Rozdział 3 - Warunki techniczne i eksploatacyjne dla urządzeń radiokomunikacyjnych - Lotnicze urządzenia naziemne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.135.1444

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 2004 r.

Rozdział  3

Warunki techniczne i eksploatacyjne dla urządzeń radiokomunikacyjnych

§  10.
Sprzęt i systemy naziemnych urządzeń radiokomunikacji głosowej w paśmie VHF oraz transmisji danych powinny być zgodne z wymaganiami opisanymi w załączniku nr 10 i załączniku nr 11 ICAO.
§  11.
1.
Parametry urządzeń nadawczych i odbiorczych określa Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwany dalej "Prezesem URTiP" poprzez wydanie świadectwa homologacji potwierdzającego dopuszczenie urządzenia do użytkowania, umożliwiającego otrzymanie pozwolenia na użytkowanie naziemnych stacji radiokomunikacyjnych.
2.
Radiostacje powinny być eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem.
§  12.
1.
Anteny odbiorcze stosowane w lotniczych radiostacjach naziemnych powinny zapewniać polaryzację pionową, posiadać dookolną charakterystykę promieniowania lub kierunkową w zastosowaniach specjalnych.
2.
WFS w zakresie pracy 118.000-137.000 MHz nie może być gorszy niż 2:1.
3.
Anteny powinny charakteryzować się możliwością wypromieniowania mocy nie mniejszej niż wpisana w pozwoleniu wydanym przez Prezesa URTiP.
4.
Antena lub system antenowy powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem ekstremalnych warunków pogodowych oraz być odporny na obciążenia wiatrem, o prędkości do 160 km/h.
5.
Antena lub system antenowy powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem obowiązujących przepisów odporności na wyładowania atmosferyczne.
6.
Dopuszcza się wykorzystywanie jednej anteny przez kilka urządzeń radiokomunikacyjnych jednocześnie.
7.
Warunki instalacji powinny być zgodne z zaleceniami producenta.
§  13.
Operator urządzeń radiokomunikacyjnych określa, na podstawie zaleceń producenta, częstotliwość i rodzaj wykonywanych pomiarów naziemnych.
§  14.
1.
Warunkiem eksploatacji urządzenia radiokomunikacyjnego jest uzyskanie zezwolenia Prezesa ULC na oddanie tego urządzenia do użytku operacyjnego.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na wniosek złożony do Prezesa ULC, do którego załącza się następujące dokumenty:
1)
protokół w sprawie przekazania urządzenia do użytku;
2)
pozwolenie radiowe na używanie naziemnej radiostacji lotniczej wydane przez Prezesa URTiP.
§  15.
Częstotliwości dla lotniczych urządzeń naziemnych powinny być planowane i wyznaczane oraz kryteria ich separacji przyjmowane zgodnie z załącznikiem nr 10 ICAO.