Legitymacje służbowe oraz znaki identyfikacyjne funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.119.1019

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 25 czerwca 2002 r.
w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na podstawie art. 66 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa rodzaj i wzór legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej, szczegółowy sposób posługiwania się nimi i dokonywania w nim zmian, a także podmioty właściwe do ich wydawania.
1. 
Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", bezpośrednio po mianowaniu otrzymuje legitymację służbową funkcjonariusza Straży Granicznej, zwaną dalej "legitymacją".
2. 
Funkcjonariusz po mianowaniu może otrzymać znak identyfikacyjny funkcjonariusza Straży Granicznej, zwany dalej "znakiem".
3. 
Legitymacja i znak są dokumentami służbowymi potwierdzającymi tożsamość funkcjonariusza i jego uprawnienia wynikające z przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".
1.  1
 W legitymacji umieszcza się fotografię funkcjonariusza w mundurze wyjściowym, bez nakrycia głowy, wpisuje się stopień, imię i nazwisko, jednostkę organizacyjną Straży Granicznej oraz numer i kod ewidencyjny funkcjonariusza, a także określa się datę ważności legitymacji.
2.  2
 (uchylony).
3. 
Wzór legitymacji określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
Funkcjonariusz w czasie wykonywania czynności służbowych posługuje się legitymacją w sposób określony w ustawie.
1. 
Dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, nie wolno używać w sprawach niezwiązanych ze służbą.
2. 
Funkcjonariusz w czasie służby jest obowiązany nosić legitymację i znak przy sobie.
3.  3
 Funkcjonariusz umundurowany nosi znak przypięty po prawej stronie na wysokości piersi. Szczegółowy sposób noszenia przez funkcjonariusza Straży Granicznej znaku określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
1.  4
 Funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić legitymację komórce właściwej do spraw kadr jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę, w przypadku:
1)
otrzymania urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
2)
zawieszenia w czynnościach służbowych,
3)
zwolnienia ze służby.
2. 
W razie zgonu funkcjonariusza zwrotu legitymacji dokonuje członek jego rodziny lub bezpośredni przełożony.
1. 
Legitymacji nie wolno:
1)
odstępować innej osobie,
2) 5
 wywozić za granicę, chyba że funkcjonariusz uzyska na to zgodę właściwego przełożonego określonego w art. 36 ust. 1 ustawy albo, w myśl odrębnych przepisów regulujących sposób wykonywania określonych czynności służbowych poza granicą, posiadanie przez funkcjonariusza legitymacji stanowi jeden z warunków dopuszczających wykonanie tych czynności,
3)
przesyłać pocztą, z wyjątkiem poczty specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2.  6
 Funkcjonariusz, który nie uzyskał zgody na wywóz legitymacji za granicę, jest obowiązany na czas wyjazdu zdeponować legitymację w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.
 Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany danych w niej zawartych,
2)
uszkodzenia lub zniszczenia,
3)
upływu okresu jej ważności.
1. 
W razie utraty legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie drogą służbową przełożonego, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę, przeprowadza czynności wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji.
3. 
W razie odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić ją osobie, która ją wydała, oraz podać datę i okoliczności odzyskania legitymacji.
1. 
Organem właściwym do wydawania, wymiany i unieważniania legitymacji jest Komendant Główny Straży Granicznej.
2. 
Czynności, o których mowa w ust. 1, może wykonywać osoba upoważniona przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.
1. 
Znak wydają:
1) 10
 kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej do spraw kadr funkcjonariuszom, dla których Komendant Główny Straży Granicznej jest przełożonym właściwym w sprawach osobowych zgodnie z przepisami w sprawie właściwości organów i jednostek organizacyjnych wynikających ze stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trybu postępowania w tych sprawach,
2) 11
 komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej funkcjonariuszom, dla których są przełożonymi właściwymi w sprawach osobowych zgodnie z przepisami w sprawie właściwości organów i jednostek organizacyjnych wynikających ze stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trybu postępowania w tych sprawach.
2. 
Do znaku stosuje się odpowiednio przepisy § 4, 6, 7, § 8 pkt 1 i 2 i § 9.
3. 
Wzór znaku określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Dotychczasowy wzór legitymacji może być wykorzystany do dnia 31 grudnia 2004 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 12

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

OKŁADKA LEGITYMACJI

wzór

Okładka legitymacji wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze ciemnozielonym ze srebrnymi tłoczeniami:

1) "RZECZPOSPOLITA POLSKA";

2) wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na tle słupa granicznego;

3) "STRAŻ GRANICZNA".

