Rozdział 3 - Przeniesienia służbowe - Należności funkcjonariuszy Straży Granicznej za podróże służbowe, przeniesienia lub delegowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.493 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 kwietnia 2024 r.

Rozdział  3

Przeniesienia służbowe

§  13. 
1. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu przysługują:
1)
diety dla niego i członków rodziny, za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania;
2)
zwrot kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania funkcjonariusza oraz osób, o których mowa w pkt 1;
3)
ryczałt z tytułu przeniesienia;
4)
zasiłek osiedleniowy;
5)
przewóz urządzeń domowych;
6)
ryczałt na pokrycie kosztów jednorazowego przejazdu w przypadku, o którym mowa w § 14.
2. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do miejscowości, w której jest zameldowany na pobyt stały, albo do miejscowości, w której zamieszkują członkowie rodziny, przysługuje wyłącznie zwrot kosztów przejazdu i diety za czas przejazdu. Należności te nie przysługują funkcjonariuszowi, który otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 97 ust. 3 ustawy.
3. 
Funkcjonariuszowi:
1)
przeniesionemu z urzędu, który:
a)
został zwolniony ze stanowiska kursant lub student i mianowany na stanowisko służbowe w innej miejscowości,
b)
został zawieszony w czynnościach służbowych i przeniesiony w związku z likwidacją jednostki, placówki Straży Granicznej lub dywizjonu Straży Granicznej albo komórki organizacyjnej jednostki, w strukturze których występowało stanowisko służbowe funkcjonariusza,
c)
w związku z przeniesieniem służbowym przesiedlił się z miejscowości pobliskiej do miejscowości będącej nowym, stałym miejscem pełnienia służby,
2)
przeniesionemu na własną prośbę

- przysługują wyłącznie należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.

§  14. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu, którego członkowie rodziny pozostali w miejscowości dotychczasowego zamieszkania, przysługuje po upływie każdego pełnego miesiąca kalendarzowego ryczałt na pokrycie kosztów jednorazowego przejazdu ze stałego miejsca pełnienia służby do miejscowości zamieszkania tych członków rodziny i z powrotem, w wysokości iloczynu najkrótszej odległości drogowej do miejscowości stanowiącej cel podróży i 8,8% maksymalnej stawki za 1 km przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Należności te nie przysługują funkcjonariuszowi, który otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 97 ust. 3 ustawy.
§  15. 
1. 
Diety dla członka rodziny wynoszą 75 % diety przysługującej funkcjonariuszowi.
2. 
Wypłata diet oraz zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 i 2, następuje w wysokości ustalonej według stawek i cen obowiązujących w dniu przejazdu do nowego miejsca służby funkcjonariusza. Przepisy § 4 ust. 1, § 5 ust. 1 i § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  16. 
1. 
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w przypadku przesiedlenia się do miejscowości, do której funkcjonariusz został przeniesiony.
2. 
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje również funkcjonariuszowi, który w związku z brakiem możliwości otrzymania lokalu mieszkalnego w miejscowości, do której został służbowo przeniesiony, przesiedlił się do miejscowości pobliskiej.
3. 
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 2, ryczałt z tytułu przeniesienia nie przysługuje, jeżeli przesiedlił się z innej miejscowości pobliskiej.
4. 
Funkcjonariuszowi, któremu wypłacono ryczałt z tytułu przeniesienia, nie przysługuje prawo do ryczałtu w razie przesiedlenia się do miejscowości będącej poprzednio stałym miejscem pełnienia służby.
§  17. 
1. 
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje:
1)
funkcjonariuszowi posiadającemu rodzinę - w wysokości 100 %,
2)
funkcjonariuszowi nieposiadającemu rodziny - w wysokości 50 %

- miesięcznego uposażenia przysługującego funkcjonariuszowi w dniu jego przesiedlenia się do określonej miejscowości, zwanego dalej "uposażeniem".

2. 
Funkcjonariusz posiadający rodzinę, której nie wszyscy członkowie przesiedlili się z nim do miejscowości, do której został przeniesiony, otrzymuje połowę ryczałtu określonego w ust. 1 pkt 1. Pozostałą część ryczałtu wypłaca się z chwilą przesiedlenia się wszystkich członków rodziny.
§  18. 
1. 
Funkcjonariuszowi, który w związku z przeniesieniem z urzędu przesiedlił się na pobyt stały, przysługuje, niezależnie od ryczałtu za przeniesienie, zasiłek osiedleniowy.
2. 
Zasiłek osiedleniowy przysługuje:
1)
funkcjonariuszowi posiadającemu rodzinę - w wysokości 200 %,
2)
funkcjonariuszowi nieposiadającemu rodziny - w wysokości 50 %

- uposażenia.

3. 
Funkcjonariuszowi posiadającemu rodzinę, której nie wszyscy członkowie przesiedlili się z nim do miejscowości, do której został on przeniesiony, przysługuje zasiłek osiedleniowy w wysokości 50 % uposażenia. Pozostałą część zasiłku wypłaca się z chwilą przesiedlenia się wszystkich członków rodziny. Przepisy § 16 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  19. 
1. 
Przewozu urządzeń domowych dokonuje jednostka, do której funkcjonariusz został przeniesiony.
2. 
W razie braku możliwości dokonania przewozu funkcjonariuszowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów przewozu urządzeń domowych obejmujących koszty: opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
3. 
Zwrotu kosztów przewozu urządzeń domowych dokonuje jednostka, o której mowa w ust. 1, na podstawie przedstawionych rachunków.
4. 
Przewóz urządzeń domowych albo zwrot kosztów ich przewozu nie przysługuje w razie przeniesienia funkcjonariusza do poprzedniego miejsca pełnienia służby.
§  20. 
1. 
Należności, o których mowa w § 13, ustala i wypłaca na pisemny wniosek funkcjonariusza jednostka, do której został on przeniesiony, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
2. 
Do wniosku o wypłatę należności, o których mowa w § 13 ust. 2, funkcjonariusz dołącza pisemne oświadczenie potwierdzające miejsce jego zameldowania oraz pisemne oświadczenie o faktycznym miejscu zakwaterowania.
3. 
Do wniosku o wypłatę należności, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 3-5, funkcjonariusz dołącza pisemne oświadczenie potwierdzające fakt zameldowania jego i członków rodziny w nowym miejscu zamieszkania.