Dział 5 - Kwalifikacje zawodowe załóg na statkach morskich odbywających podróże próbne. - Kwalifikacje zawodowe oficerów i marynarzy na polskich statkach morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.7.40

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lutego 1963 r.

Dział  V

Kwalifikacje zawodowe załóg na statkach morskich odbywających podróże próbne.

§  68.
Podróżą próbną jest podróż odbywana przez statki nie będące w eksploatacji (nowo zbudowane, przebudowane i po remoncie stoczniowym), mająca na celu przeprowadzenie prób technicznych statku oraz jego mechanizmów i urządzeń.
§  69.
1.
Ilość członków załogi oraz rodzaj stanowisk niezbędnych dla bezpieczeństwa żeglugi na statkach odbywających podróże próbne ustala urząd morski na wniosek dyrektora stoczni lub armatora.
2.
Ilość członków załogi i rodzaj stanowisk w służbie administracyjno-gospodarczej oraz ilość i czynności innych osób niezbędnie potrzebnych na statku w czasie odbywania podróży próbnych, z wyjątkiem składu komisji odbiorczych i osób wyznaczonych przez Ministerstwo Żeglugi, ustala dyrektor stoczni lub armator.
§  70.
1.
Stanowiska członków załóg na statkach odbywających podróże próbne powinny być obsadzone przez osoby posiadające kwalifikacje zawodowe ustalone dla członków załóg statków znajdujących się w eksploatacji.
2.
W braku osób posiadających kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, stanowiska członków załóg mogą zajmować również inne osoby na podstawie uprawnień (zezwoleń) wydawanych przez urząd morski na wniosek dyrektora stoczni, pod warunkiem zachowania niezbędnych wymagań bezpieczeństwa żeglugi oraz wymagań przewidzianych w dalszych przepisach niniejszego działu.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do stanowiska kierownika (kapitana) statku.
§  71.
1.
Stanowisko starszego (pierwszego) mechanika może zajmować, na podstawie uprawnienia (zezwolenia) wydanego dla określonej podróży, osoba posiadająca:
1)
dyplom inżyniera budowy okrętów ze specjalnością budowy maszyn i siłowni okrętowych,
2)
co najmniej 10-letni staż pracy w stoczni w wydziałach wyposażenia, kontroli technicznej, nadzoru budowy lub w bazie zdawczej,
3)
staż pracy w służbie mechanicznej na statkach odbywających podróże próbne, w ilości co najmniej 80 podróży, w tym 40 podróży na stanowisku oficera mechanika; wymagana ilość podróży próbnych na stanowiskach nieoficerskich może być zastąpiona praktyką pływania w służbie mechanicznej na statkach w eksploatacji, przy czym 1 rok tej praktyki stanowi równoważnik 20 podróży próbnych,
4)
pozytywną opinię zawodową wydaną przez dyrektora stoczni.
2.
Do zajmowania innych stanowisk w trybie określonym w § 70 ust. 2 wymagane są następujące warunki:
1)
dla stanowisk oficerskich w służbie mechanicznej:
a)
posiadanie dyplomu inżyniera budowy okrętów ze specjalnością budowy maszyn i siłowni okrętowych,
b)
posiadanie co najmniej 5-letniego stażu pracy stoczniowej w wydziałach: wyposażenia, kontroli technicznej, nadzoru budowy lub w bazie zdawczej,
c)
odbycie stażu pracy na statkach odbywających podróże próbne w charakterze członka załogi w służbie mechanicznej w ilości co najmniej 20 podróży,
d)
posiadanie pozytywnej opinii zawodowej wydanej przez starszego mechanika (kierownika działu maszynowego) statku;
2)
dla stanowisk oficerskich w służbie elektrycznej:
a)
posiadanie dyplomu inżyniera elektryka silnoprądowego lub inżyniera elektryka specjalności elektrotechniki morskiej,
b)
posiadanie co najmniej 5-letniego stażu pracy stoczniowej w wydziałach montażu instalacji i urządzeń elektrycznych,
c)
odbycie stażu pracy na statkach odbywających podróże próbne w charakterze członka załogi w służbie elektrycznej w ilości co najmniej 12 podróży,
d)
posiadanie pozytywnej opinii zawodowej wydanej przez starszego mechanika (kierownika działu maszynowego) statku;
3)
dla stanowisk marynarskich w służbie pokładowej:
a)
posiadanie co najmniej 24-miesięcznego stażu pracy w wydziałach: prób, obsługi statków lub w oddziale wyposażenia pokładowego stoczni,
b)
posiadanie pozytywnej opinii zawodowej wydanej przez kapitana statku;
4)
dla stanowisk marynarskich w służbie mechanicznej i elektrycznej:
a)
posiadanie co najmniej 24-miesięcznego stażu pracy w odpowiednich warsztatach stoczni,
b)
posiadanie pozytywnej opinii zawodowej wydanej przez starszego mechanika (kierownika działu maszynowego) statku.
§  72.
Przy wydawaniu uprawnień (zezwoleń), o których mowa w § 70 ust. 2 i § 71 ust. 1, urząd morski określa stanowisko, jakie może objąć osoba otrzymująca uprawnienie.
§  73.
Na statku odbywającym podróże próbne ilość osób zajmujących stanowiska marynarskie na podstawie uprawnień wydanych przez urząd morski w służbach: pokładowej, mechanicznej i elektrycznej nie może przekraczać 50% stanu załogi marynarskiej w każdej z tych służb.
§  74.
Dyrektor urzędu morskiego w porozumieniu z dyrektorem stoczni ustala zasięg odbywania podróży próbnych oraz tryb postępowania w sprawie uzyskiwania uprawnień do zajmowania stanowisk na statkach odbywających podróże próbne i ustalania list załóg dla tych statków.