Rozdział 8 - Wydawanie osób. - Maroko-Polska. Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Warszawa.1979.05.21.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.14.69

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 listopada 1982 r.

Rozdział  VIII

Wydawanie osób.

Stosownie do postanowień niniejszej umowy Umawiające się Strony wydają sobie wzajemnie na wniosek przebywające na ich terytorium osoby, w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej lub wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności.

Podlegają wydaniu:

a)
osoby ścigane za zbrodnie lub występki, które według prawa obu Umawiających się Stron zagrożone są karą pozbawienia wolności powyżej jednego roku lub karą surowszą,
b)
osoby, które za zbrodnie lub występki zagrożone karą przez prawo wezwanej Umawiającej się Strony zostały skazane przez organy sądowe wzywającej Umawiającej się Strony na karę co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności lub na karę surowszą.

Wydanie nie nastąpi, jeżeli:

a)
zbrodnia lub występek, w związku z którymi żąda się wydania, zostały popełnione na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony;
b)
osoby, których wydania się żąda, zostały prawomocnie skazane, uwolnione od kary lub uniewinnione albo postępowanie w stosunku do takich osób zostało umorzone, chyba że orzeczenie takie zapadło w wyniku braku jurysdykcji organów sądowych wezwanej Umawiającej się Strony;
c)
z jakiejkolwiek, przyczyny przewidzianej przez prawo jednej z Umawiających się Stron, w chwili otrzymania wniosku o wydanie ściganie karne lub wykonanie kary jest niedopuszczalne.

Wydanie nie nastąpi, jeżeli zbrodnia lub występek, w związku z którymi żąda się wydania:

a)
uważane są przez Stronę wezwaną za przestępstwo o charakterze politycznym,
b)
polegają wyłącznie na naruszeniu obowiązku wojskowego.

Nie wydaje się:

a)
osób będących obywatelami wezwanej Umawiającej się Strony,
b)
osób, których wydanie jest niedopuszczalne według prawa wezwanej Umawiającej się Strony.

Jeżeli wydanie nie następuje, wezwana Umawiająca się Strona powiadomi o tym wzywającą Umawiającą się Stronę.

Jeżeli z wnioskiem o wydanie tej samej osoby wystąpi kilka państw z powodu tego samego lub kilku różnych przestępstw, wezwana Umawiająca się Strona rozstrzygnie, czyj wniosek uwzględni.

1.
Wniosek o wydanie sporządza się na piśmie i przekazuje drogą dyplomatyczną. Wniosek o wydanie powinien zawierać oznaczenie organu wzywającego oraz wezwanego, imiona i nazwisko osoby, której wydania się żąda, jej obywatelstwo, informacje o miejscu jej zamieszkania lub pobytu i dane osobowe, wskazanie zbrodni lub występku i ich kwalifikację prawną oraz przedmiot wniosku.
2.
Do wniosku należy dołączyć w miarę możliwości dokładny rysopis, fotografię i odciski palców osoby, której wydania się żąda.
3.
Do wniosku o wydanie, z którym występuje się w toku postępowania karnego, należy dołączyć postanowienie o tymczasowym aresztowaniu z opisem popełnionej zbrodni lub występku oraz tekst ustawy karnej, mającej zastosowanie do czynu wymienionego we wniosku.
4.
Do wniosku o wydanie w celu wykonania kary należy dołączyć odpis prawomocnego wyroku oraz tekst ustawy karnej, która była podstawą skazania. Jeżeli skazany odbył już część kary, należy ją określić.

Jeżeli informacje nadesłane przez wzywającą Umawiającą się Stronę nie są wystarczające do podjęcia decyzji przez wezwaną Umawiającą się Stronę, może ona żądać ich uzupełnienia. Strona ta może wyznaczyć termin nadesłania tych informacji.

Jeżeli otrzymany wniosek o wydanie jest dostatecznie uzasadniony, zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy, wezwana Umawiająca się Strona zarządzi niezwłocznie, zgodnie ze swoim prawem, tymczasowe aresztowanie osoby, której wydania zażądano.

1.
W wypadkach nie cierpiących zwłoki tymczasowe aresztowanie może nastąpić także przed otrzymaniem wniosku o wydanie, jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona o to wystąpi i równocześnie powiadomi o istnieniu co do tej osoby postanowienia o tymczasowym aresztowaniu lub prawomocnego wyroku oraz zapowie nadesłanie wniosku o wydanie. Wniosek o tymczasowe aresztowanie może być zgłoszony pocztą, telegraficznie lub za pomocą innych środków przekazywania informacji na piśmie.
2.
Wzywająca Umawiająca się Strona powinna być niezwłocznie zawiadomiona o tymczasowym aresztowaniu oraz o terminie ustalonym w artykule 48, po którego upływie osoba tymczasowo aresztowana powinna być zwolniona.
1.
Osobę tymczasowo aresztowaną w trybie artykułu 47 zwalnia się, jeżeli wniosek o jej wydanie nie wpłynie w terminie 30 dni od powiadomienia wzywającej Umawiającej się Strony o aresztowaniu tej osoby. Na wniosek Strony wzywającej termin ten może być przedłużony o 15 dni.
2.
Osobę tymczasowo aresztowaną zwalnia się rónież, w razie gdy żądane informacje uzupełniające nie zostaną nadesłane w terminie ustalonym stosownie do artykułu 45 niniejszej umowy.
3.
Wezwana Umawiająca się Strona zwolni tymczasowo aresztowanego, jeżeli otrzyma wiadomość, że Strona wzywająca nie zamierza wystąpić z wnioskiem o wydanie.

