Rozdział 8 - DANE STATYSTYCZNE, OPRACOWANIA I INFORMACJE - Międzynarodowa Umowa w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r. Genewa.2006.01.27.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.257

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 grudnia 2011 r.

ROZDZIAŁ  VIII

DANE STATYSTYCZNE, OPRACOWANIA I INFORMACJE

Dane statystyczne, opracowania i informacje

1. 
Rada upoważnia dyrektora wykonawczego do nawiązania i utrzymywania ścisłych stosunków z właściwymi organizacjami międzyrządowymi, rządowymi i pozarządowymi, po to by przyczynić się do zapewnienia dostępu do aktualnych i wiarygodnych danych i informacji, m.in. o produkcji drewna tropikalnego i handlu nim, o tendencjach i o rozbieżnościach danych, oraz do istotnych informacji o innych gatunkach drewna oraz o gospodarowaniu lasami, z których pozyskuje się drewno. W zakresie koniecznym do stosowania niniejszej umowy organizacja we współpracy z takimi organizacjami zestawia, porównuje, analizuje i publikuje te informacje.
2. 
Organizacja uczestniczy w działaniach na rzecz standaryzacji i harmonizacji międzynarodowych wymogów sprawozdawczych w dziedzinie leśnictwa i unika przy tym powielania działań innych organizacji, które gromadzą dane.
3. 
Członkowie w jak najszerszym zakresie niesprzecznym z ich prawodawstwem krajowym dostarczają - w terminie określonym przez dyrektora wykonawczego - danych statystycznych i informacji o drewnie, handlu nim i o działaniach mających prowadzić do zrównoważonego gospodarowania lasami, z których pozyskuje się drewno, oraz inne istotne informacje, o które wystąpi Rada. Rada decyduje o rodzaju informacji, których należy dostarczyć na mocy niniejszego ustępu, oraz o formacie, w którym mają być one przedstawiane.
4. 
Na wniosek lub w razie konieczności Rada stara się zwiększyć możliwości techniczne państw członkowskich, w szczególności państw rozwijających się, by mogły one sprostać wymogom statystycznym i sprawozdawczym przewidzianym w niniejszej umowie.
5. 
Jeżeli członek przez dwa kolejne lata nie dostarczy danych statystycznych ani informacji wymaganych na mocy ust. 3 ani nie zwróci się o pomoc do dyrektora wykonawczego, dyrektor wykonawczy początkowo prosi tego członka o udzielenie wyjaśnień w określonym terminie. W przypadku gdy nie przekaże on zadowalających wyjaśnień, Rada podejmuje działania, jakie uzna za stosowne.
6. 
Rada zleca wykonanie stosownych opracowań na temat tendencji oraz krótko- i długoterminowych problemów na międzynarodowych rynkach drewna oraz postępów w dążeniu do zrównoważonego gospodarowania lasami, z których pozyskuje się drewno.

Sprawozdanie roczne i przegląd dwuletni

1. 
Rada publikuje sprawozdanie roczne ze swojej działalności oraz inne informacje, które uzna za stosowne.
2. 
Co dwa lata Rada dokonuje przeglądu i oceny:
a)
sytuacji międzynarodowej w zakresie drewna; oraz
b)
innych czynników, kwestii i zdarzeń uznanych za istotne dla realizacji celów niniejszej umowy.
3. 
Przegląd przeprowadzany jest w świetle:
a)
informacji od członków na temat produkcji krajowej, handlu, dostaw, zapasów, zużycia oraz cen drewna;
b)
innych danych statystycznych i wskaźników specjalistycznych przedstawionych przez członków na prośbę Rady;
c)
informacji od członków na temat ich postępów w dziedzinie zrównoważonego gospodarowania lasami, z których pozyskuje się drewno;
d)
innych stosownych informacji, które mogą być dostępne dla Rady bezpośrednio lub poprzez organizacje działające w systemie ONZ oraz organizacje międzyrządowe, rządowe i pozarządowe; oraz
e)
informacji od członków na temat ich postępów w ustanawianiu mechanizmów kontrolnych i informacyjnych związanych z nielegalnym pozyskiwaniem drzewnych i niedrzewnych produktów leśnych z lasów tropikalnych oraz z nielegalnym handlem tymi produktami.
4. 
Rada propaguje wymianę poglądów pomiędzy państwami członkowskimi na temat:
a)
stanu zrównoważonego gospodarowania lasami, z których pozyskuje się drewno, oraz pokrewnych kwestii w państwach członkowskich; oraz
b)
przepływu zasobów oraz wymagań związanych z celami, kryteriami i wytycznymi wyznaczonymi przez organizację.
5. 
Rada na wniosek podejmuje starania, by zwiększyć zdolności techniczne państw członkowskich, w szczególności państw rozwijających się, do pozyskiwania danych niezbędnych do odpowiedniej wymiany informacji, w tym by zapewnić członkom zasoby na szkolenia i urządzenia.
6. 
Wyniki przeglądu zostają zamieszczone w odpowiednich sprawozdaniach z sesji Rady.