Rozdział 3 - Oficerowie specjalności radiokomunikacyjnej - Kwalifikacje zawodowe i skład załóg polskich statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.49.227

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1998 r.

Rozdział  3

Oficerowie specjalności radiokomunikacyjnej

§  19.
Dla ustalenia uprawnień zawodowych i praktyki kwalifikacyjnej oficerów specjalności radiokomunikacyjnej statki morskie dzieli się na następujące kategorie:
1)
kategoria I - statki pasażerskie i szkolne uprawiające żeglugę międzynarodową,
2)
kategoria II - inne statki morskie.
§  20.
W specjalności radiokomunikacyjnej ustala się następujące stopnie oficerskie:
1)
radiooficer okrętowy II klasy,
2)
radiooficer okrętowy I klasy.
§  21.
1.
Do uzyskania stopnia radiooficera okrętowego II klasy wymagane jest:
1)
ukończenie wyższej uczelni morskiej o kierunku elektronicznym w specjalności radiokomunikacja morska, posiadanie świadectwa radiotelegrafisty II klasy w służbie morskiej, przewidzianego w przepisach obowiązujących w tym zakresie, oraz 12-miesięczna praktyka na stacji brzegowej lub na statku, w tym co najmniej 6 miesięcy przy obsłudze radiostacji na statku pod nadzorem radiooficera, albo
2)
posiadanie wykształcenia co najmniej średniego o kierunku elektronicznym, łącznościowym lub radiowym, oraz świadectwa radiotelegrafisty II klasy w służbie morskiej, przewidzianego w przepisach obowiązujących w tym zakresie, oraz 24-miesięczna praktyka na stacji brzegowej lub na statku, w tym minimum 12 miesięcy na statku przy obsłudze radiostacji pod nadzorem radiooficera, albo
3)
posiadanie świadectwa radiotelegrafisty II klasy w służbie morskiej oraz 36-miesięczna praktyka pływania w charakterze członka załogi w specjalności radiokomunikacyjnej, w tym co najmniej 6 miesięcy przy obsłudze radiostacji pod nadzorem radiooficera.
2. 30
Do uzyskania stopnia radiooficera okrętowego I klasy wymagane jest posiadanie stopnia radiooficera okrętowego II klasy oraz świadectwa radiotelegrafisty I klasy w służbie morskiej, przewidzianego w przepisach obowiązujących w tym zakresie, oraz dodatkowa 18-miesięczna praktyka pływania na stanowisku radiooficera.
§  22.
W specjalności radiokomunikacyjnej ustala się następujące stanowiska oficerskie:
1)
II radiooficer wachtowy,
2)
I radiooficer.
§  23.
Ustala się następujące uprawnienia zawodowe oficerów specjalności radiokomunikacyjnej:
1)
radiooficer okrętowy II klasy może być:
a)
radiooficerem wachtowym na statku I kategorii,
b)
I radiooficerem na statku II kategorii,
2)
radiooficer okrętowy I klasy może być I radiooficerem na statku I kategorii.
30 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lutego 1998 r.