Nadanie statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.56.568

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 28 czerwca 1924 r.
o nadaniu statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Na mocy art. 1 ustęp 7 i art. 2 ustawy o na prawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z dnia 11 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dn. 26 czerwca 1924 r. zarządzam co następuje:
Nadaje się przedsiębiorstwu "Państwowa Fabryka Związków Azatowych w Chorzowie" załączony statut, stanowiący integralna, część niniejszego rozporządzenia.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Statut przedsiębiorstwa państwowego

Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie
§ 1.
W celu przejęcia zarządu i eksploatacji Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie oraz jej majątku i sprzedaży wytworzonych tam produktów, tworzy się przedsiębiorstwo państwowe, z samodzielną rachunkowością pod firmą: "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", stanowiące samoistną osobą prawną z siedzibą w Chorzowie.
§  2.
'Przedsiębiorstwu państwowemu "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" służy prawo posiadania, nabywania i zbywania nieruchomego i ruchomego majątku oraz zaciągania zobowiązań, z zachowaniem istniejących przepisów prawnych.
§  3.
Przedsiębiorstwo państwowe "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" przejmuje w zarząd od Ministerstwa Przemysłu i Handlu wszelki objęty inwentarzem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie ruchomy i nieruchomy majątek będący własnością Skarbu Państwa, a znajdujący się w zarządzie Ministerstwa Przemysłu i Handlu wraz z wszystkiemi prawami i zobowiązaniami do nich się odnoszącemi.

Przejęcie majątku nastąpi protokólarnie na podstawie inwentarza, sporządzonego przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

§  4.
Ustalona według § 3 na podstawie przyjętego inwentarza wartość szacunkowa' majątku w dniu 1 stycznia 1924 r. a zatwierdzona przez Ministra Skarbu, stanowi kapitał zakładowy przedsiębiorstwa "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", który na ten dzień ma być wprowadzony do bilansu Otwarcia przedsiębiorstwa.

W szczególności kapitał zakładowy przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" składa się:

a)
z majątku ruchomego według wartości ustalonej w ustępie pierwszym niniejszego artykułu,
b)
z kapitału asygnowanego przez Skarb Państwa na cele inwestycyjne do 31 grudnia 1923 r. włącznie.
§  5.
Począwszy od 1 stycznia 1924 r. stwarza się kapitał amortyzacyjny dla przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie", którego wysokość zatwierdza corocznie Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej. Kapitał ten przeznaczony jest na wydatki renowacyjne.
§  6.
Okres operacyjny przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Pierwszy bilans obejmować będzie okres od chwili utworzenia przedsiębiorstwa do 31 grudnia 1924 r.
§  7.
Plan gospodarczy, budżet, oraz rachunek zysków i strat zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  8.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" stanowią:
a)
Rada Nadzorcza składająca się z 6 członków, a mianowicie z 2 przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu i Handlu, oraz z przedstawicieli po jednym z Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa -Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Ministerstwa Spraw Wojskowych i Województwa Śląskiego powołanych przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z właściwymi Ministrami,
b)
Dyrekcja przedsiębiorstwa, którą powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Rady Nadzorczej.
§  9.
Powołanie Dyrekcji ogłasza Minister Przemysłu i Handlu w Monitorze Polskim. Na zasadzie tego ogłoszenia Dyrekcja powinna przeprowadzić rejestrację firmy, członków Dyrekcji oraz prokurentów przedsiębiorstwa według obowiązujących przepisów.
§  10.
Członkowie Rady Nadzorczej są powołani w zasadzie na 3 lata z tern, że co rok ustępuje 2 członków według wyboru Ministra Przemysłu i Handlu.
§  11.
Prezesa Rady Nadzorczej i jego zastępcę po-wotuje Minister Przemysłu i Handlu z pośród członków Rady.
§  12.
Do kompetencji Rady Nadzorczej należy: 1) uchwalenie regulaminu dla Rady i Dyrekcji, zatwierdzonego przez Ministra Przemysłu i Handlu; 2) rozpatrywanie i przedkładanie Ministrowi Przemysłu i Handlu planu gospodarczego, budżetu, bilansów, rachunków strat i zysków, oraz sprawozdań; 3) uchwały w sprawie zakładania oddziałów i filji; 4) nabywanie dla przedsiębiorstwa objektów majątkowych powyżej sumy 50.000 złotych oraz każdego majątku nieruchomego; 5) zatwierdzanie planów inwestycyjnych, prowadzonych z funduszów własnych przedsiębiorstwa; 6) lokowanie kapitału amortyzacyjnego; 7) uchwalenie wniosków Dyrekcji lub członków Rady; 8) pociąganie członków Dyrekcji do odpowiedzialności; 9) rozstrzyganie spraw, przekraczających kompetencję Dyrekcji; 10) nadawanie prokury.
§  13.
Posiedzenia Rady Nadzorczej zwołuje Prezes lub jego zastępca na polecenie Ministra Przemysłu i Handlu lub z własnej inicjatywy albo też na żądanie Dyrekcji względnie trzech członków Rady.

Rada Nadzorcza decyduje we wszystkich sprawach większością głosów, a w razie równości głosów, rozstrzyga przewodniczący.

Do ważności uchwał konieczna jest obecność przynajmniej połowy członków Rady.

§  14.
Członkowie Rady Nadzorczej pełnią swe czynności bezpłatnie a w razie delegacji otrzymują za swe czynności djety urzędników V kategorji oraz zwrot kosztów podróży.
§  15.
Dyrekcja przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie" składa się z 3 osób: Dyrektora Generalnego, Dyrektora Technicznego i Dyrektora Handlowego, którzy pełnią swe czynności na zasadzie regulaminu uchwalonego przez Radę Nadzorczą, a zatwierdzonego przez Ministra Przemysłu i Handlu.

W szczególności należy do kompetencji Dyrekcji: Prowadzenie całego przedsiębiorstwa i jego biurowości; układanie planu gospodarczego, budżetu, bilansów rocznych i składanie sprawozdań Radzie Nadzorczej; przyjmowanie i zwalnianie personelu urzędniczego i robotniczego; zastępowanie przedsiębiorstwa wobec osób trzecich i władz administracyjnych, samorządowych i sądowych. Do ważności zobowiązań przedsiębiorstwa wymagane są podpisy pod pieczęcią firmową 2 członków Dyrekcji lub 1 członka Dyrekcji i 1 prokurenta.

§  16.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu powołuje corocznie Komisje Rewizyjną, składającą się z 3 osób, w celu zbadania kasy, ksiąg i bilansów oraz stanu majątkowego przedsiębiorstwa państwowego "Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie".

Komisja Rewizyjna sporządza z czynności swej protokół w 2 egzemplarzach, które przedkłada Ministrowi Przemysłu i Handlu i Ministrowi Skarbu.

Członkowie Komisji Rewizyjnej otrzymują z kasy przedsiębiorstwa wynagrodzenie w wysokości określonej przez Ministra Przemyślu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  17.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu określa wysokość tantjemy dla Dyrekcji i personelu, w miarę przyczyniania się ich do dochodowości przedsiębiorstwa, oraz wysokość części zysków, która ma być przelana do Skarbu Państwa.