Rozdział 3 - Pomoc prawna w sprawach cywilnych. - Maroko-Polska. Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Warszawa.1979.05.21.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.14.69

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 listopada 1982 r.

Rozdział  III

Pomoc prawna w sprawach cywilnych.

Umawiające się Strony zobowiązują się do wzajemnego udzielania sobie pomocy prawnej w sprawach cywilnych na warunkach przewidzianych w niniejszej umowie.

Można odmówić udzielenia pomocy prawnej, jeżeli jej udzielenie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym wezwanej Umawiającej się Strony lub też mogłoby zagrozić jej suwerenności albo bezpieczeństwu.

Pomoc prawna w sprawach cywilnych obejmuje doręczanie pism i dokonywanie czynności procesowych, takich jak przesłuchiwanie świadków lub stron, przeprowadzanie dowodu z opinii biegłego, oględziny oraz wszelkie inne środki zbierania danych. Udziela się jej również w celu ustalenia adresów osób, przeciwko którym osoby zamieszkałe na terytorium wzywającej Umawiającej się Strony zgłaszają roszczenia cywilne.

Wniosek o udzielenie pomocy prawnej powinien zawierać następujące dane:

a)
oznaczenie organu, od którego pochodzi pismo,
b)
przedmiot wniosku oraz sprawy,
c)
nazwisko, imię, charakter uczestnictwa w postępowaniu, zawód, miejsce zamieszkania lub pobytu stron, a w miarę możliwości ich obywatelstwo, a co do osób prawnych - ich cel społeczny i siedzibę,
d)
nazwiska, imiona i adresy przedstawicieli stron, jeżeli przedstawiciele stron występują w sprawie,
e)
adres osoby, której pismo ma być doręczone,
f)
w odniesieniu do wniosków o przeprowadzenie dowodów - charakter czynności, których należy dokonać, a w razie potrzeby pytania, które powinny być zadane świadkom.
1.
Jeżeli adres osoby, której dotyczy wniosek o udzielenie pomocy prawnej, jest niedokładny lub niewłaściwy, organ wezwany ustali w miarę możliwości jej adres.
2.
Jeżeli organ wezwany nie jest właściwy do wykonania wniosku, przekaże go z urzędu organowi właściwemu, zawiadamiając o tym organ wzywający.
3.
Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn wniosek o udzielenie pomocy prawnej nie może być wykonany, organ wezwany zwróci wniosek organowi wzywającemu, ze wskazaniem przyczyn, z powodu których wniosek nie został wykonany.

Na żądanie organu wzywającego organ wezwany zawiadomi we właściwym czasie organ wzywający i zainteresowane strony o dacie i miejscu wykonania wniosku o udzielenie pomocy prawnej.

Nie można żądać od wzywającej Umawiającej się Strony zwrotu kosztów udzielenia pomocy prawnej, z wyjątkiem wynagrodzenia biegłych i kosztów ekspertyzy, o których wysokości i charakterze należy zawiadomić wzywającą Umawiającą się Stronę.

1.
Świadek lub biegły, który w wyniku wezwania dobrowolnie stawi się przed organami sądowymi wzywającej Umawiającej się Strony, nie może być, niezależnie od obywatelstwa, ścigany zatrzymany ani poddany innym ograniczeniom wolności osobistej na terytorium tej Strony w związku z czynami popełnionymi przed jego wyjazdem z terytorium wezwanej Umawiającej się Strony lub skazaniem za takie czyny.
2.
Ochrona ta ustaje po upływie 30 dni od dnia, w którym organ sądowy wzywający świadka lub biegłego powiadomił go, że jego obecność nie jest już konieczna. Do terminu tego nie wlicza się czasu, w którym świadek lub biegły nie mógł opuścić terytorium Strony wzywającej z przyczyn niezależnych od jego woli.

Świadek lub biegły, który stawił się na wezwanie organu sądowego drugiej Umawiającej się Strony, ma prawo do zwrotu kosztów podróży i pobytu liczonych od miejsca jego zamieszkania, według taryf i przepisów obowiązujących w państwie, w którym następuje przesłuchanie. Na żądanie zostanie wypłacona świadkowi lub biegłemu zaliczka na pokrycie całości lub części kosztów podróży, za pośrednictwem przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego wzywającej Umawiającej się Strony.