Rozdział 4 - Pozwolenia na budowę. - Nadzór urbanistyczno-budowlany.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.8.48

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1976 r.

Rozdział  4

Pozwolenia na budowę.

§  19.
1.
Uzyskanie pozwolenia na budowę obowiązuje w razie:
1)
inwestycji, dla których zgodnie z przepisami w § 9 jest wymagane ustalenie przez właściwy organ miejsca i warunków realizacji inwestycji,
2)
wykonywania w miejscach publicznych pomników, posągów i wodotrysków, stałych urządzeń wpływających na wygląd obiektów budowlanych, jak urządzenia reklamowe i ogłoszeniowe, oraz kapliczek i innych podobnych obiektów kultu religijnego,
3) 1
wykonywania stałych ogrodzeń:
a)
od strony dróg (ulic) i placów publicznych oraz od innych miejsc publicznych,
b)
z cementu jako pełne oraz z kształtowników metalowych i blach lub ze stali budowlanej, niezależnie od położenia tych ogrodzeń.
2.
Uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga budowa pomników, posągów , kapliczek i innych podobnych obiektów kultu religijnego na terenach cmentarzy i terenach przykościelnych, związanych z wykonywaniem kultu religijnego.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do inwestycji związanych z obronnością kraju i bezpieczeństwem wewnętrznym realizowanych na terenach zamkniętych oraz do inwestycji w obrębie portów morskich.
§  20.
1.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć całej inwestycji objętej planem realizacyjnym lub na wniosek inwestora jej części.
2.
Pozwolenie na budowę ustala terminy, do których będą mogły istnieć tymczasowe obiekty budowlane, oraz warunki likwidacji przejściowego zagospodarowania terenu, jak też określa, w zależności od rodzaju zamierzonych robót budowlanych:
1)
warunki prowadzenia robót budowlanych ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia oraz ochronę środowiska,
2)
termin rozbiórki istniejącego obiektu budowlanego, stanowiącej warunek wydanego pozwolenia na budowę,
3)
obiekty budowlane, których przekazanie do użytkowania powinno być zgłoszone właściwemu organowi.
3.
Przy inwestycji realizowanej na terenie pozostającym w prawnej dyspozycji inwestora lub której realizacja nie wymaga prawnego przejęcia terenu,pozwolenie na budowę wydaje się łącznie z zatwierdzeniem planu realizacyjnego.
4.
Właściwy organ może wydać pozwolenie na budowę łącznie z zatwierdzeniem planu realizacyjnego w wypadkach innych aniżeli wymienione w ust. 3.
§  21.
1.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor jest obowiązany dołączyć:
1)
plan realizacyjny w dwóch egzemplarzach wraz z dokumentami określonymi w § 17 lub powołać się na wcześniejszą decyzję o zatwierdzeniu planu realizacyjnego,
2)
odpis dokumentu stwierdzającego prawo inwestora do dysponowania nieruchomością przewidzianą pod inwestycję,
3)
w razie potrzeby dokumenty, o których mowa w § 13 ust. 2 i w § 18 ust. 2.
2.
Właściwy organ określa dokumenty wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę pomników, posągów, wodotrysków, urządzeń wpływających na wygląd obiektów budowlanych, obiektów kultu religijnego i ogrodzeń, o których mowa w § 19 ust. 1 pkt 2 i 3.
1 § 19 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 grudnia 1975 r. (Dz.U.76.1.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 1976 r.