CZĘŚĆ WEWNĘTRZNA LEGITYMACJI

wzór

OPIS LEGITYMACJI

Legitymacja o wymiarach 74 mm x 208 mm, drukowana na papierze zabezpieczonym chemicznie, z bieżącym znakiem wodnym oraz z włóknami widocznymi w świetle dziennym i włóknami widocznymi w świetle UV, rozmieszczonymi nieregularnie. Tło giloszowe, z irysem w kolorze jasnozielonym i oliwkowym. Na stronie 3. i 4. elementem giloszu jest położony centralnie znak graficzny Straży Granicznej, według wzoru określonego w odrębnych przepisach.

Legitymacja zaginana wzdłuż krawędzi poziomej. Strony 1. i 4. łączą się górnymi krawędziami, krawędź dolna strony 2. z górną strony 3.

Numeracja legitymacji, składająca się z jednej litery serii i sześciu cyfr, wykonana farbą koloru czerwonego aktywną w UV.

Po dokonaniu wpisów legitymacja dwustronnie pokrywana folią, w tym strony 2. i 4. folią holograficzną.

Strona 1:

1) napisy drukowane czcionką różnej wielkości w kolorze zielonym o różnych odcieniach:

a) w górnej części - "RZECZPOSPOLITA POLSKA",

b) w dolnej części - "STRAŻ GRANICZNA";

2) centralnie umiejscowiony wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na tle słupa granicznego koloru biało-czerwonego.

Strona 2:

1) napisy drukowane czcionką różnej wielkości w kolorze zielonym o różnych odcieniach:

a) "RZECZPOSPOLITA POLSKA",

b) "STRAŻ GRANICZNA" - wykonany farbą optycznie zmienną w kolorze zielono-niebieskim,

c) "Legitymacja służbowa",

d) "nr",

e) "ważna do:",

f) "JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA",

g) "STOPIEŃ",

h) "IMIĘ",

i) "NAZWISKO",

j) "NR EWIDENCYJNY FUNKCJONARIUSZA"*;

2) pod napisem "STRAŻ GRANICZNA", z lewej strony, owalne białe pole z elementami giloszu na obrzeżu przeznaczone na zeskanowaną fotografię.

Strona 3:

1) napisy drukowane różną czcionką w kolorze ciemnozielonym:

a) "Funkcjonariusz, wykonując zadanie służbowe, ma prawo żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz jednostek gospodarczych prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej; wymienione instytucje, organy i jednostki obowiązane są, w zakresie swojego działania, do udzielenia pomocy, w zakresie obowiązujących przepisów prawa.",

b) "Art. 11 ust. 1 pkt 11 ustawy z dn. 12.10.1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z późn. zm.).",

c) "Organ wydający legitymację:",

d) "KOMENDANT GŁÓWNY STRAŻY GRANICZNEJ",

e) "mp.",

f) zaznaczone mikrodrukiem miejsce na podpis wystawiającego,

g) "podpis wystawiającego";

2) białe pole w kształcie prostokąta, ograniczone mikrodrukiem w kolorze zielonym, przeznaczone na wpisanie kodu legitymacji funkcjonariusza.

Strona 4:

Napis drukowany w kolorze ciemnozielonym: "W przypadku znalezienia legitymacji należy zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji.".

________

*) Nr ewidencyjny funkcjonariusza składa się z 5 cyfr i 2 liter.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 13

WZÓR ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3 14

SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB NOSZENIA PRZEZ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO

1. Funkcjonariusz umundurowany pełniący służbę graniczną lub wykonujący czynności administracyjno-porządkowe nosi znak w sposób następujący:

1) użytkujący umundurowanie typu wojsk lądowych - na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru khaki z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru khaki z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami, kurtki służbowej Straży Granicznej koloru khaki z podpinką i kurtki polowej;

2) użytkujący umundurowanie typu marynarki wojennej - na kurtce munduru wyjściowego w odległości 20 mm ponad pierwszym od góry guzikiem, symetrycznie między klapą kurtki a wszyciem prawego rękawa oraz na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru białego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej;

3) użytkujący umundurowanie typu wojsk lotniczych - na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru niebieskiego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru niebieskiego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej.

2. Funkcjonariusz nieumundurowany w czasie wykonywania zadań służbowych nosi znak w sposób zabezpieczający go przed utratą.

1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
2 § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
3 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2007 r. (Dz.U.07.20.121) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2007 r.
4 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
5 § 7 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 lutego 2008 r. (Dz.U.08.47.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 2008 r.
6 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 lutego 2008 r. (Dz.U.08.47.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 2008 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
8 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
9 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
10 § 11 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2008 r. (Dz.U.08.47.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 2008 r.
11 § 11 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1706) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
12 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
13 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2004 r. (Dz.U.04.268.2664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2005 r.
14 Załącznik nr 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2007 r. (Dz.U.07.20.121) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2007 r.