Nadanie statutu Państwowym Zakładom Przemysłowo-Szkolnym dla inwalidów w Piotrkowie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.55.548

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
o nadaniu statutu Państwowym Zakładom Przemysłowo-Szkolnym dla inwalidów w Piotrkowie.

Na mocy art. 1 punktu 7 oraz art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 roku o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4, poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1924 r. stanowię co następuje:
Nadaję przedsiębiorstwu państwowemu "Państwowe Zakłady Przemysłowo-Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej" załączony statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierzam Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
§ 1.
Państwowe Zakłady Przemysłowo - Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej zatrudniają zarobkowo inwalidów wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w takiej ilości, na jaką pozwalają względy wytwórczości i kalkulacji przemysłowej, oraz ześrodkowują w sobie reedukację i kształcenie inwalidów Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakłady podlegają Ministerstwu Pracy i Opiekł Społecznej jako przedsiębiorstwo państwowe, -stanowiące odrębną, samodzielną jednostkę gospodarczą, za której zobowiązania, poza całym majątkiem oddanym jej pod wyłączny zarząd i do wyłącznego używania, odpowiada posiłkowo Skarb Państwa.

§  2.
Państwowe Zakłady Przemysłowo - Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie mają pod swoim wyłącznym zarządem i w wyłącznem używaniu majątek nieruchomy i ruchomy, wyznaczony im przez Skarb Państwa na zasadzie osobnego inwentarza i wykazu finansowego.

Plan gospodarczy Zakładów ustala na każdy okres budżetowy Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zakłady posiadają własną kasę poborowo-płatniczą, w której mogą przechowywać gotówkę, do wysokości ustalonej przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu, wszelkie zaś fundusze rezerwowe winny być lokowane na rachunek i do dyspozycji Zakładów w Banku Polskim lub w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zakładom przysługuje prawo rozporządzania powyższemi funduszami w ramach budżetu względnie planu gospodarczego i postanowień niniejszego Statutu, przyczem bilansowanie i odłożenie czystego zysku do Kasy Skarbowej odbywa się po zakończeniu roku budżetowego. Termin odkładania czystego zysku do Kasy Skarbowej może być odmiennie ustalony na zasadzie zarządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Koszty szkolenia inwalidów oraz internatu szkolnego dla tychże, tudzież utrzymania odnośnego personelu są pokrywana z budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu może powyższemi kosztami obciążyć budżet Zakładów.

§  3.
Państwowe Zakłady Przemysłowo-Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie dzielą się na dwa zasadnicze działy: a) przemysłowo-handlowy, b) reedukacyjno-szkolny,-te zaś dzielą się na poddziały,

Szczegółowe rozczłonkowanie wymienionych powyżej działów zasadniczych na poddziały oraz regulamin służbowy dla Zakładów ustali rozporządzeniem Minister Pracy i Opieki Społecznej, a w zakresie szkolenia zawodowego inwalidów Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

§  4.
Zarząd Zakładów sprawuje Dyrektor Zakładów przy pomocy kierowników zasadniczych działów Zakładów w ramach zatwierdzonego planu gospodarczego.

Dyrektora i kierowników zasadniczych działów Zakładów i głównego buchaltera tychże powołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej przez zawarcie z nimi umowy służbowej.

Płace pozostałego personelu administracyjnego, technicznego i służby ustala się na zasadzie umów, zawartych z nimi przez Dyrektora Zakładów w granicach etatu, przewidzianego w planie gospodarczym Zakładów.

§  5.
Do zakresu działania Dyrektora Zakładów należy ogólne kierownictwo Zakładów i nadzór nad nimi, a w szczególności:
1)
reprezentowanie Zakładów nazewnątrz we wszystkich ich sprawach,
2)
zaciąganie - łącznie' z pełniącym funkcje Głównego Buchaltera Zakładów - wszelkiego rodzaju zobowiązań (w szczególności podpisywanie weksli i czeków) z wyjątkiem tych" które w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej zostaną zastrzeżone decyzji Ministra Pracy i Opieki Społecznej - rozporządzenie to będzie ogłoszone w Monitorze Polskim,
3)
załatwianie wszelkich spraw, związanych t prowadzeniem Zakładów, z wyjątkiem tych, które Minister Pracy i Opieki Społecznej zastrzeże swojej decyzji.
§  6.
Dla kontroli' Zakładów oraz dla opinjowania spraw, związanych z działalnością tychże, Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu powołuje Rade. Nadzorczą, złożoną z 3 do 5 członków.

Zakres i sposób działanie. Rady Nadzorczej określi instrukcja wydana przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  7.
Rada Ministrów będzie władna zarządzić likwidację Zakładów oraz określić sposób jej przeprowadzenia.