Szkolenie zawodowe inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.9.73

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 20 stycznia 1925 r.
w sprawie szkolenia zawodowego inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie § 3, ustęp 2, Statutu Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, ogłoszonego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55 poz. 548) zarządza się co następuje:
Dział reedukacyjno-szkolny Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej posiada uprawnienia niższej szkoły rzemieślniczej.

Dział ten szkoli inwalidów wojennych w ciągu najwyżej dwóch lat i wydaje świadectwa z ukończenia nauki na podstawie egzaminu z robót próbnych i przedmiotów wykładowych.

Nauka na poddziale warsztatów szkolnych obejmuje zawód: ślusarski (ogólny), stolarski (meblowy i budowlany), kołodziejski, koszykarski, introligatorski, rymarski, szewski, szczotkarski, krawiecki.

Minister Pracy i Opieki Społecznej jest władny rozszerzyć program szkoły na inne rzemiosła, względnie wyłączyć z niego niektóre z powyżej wymienionych.

Nauka na poddziale kursów dokształcających obejmuje, poza nauką wstępną dla analfabetów: 1) przedmioty ogólno-kształcące, 2) przedmioty zawodowe, dostosowane do potrzeb poszczególnych rzemiosł, 3) przedmioty nadobowiązkowe.

Uczniowie działu reedukacyjno-szkolnego, wymienionego w § 1 niniejszego rozporządzenia korzystają bezpłatnie z nauki oraz z podręczników i narzędzi, należących do inwentarza szkolnego, nadto moją prawo do utrzymania w internacie przy równoczesnem zmniejszeniu renty inwalidzkiej w myśl art. 47 ustawy z dn. 18 marca 1921 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (Dz. U. R. P. № 32 poz. 195) w brzmieniu art. 13 ustawy z dn. 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 608).

Oprócz tych świadczeń może być uczniom wymienionego działu przyznawana premja za postępy w nauce i wydajność pracy.

Inwalidzi wojenni, którzy bez własnej winy nie mogli ukończyć nauki w terminie ustalonym w § 1 niniejszego rozporządzenia mogą korzystać z przedłużenia pobytu w dziale reedukacyjno-szkolnym o jeden rok, lecz pozostają w tym dziale jako robotnicy na zasadzie umowy roboczej, zastrzegającej strącanie z ich zarobku kwot potrzebnych do pokrycia tej części faktycznych wydatków na szkolenie i utrzymanie, na którą nie wystarcza zawieszona część renty inwalidzkiej.
Do działu reedukacyjno - szkolnego, są przydzielani inwalidzi wojenni bez względu na wiek i cenzus naukowy dostatecznie wyleczeni i oprotezowani, względnie nie potrzebujący leczenia i protezowania, którzy wnieśli podania o szkolenie do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze wzglądu na miejsce zamieszkania inwalidów.

O przyjęciu do działu reedukacyjno-szkolnego decyduje dyrekcja Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z urzędami wojewódzkiemi, właściwemi ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanych inwalidów wojennych.

Postępowanie władz administracyjnych przy przydzielaniu inwalidów wojennych do działu reedukacyjno-szkolnego reguluje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej: a) w sprawie udzielania pomocy inwalidom wojennym, uprawnionym do nauki na koszt Skarbu Państwa, b) w sprawie komisji porady zawodowej i szkolnej dla inwalidów wojennych.

Uczniowie, którzy chcą być zwolnieni z działu reedukacyjno-szkolnego przed ukończeniem nauki powinni wnieść podanie o zwolnienie do dyrekcji Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów wojennych.

Uczniowie, opuszczający szkołę samowolnie, nie będą przyjmowani następnie do zakładów szkolenia inwalidów.

Szczegóły programów poszczególnych zawodów i przedmiotów wykładowych oraz organizację i kontrolę pracy w warsztatach szkolnych i na kursach dokształcających regulują instrukcje, wydane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

W sprawie organizacji i prowadzenia internatu uczniów obowiązuje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Diety i koszty podróży inwalidów wojennych, odbytych na wezwanie władz w związku z niniejszem rozporządzeniem są pokrywane w myśl §§ 110-123 rozporządzenia wykonawczego Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Skarbu i Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dn. 10 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 20 poz. 132).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.