doświadczalnych,
b)
na własne niezarobkowe potrzeby,
c)
do tworzenia nowych odmian, z wyjątkiem odmian wymienionych w ust. 3 pkt 1-3 wykorzystywanych na potrzeby zarobkowe, do których mają zastosowanie przepisy ust. 1-3.