Dział 1 - PRZEPISY OGÓLNE - Kwalifikacje zawodowe i skład załóg polskich statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.49.227

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1998 r.

DZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE

§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia określają kwalifikacje zawodowe członków załóg polskich statków morskich, wymagane do zajmowania stanowisk oficerskich i nieoficerskich, oraz skład załóg polskich statków morskich niezbędny dla bezpieczeństwa żeglugi.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do statków:
1) 1
(skreślony),
2)
jednostek pływających Marynarki Wojennej, Straży Granicznej i Policji,
3)
morskich statków sportowych.
3. 2
Kwalifikacje zawodowe oraz skład załogi statków morskich wymienionych w ust. 2 pkt 2 i 3 określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Dla ustalania uprawnień zawodowych i składu załóg rozróżnia się:
1)
żeglugę na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej żeglugą krajową,
2)
żeglugę na pozostałych obszarach morskich, zwaną dalej żeglugą międzynarodową,
3)
krótką podróż międzynarodową, w czasie której statek nie oddala się więcej niż 200 mil morskich (Mm) od portu lub miejsca, w którym pasażerowie i załoga mogą znaleźć bezpieczne schronienie, przy czym odległość pomiędzy ostatnim odwiedzonym portem kraju rozpoczęcia podróży a końcowym portem przeznaczenia nie przekracza 600 Mm,
4)
długą podróż międzynarodową, czyli podróż inną niż podróż określona w pkt 3.
2.
Przez praktykę pływania rozumie się okres pływania na morskich statkach handlowych oraz na polskich statkach morskich, z wyjątkiem morskich statków sportowych.
§  3.
1.
Kwalifikacje zawodowe niezbędne dla bezpieczeństwa żeglugi do zajmowania stanowisk oficerskich stwierdza dyplom określający przyznany stopień oficerski, do zajmowania stanowisk nieoficerskich - świadectwo określające przyznany stopień nieoficerski.
2.
Dyplomy i świadectwa odpowiadają wymaganiom międzynarodowym, określonym w Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1978 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 39, poz. 201 i 202), zwanej dalej "konwencją STCW".
3. 3
Dyplom i świadectwo stwierdza również dodatkowe uprawnienia do zajmowania stanowisk na statkach o zwiększonych wymogach bezpieczeństwa, a zwłaszcza na statkach: do przewozu ładunków ropopochodnych, chemikaliów, gazów płynnych oraz innych ładunków mogących stanowić zagrożenie życia, bezpieczeństwa żeglugi lub środowiska w zakresie wymaganym konwencją STCW i odrębnymi przepisami.
4.
Dyplom oficerski uprawnia do zajmowania stanowisk oficerskich pod warunkiem potwierdzania kwalifikacji na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  4.
1.
Z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, osoby ubiegające się o uzyskanie stopni oficerskich obowiązane są posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej, a osoby ubiegające się o uzyskanie stopni nieoficerskich - świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
2.
Warunek posiadania świadectwa ukończenia szkoły średniej nie dotyczy osób ubiegających się o uzyskanie stopnia szypra II i I klasy oraz oficera mechanika okrętowego V klasy.
§  5.
1. 4
Osoby ubiegające się o uzyskanie stopni oficerskich w specjalności pokładowej są obowiązane posiadać świadectwo radarowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 5
Osoby ubiegające się o przyznanie dyplomu oficerskiego w specjalności pokładowej albo mechanicznej, a także ubiegające się o uzyskanie potwierdzenia posiadanego dyplomu obowiązane są posiadać aktualne świadectwo o przeszkoleniu w zakresie indywidualnych technik ratunkowych oraz o przeszkoleniu w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego.
2a. 6
Osoby ubiegające się o przyznanie dyplomu oficerskiego w specjalności radiokomunikacyjnej oraz świadectw stwierdzających przyznanie stopnia nieoficerskiego obowiązane są posiadać aktualne świadectwo o przeszkoleniu w zakresie indywidualnych technik ratunkowych oraz świadectwo o przeszkoleniu w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego.
3.
Osoby ubiegające się o stopień starszego marynarza obowiązane są posiadać świadectwo ratownika.
4. 7
Niezależnie od wymogów określonych w § 3 do zajmowania stanowisk oficerskich i nieoficerskich wymagane jest posiadanie specjalistycznych przeszkoleń potwierdzonych świadectwami w zakresie:
1)
pierwszej pomocy medycznej stopnia podstawowego,
2)
opieki medycznej,
3)
bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej,
4)
posługiwania się urządzeniami A.R.P.A.,
5)
posługiwania się urządzeniami G.M.D.S.S.,
6)
starszego ratownika,
7)
manewrowania dużymi statkami,
8)
eksploatacji zbiornikowców do przewozu ropy naftowej,
9)
eksploatacji chemikaliowców,
10)
eksploatacji zbiornikowców do przewozu gazów skroplonych,
11)
kierowania i obsługi łodzi i tratw ratunkowych,
12)
kierowania szybką łodzią ratowniczą,
13)
specjalistycznych wymagań na statki pasażerskie ro-ro,

w zakresie i stopniu wymaganym przez konwencję STCW.

5. 8
Świadectwo ratownika może być wydane osobie, która:
1)
posiada co najmniej 12-miesięczną praktykę pływania na statkach morskich,
2)
posiada świadectwo o przeszkoleniu w zakresie indywidualnych technik ratunkowych,
3)
zdała egzamin na świadectwo ratownika.
§  5a. 9
Specjalistyczne szkolenia w zakresie określonym w niniejszym rozporządzeniu mogą być prowadzone w ośrodkach uznanych w drodze decyzji dyrektora urzędu morskiego wydanej w oparciu o zatwierdzone przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej "Kryteria oceny ośrodków szkolących członków załóg statków morskich", na podstawie zatwierdzonych programów szkolenia zgodnych z wymogami konwencji STCW.
§  6.
Osoby ubiegające się o stopnie oficerskie lub nieoficerskie powinny być pełnoletnie i posiadać ważne zaświadczenie o spełnieniu warunków zdrowotnych wymaganych od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.
§  7.
1.
Osoby posiadające zagraniczne dyplomy oficerskie lub zagraniczne świadectwa nieoficerskie, wydane na podstawie konwencji STCW, mogą ubiegać się o stopnie oficerskie i nieoficerskie na zasadach określonych w rozporządzeniu, pod warunkiem złożenia egzaminu na stopień, o który się ubiegają.
2.
Osoby posiadające zagraniczne dyplomy oficerskie lub zagraniczne świadectwa nieoficerskie, wydane na podstawie konwencji STCW, mogą zajmować na polskich statkach morskich odpowiednie stanowiska określone w rozporządzeniu, z wyłączeniem stanowisk kapitana lub starszego oficera mechanika.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
2 § 1 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
3 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
6 § 5 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
7 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
8 § 5 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.
9 § 5a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.