Rozdział 2 - Udzielanie zezwoleń na wykonywanie działalności pocztowej oraz kontrola działalności w dziedzinie poczty 9 - Łączność.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.117.564 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 2002 r.

Rozdział  2

Udzielanie zezwoleń na wykonywanie działalności pocztowej oraz kontrola działalności w dziedzinie poczty 9

 

1.
Zezwolenie wydawane jest na pisemny wniosek wnioskodawcy, zawierający:
1)
oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres,
2)
numer w rejestrze przedsiębiorców,
3)
określenie zakresu wykonywanej działalności pocztowej,
4)
określenie obszaru, na którym będzie wykonywana działalność pocztowa,
5)
datę rozpoczęcia działalności pocztowej.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
aktualny odpis z właściwego rejestru albo z ewidencji działalności gospodarczej,
2)
odpis zaświadczenia o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej,
3)
w przypadku spółek - poświadczony odpis umowy (statutu) spółki,
4)
informację o numerze PESEL nadanym w systemie ewidencji ludności oraz miejscu zamieszkania i adresie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną,
5)
listę wspólników spółki osobowej lub członków zarządu spółki kapitałowej oraz prokurentów przedsiębiorcy wraz z numerami PESEL nadanymi tym osobom w systemie ewidencji ludności, a w przypadku gdy funkcje te sprawują cudzoziemcy - wraz z informacją o dacie i miejscu urodzenia, imionach rodziców, nazwisku rodowym matki, miejscu zamieszkania i ewentualnym miejscu zameldowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, numerze paszportu oraz numerze wizy albo karty pobytowej,
6)
zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko dokumentom i mieniu przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wspólników spółek osobowych oraz członków zarządów spółek kapitałowych,
7)
regulamin świadczenia usług pocztowych, których dotyczy wniosek o wydanie zezwolenia,
8)
plan techniczno-organizacyjny prowadzenia planowanej działalności objętej zezwoleniem.

 

1.
Zezwolenia wydaje się po stwierdzeniu, że przedsiębiorca spełnia następujące warunki wykonywania działalności gospodarczej określonej w art. 3 ust. 2:
1)
zapewnia warunki dla przestrzegania tajemnicy komunikowania się oraz zachowania tajemnicy o świadczonych usługach,
2)
zapewnia doręczenie przesyłek w gwarantowanych, przyspieszonych terminach i określa zakres swojej odpowiedzialności za przekroczenie tych terminów,
3)
określa przejrzyste i niedyskryminujące warunki postępowania reklamacyjnego,
4)
posiada odpowiednią do rozmiarów planowanej działalności bazę organizacyjno-techniczną,
5)
przedsiębiorca będący osobą fizyczną lub w przypadku pozostałych przedsiębiorców wspólnicy spółek osobowych oraz członkowie zarządów spółek kapitałowych nie byli karani za przestępstwa przeciwko dokumentom i mieniu.
2. 12
Przed podjęciem decyzji w sprawie wydania zezwolenia Prezes URTiP wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia warunki, określone w ust. 1, wymagane do wykonywania działalności gospodarczej objętej zezwoleniem.

Zezwolenia wydaje się na czas oznaczony, nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 10 lat.

W zezwoleniu określa się:

1)
uprawnionego przedsiębiorcę oraz jego siedzibę i adres,
2)
zakres działalności pocztowej objętej zezwoleniem,
3)
obszar, na którym będzie wykonywana działalność pocztowa objęta zezwoleniem,
4)
termin rozpoczęcia działalności pocztowej,
5)
okres ważności zezwolenia,
6)
zakres i sposób wykonywania obowiązków na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Prezes URTiP odmawia wydania zezwolenia, jeżeli:

1)
przedsiębiorca nie spełni warunków wykonywania działalności objętej zezwoleniem, określonych w art. 6b ust. 1,
2)
wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej zezwoleniem,
3)
przedsiębiorca nie usunął, w wyznaczonym przez organ wydający zezwolenie terminie, stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z przepisami prawa regulującymi działalność gospodarczą objętą zezwoleniem,
4)
wykonywanie działalności objętej zezwoleniem:
a)
zagrażałoby obronności, bezpieczeństwu państwa lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu,
b)
naruszałoby umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.

