Art. 8. - Łotwa-Polska. Umowa o przekazywaniu i przyjmowaniu osób przebywających bez zezwolenia. Ryga.2006.03.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.15.93

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 grudnia 2007 r.
Artykuł  8
1.
Każda z Umawiających się Stron, na wniosek drugiej Umawiającej się Strony, w uzgodnionym terminie przyjmie do przewozu tranzytowego cudzoziemca, jeżeli jest zapewnione przyjęcie tej osoby przez państwo docelowe lub państwo dalszego tranzytu.
2.
Umawiająca się Strona, do której skierowano wniosek o tranzyt osoby, może zażądać by podczas tranzytu przez terytorium jej Państwa osoba ta była konwojowana przez przedstawiciela właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony.
3.
Umawiająca się Strona, która zwróciła się o tranzyt osoby, przyjmie ją z powrotem, jeżeli nie zostanie ona przyjęta w trzecim państwie lub jeśli jej dalsze przemieszczanie się nie jest możliwe z innych powodów.
4.
Umawiająca się Strona, do której zwrócono się o tranzyt osoby, w razie potrzeby wyda bezpłatnie wizę tranzytową przekazywanej osobie i osobom ją konwojującym, zgodnie z trybem określonym w prawie wewnętrznym jej Państwa.
5.
Umawiająca się Strona, która zwróciła się o tranzyt osoby, w razie potrzeby, zapewnia cudzoziemcowi dokument podróży.
6.
Umawiająca się Strona może odmówić przyjęcia do przewozu tranzytowego cudzoziemca, jeżeli:
1)
zagrożony jest porządek publiczny, bezpieczeństwo lub zdrowie publiczne,
2)
w państwie docelowym lub ewentualnym państwie dalszego tranzytu osoba przewożona byłaby narażona na niebezpieczeństwo nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub kary bądź na karę śmierci lub jeżeli jej życie bądź wolność byłyby zagrożone ze względu na rasę, religię, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej lub ze względu na jej poglądy polityczne,
3)
w państwie docelowym lub ewentualnym państwie dalszego tranzytu w stosunku do osoby przewożonej mogłoby zostać wszczęte postępowanie karne.