§ 7. - Kwarantanna zewnętrzna roślin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.28.171

Akt utracił moc
Wersja od: 6 maja 1959 r.
§  7.
1.
Każda partia roślin i przetworów sprowadzana z zagranicy lub przewożona przez teren kraju powinna być zaopatrzona w świadectwo zdrowia wystawione przez oficjalną placówkę ochrony roślin kraju eksportującego.
2.
Świadectwo zdrowia powinno zawierać:
1)
stwierdzenie, że partia i jej opakowanie zostały zbadane i że są wolne od chorób, szkodników i chwastów;
2)
inne dane określone przez Ministra Rolnictwa przy wyrażaniu zgody na import roślin przez przedsiębiorstwo państwowe stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 55, poz. 253).
3.
Świadectwo zdrowia roślin powinno ponadto zawierać nazwę miejscowości, z której roślina pochodzi.
4.
Przy imporcie nasion lnu, konopi, tymotki, koniczyny, lucerny, seradeli, przelotu, nostrzyku, komonicy i inkarnatki konieczne jest również stwierdzenie w świadectwie zdrowia lub w osobnym zaświadczeniu, że partia jest wolna od zanieczyszczenia nasionami kanianki.
5.
Świadectwa powinny być wypełniane w języku polskim albo w jednym z następujących języków: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, a nazwy chorób, szkodników i chwastów powinny być podawane w języku łacińskim.
6.
Świadectwo powinno być opatrzone pieczęcią urzędową i podpisane.
7.
Nieważne są świadectwa wystawione wcześniej niż na 20 dni przed wysyłką partii.
8.
Przy przesyłkach o wadze do 20 kg zamiast świadectwa może być pieczątka oficjalnej placówki ochrony roślin kraju eksportującego, oznaczająca, że przesyłka wolna jest od chorób, szkodników i chwastów, a gdy zawartością paczki są nasiona roślin wymienionych w ust. 4 - ponadto, że przesyłka wolna jest od zanieczyszczenia nasionami kanianki.