§ 14. - Kwarantanna zewnętrzna roślin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.28.171

Akt utracił moc
Wersja od: 6 maja 1959 r.
§  14.
1.
W razie wykrycia przez organ kwarantanny i ochrony roślin chorób, szkodników lub chwastów w roślinach i przetworach organ ten może:
1)
dopuścić towar do wprowadzenia do kraju po oczyszczeniu lub odkażeniu w punkcie celnym, jeżeli wykonanie tych zabiegów w punkcie celnym jest technicznie możliwe,
2)
zobowiązać odbiorcę lub osobę przewożącą (przenoszącą) towar, a w razie gdy towar sprowadzony jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego - instytucję, która udzieliła temu przedsiębiorstwu zamówienia na sprowadzenie towaru:
a)
do oczyszczenia lub odkażenia towaru w określonym terminie w odpowiednim magazynie lub zakładzie przetwórczym poza punktem celnym pod nadzorem organu służby kwarantanny i ochrony roślin,
b)
do zużycia towaru w określonym terminie na cele konsumpcyjne lub przemysłowe w całości lub w części na punkcie kontrolnym albo w miejscowości ustalonej w porozumieniu z odbiorcą, osobą przewożącą (przenoszącą) towar lub wymienioną instytucją pod nadzorem organu służby kwarantanny i ochrony roślin;
3)
zakazać wwiezienia towaru do kraju z zastrzeżeniem, że jeżeli towar w terminie określonym przez organ służby kwarantanny i ochrony roślin nie zostanie zwrócony nadawcy, należy go zniszczyć i sporządzić odpowiedni protokół.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 opakowanie należy odkazić albo zastąpić innym, a zakażone zniszczyć.
3.
Ściółka i pozostałości paszy przy imporcie i tranzycie zwierząt w razie stwierdzenia chorób, szkodników lub chwastów podlegają zniszczeniu.
4.
W razie stwierdzenia chorób, szkodników lub chwastów w opakowaniu towarów nieroślinnych należy postąpić z opakowaniami w sposób określony w ust. 2.
5.
W razie stwierdzenia chorób, szkodników lub chwastów w towarach nieroślinnych lub w środkach transportowych należy towary te i środki transportowe odkazić lub oczyścić.
6.
Jeżeli towar sprowadzony jest przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego, oczyszczenie lub odkażenie przeprowadza to przedsiębiorstwo pod nadzorem organu służby kwarantanny i ochrony roślin, a w innych przypadkach - organ służby kwarantanny i ochrony roślin.
7.
W razie podejrzenia o zarażenie roślin lub przetworów chorobami lub szkodnikami i niemożności stwierdzenia w drodze kontroli fitosanitarnej stanu zdrowotnego roślin lub przetworów organ służby kwarantanny i ochrony roślin może:
1)
zarządzić zatrzymanie transportu na granicy lub w miejscu ustalonym w porozumieniu z odbiorcą, osobą przewożącą (przenoszącą) towar lub instytucją zamawiającą (ust. 1 pkt 2) do czasu przeprowadzenia badań laboratoryjnych,
2)
zastrzec skierowanie materiału przeznaczonego do sadzenia do gospodarstwa ustalonego w porozumieniu z odbiorcą, osobą przewożącą (przenoszącą) towar lub instytucją (ust. 1 pkt 2) w celu wysadzenia go i ustalenia pod nadzorem organu służby kwarantanny i ochrony roślin, czy zarażenie ma miejsce; w przypadku niedojścia do skutku porozumienia mają odpowiednie zastosowanie przepisy ust. 1 pkt 2 i 3.
8.
Jeżeli towarem jest materiał siewny, organ służby kwarantanny i ochrony roślin - nawet w braku objawów wzbudzających podejrzenie zarażenia - zarządza zatrzymanie transportu na granicy lub w miejscu ustalonym w porozumieniu z odbiorcą, osobą przewożącą (przenoszącą) towar lub instytucją zamawiającą (ust. 1 pkt 2) do czasu przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Jeżeli badania te okażą się niedostateczne dla ustalenia w sposób zupełnie pewny, że materiał siewny jest wolny od chorób lub szkodników, organ służby kwarantanny i ochrony roślin może zastosować przepis ust. 7 pkt 2.