 

1. 17
Prezes URTiP cofa zezwolenie, jeżeli:
1)
wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej zezwoleniem,
2)
działalność objęta zezwoleniem wykonywana jest w sposób sprzeczny z przepisami ustawy, udzielonym zezwoleniem lub zagraża obronności, bezpieczeństwu państwa lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu,
3)
przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa, wymagane do prowadzenia działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu,
4) 18
przedsiębiorca nie usunął stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z przepisami prawa regulującymi działalność gospodarczą objętą zezwoleniem, w terminie wyznaczonym przez Prezesa URTiP.
2. 19
Prezes URTiP może cofnąć zezwolenie lub ograniczyć zakres lub obszar działalności, jeżeli:
1)
przedsiębiorca posiadający zezwolenie nie rozpoczął działalności w oznaczonym w zezwoleniu terminie lub zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej, na którą uzyskał zezwolenie,
2)
ogłoszono upadłość lub likwidację przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.
3.
Decyzja o cofnięciu zezwolenia albo ograniczeniu zakresu lub obszaru działalności następuje po uprzednim wezwaniu przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie do usunięcia przyczyn uzasadniających wydanie takiej decyzji, z wyłączeniem przypadków niecierpiących zwłoki, w szczególności ze względu na zagrożenie obronności i bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego, przerwania ciągłości świadczenia usług na okres przekraczający 3 miesiące oraz w przypadkach przewidzianych w ust. 1 pkt 2.
4.
Decyzja, o której mowa w ust. 3, określa w szczególności warunki zachowania ciągłości świadczenia usług.

Przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać Prezesowi URTiP wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 6a ust. 1 i 2.

Uprawnienia wynikające z zezwolenia udzielonego spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki nie przechodzą na spółkę przejmującą albo nowo zawiązaną.

(skreślone).

 

1.
Prezes URTiP sprawuje kontrolę działalności w dziedzinie poczty:
1)
w celu wykrywania działalności prowadzonej bez wymaganego zezwolenia lub w sposób niezgodny z warunkami określonymi w zezwoleniu,
2)
w zakresie świadczenia usług przez Pocztę Polską,
3)
w zakresie naruszania przez inne podmioty uprawnień zastrzeżonych dla Poczty Polskiej,
4)
prowadzonej na podstawie zezwolenia,
5)
podlegającej wpisowi do właściwego rejestru albo ewidencji działalności gospodarczej.
2.
Kontrola, o której mowa w ust. 1, jest sprawowana w trybie określonym przepisami o działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
3.
Pracownikom Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty przysługuje, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, prawo:
1)
wstępu do pomieszczeń kontrolowanej jednostki oraz obiektów i nieruchomości, w których jest prowadzona działalność w dziedzinie poczty,
2)
przeprowadzania oględzin przesyłek pocztowych oraz dokonywania badań i pomiarów, z zachowaniem tajemnicy przekazu informacji.
4.
Kierownicy kontrolowanych jednostek oraz kontrolowane osoby fizyczne mają obowiązek zapewnić warunki do sprawnego przeprowadzenia kontroli oraz udostępnić pracownikom kontroli, o których mowa w ust. 3, niezbędne materiały i dokumenty, a także udzielać potrzebnych informacji.
5.
Organ przeprowadzający kontrolę jest obowiązany sporządzić protokół przeprowadzonej kontroli. Protokół podpisuje pracownik przeprowadzający kontrolę oraz kierownik kontrolowanej jednostki lub osoba przez niego upoważniona albo kontrolowana osoba fizyczna.
6.
W razie stwierdzenia, że naruszono przepisy w dziedzinie poczty, Prezes URTiP wydaje decyzję, w której określa zakres naruszeń i termin usunięcia nieprawidłowości.
7.
Prezes URTiP jest organem egzekucyjnym w rozumieniu przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym.

(skreślony).

(skreślony).

(skreślony).

(skreślony).

(skreślony).

(skreślony).

(skreślone).

9 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
10 Art. 6a dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
11 Art. 6b dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
12 Art. 6b ust. 2 zmieniony przez art. 20 pkt 6 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.
13 Art. 6c dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
14 Art. 6d dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
15 Art. 6e:

- dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.

- zmieniony przez art. 20 pkt 6 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.

16 Art. 6f dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
17 Art. 6f ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez art. 20 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.
18 Art. 6f ust. 1 pkt 4 zmieniony przez art. 20 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.
19 Art. 6f ust. 2 zmieniony przez art. 20 pkt 6 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.
20 Art. 6g:

- dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.

- zmieniony przez art. 20 pkt 6 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.

21 Art. 6h dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.67.678) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 2001 r.
22 Art. 7-28 skreślone przez art. 131 pkt 7 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 1 stycznia 2001 r.
23 Art. 29 zmieniony przez art. 20 pkt 4 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.
24 Art. 30 skreślony przez art. 20 pkt 5 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) z dniem 1 kwietnia 2002 r.
25 Art. 31 skreślony przez art. 131 pkt 11 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 1 stycznia 2001 r.
26 Art. 32 skreślony przez art. 131 pkt 11 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 1 stycznia 2001 r.
27 Art. 33 skreślony przez art. 131 pkt 12 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 7 października 2000 r.
28 Art. 34 skreślony przez art. 131 pkt 13 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 1 stycznia 2001 r.
29 Art. 35 skreślony przez art. 131 pkt 13 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 1 stycznia 2001 r.
30 Art. 36-41 skreślone przez art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.00.73.852) z dniem 1 stycznia 2001 r.