Rozdział 3 - Zmiany warunków popytu i podaży oraz cen na rynkach zagranicznych. - Narodowy plan społeczno-gospodarczy na lata 1986-1990.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.45.224

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

Rozdział  3

Zmiany warunków popytu i podaży oraz cen na rynkach zagranicznych.

Przewiduje się, że w drugiej połowie lat osiemdziesiątych gospodarka światowa będzie rozwijać się pod wpływem nowych tendencji, które ujawniły się w ubiegłym dziesięcioleciu. Charakteryzować je będzie osłabienie dynamiki rozwoju do 3-3,5% średniorocznie w rozwiniętych krajach kapitalistycznych, 4% w krajach RWPG i 4-5% w krajach rozwijających się. Następować będą dalsze zmiany w strukturze handlu zagranicznego w kierunku zwiększenia w obrotach udziału produktów przemysłu przetwórczego i zmniejszenia udziału paliw, surowców oraz żywności. Na światowych rynkach największą dynamikę będą miały grupy towarów o największym stopniu przetworzenia, wysokich parametrach użytkowych, odznaczające się nowoczesnością i zaliczane do tzw. wyrobów naukochłonnych. W światowych obrotach środkami produkcji największego popytu należy się spodziewać na instalacje i urządzenia odpowiadające surowo określonym parametrom zużycia energii i materiałów (surowców) oraz ochrony środowiska pracy i środowiska naturalnego.

Należy liczyć się z trudnościami w dostępie do źródeł zaopatrzenia w podstawowe czynniki produkcji, w szczególności w dostępie do nowoczesnych technologii, urządzeń inwestycyjnych i paliw. Trudności te przejawiają się w niekorzystnych dla eksporterów surowców zmianach relacji cenowych, monopolizacji rynków zaopatrzenia, restrykcjach, dyskryminacji, nierównym traktowaniu partnerów na rynkach towarowych, finansowych itp.

Należy liczyć się z dalszą obniżką cen towarów żywnościowych, ropy naftowej, węgla, drewna i celulozy. Przewiduje się stabilizację lub niewielkie obniżenie cen żelaza i stali, a także rud ferromagnetyków, przy niewielkim wzroście cen metali nieżelaznych oraz surowców włókienniczych. Z uwagi na przewidywany wzrost zapasów będą ulegać obniżce ceny używek, o ile nie nastąpi klęska nieurodzaju w poszczególnych regionach upraw. Istnieje prawdopodobieństwo obniżki cen pszenicy.

Należy liczyć się ze zmniejszoną dynamiką popytu na światowych rynkach zbytu. Zapotrzebowanie importowe w handlu międzynarodowym będzie wzrastać, jak się oczekuje, w tempie ok. 5% średniorocznie. Zmniejszenie popytu może dotyczyć również mięsa i jego przetworów na rynku europejskim.