Jeżeli przeciwko osobie, której wydania się żąda, jest prowadzone postępowanie karne lub osoba ta odbywa karę za inny czyn karalny popełniony na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony, wydanie może być odroczone do chwili ukończenia postępowania karnego lub odbycia albo darowania kary.

1.
Jeżeli odroczenie wydania przewidziane w artykule 49 mogłoby doprowadzić do przedawnienia ścigania lub wykonania kary albo do powstania innych przeszkód dla postępowania karnego, to osoba, której wydania się żąda, może być na uzasadniony wniosek wydana czasowo.
2.
Osoba wydana czasowo powinna być z powrotem przekazana na terytorium drugiej Umawiającej się Strony niezwłocznie po dokonaniu czynności, w związku z którą została wydana.
1.
Osoba wydana nie może być bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony pociągnięta do odpowiedzialności karnej ani nie można w stosunku do niej wykonać kary z powodu innego czynu karalnego, popełnionego przed wydaniem, aniżeli ten, za który została wydana. Osoby tej nie można również wydać państwu trzeciemu bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony.
2.
Zgoda nie jest wymagana, jeżeli:
a)
osoba wydana po zakończeniu postępowania karnego albo po wykonaniu kary lub jej darowaniu w terminie 30 dni nie opuściła terytorium wzywającej Umawiającej się Strony; do terminu tego nie wlicza się czasu, w którym osoba wydana nie mogła opuścić terytorium wzywającej Umawiającej się Strony,
b)
osoba wydana po opuszczeniu terytorium wzywającej Umawiającej się Strony ponownie na terytorium to dobrowolnie powróciła.

Wzywająca Umawiająca się Strona zawiadomi wezwaną Umawiającą się Stronę o wyniku postępowania karnego przeciwko osobie wydanej. Na wniosek wezwanej Umawiającej się Strony wzywająca Umawiająca się Strona dołączy do tej informacji odpis prawomocnego orzeczenia.

1.
Wezwana Umawiająca się Strona, która zgadza się na dokonanie wydania, zawiadamia wzywającą Umawiającą się Stronę o miejscu i czasie wydania danej osoby oraz o okresie zatrzymania tej osoby w celu jej wydania.
2.
Osoba, na której wydanie zgodzono się, zostanie zwolniona, jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona nie przejmie jej w terminie 15 dni od daty ustalonej dla wydania.
3.
Jeżeli okoliczności wyjątkowe stoją na przeszkodzie wydaniu lub przejęciu osoby, na której wydanie wyrażono zgodę, Strona zainteresowana poinformuje o tym drugą Stronę. Obie Umawiające się Strony uzgodnią inną datę wydania w terminie nie przekraczającym 15 dni od chwili ustania tych okoliczności.

Jeżeli osoba wydana uchyli się w jakikolwiek sposób od postępowania karnego lub od wykonania kary i powróci na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony, zostanie ona ponownie wydana na podstawie potwierdzenia wniosku o wydanie bez załączania pism wymienionych w artykule 44 niniejszej umowy.

1.
Na żądanie wzywającej Umawiającej się Strony przedmioty pochodzące z przestępstwa lub mogące służyć jako dowody, znalezione w chwili zatrzymania osoby, której wydania się żąda lub później, będą zajęte i wydane tej Stronie.
2.
Wydanie przedmiotów może nastąpić również, w razie gdy wydanie osoby nie następuje z powodu ucieczki lub śmierci tej osoby.
3.
Zastrzega się jednak prawa, które wezwana Umawiająca się Strona lub osoby trzecie nabyły w stosunku do tych przedmiotów. Jeżeli prawa takie istnieją, przedmioty te po zakończeniu postępowania zwraca się Stronie wezwanej w możliwie najkrótszym terminie i bez pobierania kosztów.
4.
Wezwana Umawiająca się Strona może zatrzymać czasowo zajęte przedmioty, jeżeli są one niezbędne do przeprowadzenia innego postępowania karnego. Przekazując je, Strona ta może z tych samych przyczyn zastrzec sobie zwrot przedmiotów i odesłać je, gdy tylko będzie to możliwe.
5.
W razie wydania przedmiotów na podstawie ustępów poprzedzających nie mają zastosowania przepisy dotyczące wwozu i wywozu przedmiotów i wartości dewizowych.

Tranzyt przez terytorium jednej z Umawiających się Stron będzie przyznany na wniosek skierowany drogą dyplomatyczną, z uwzględnieniem warunków wymaganych przy wydaniu.

1.
Umawiające się Strony rezygnują ze zwrotu kosztów spowodowanych wydaniem.
2.
Koszty tranzytu ponosi Strona wzywająca.