Dział 4 - PRZEPISY SZCZEGÓLNE. - Kwalifikacje zawodowe członków załóg polskich statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.52.232

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1987 r.

DZIAŁ  IV

PRZEPISY SZCZEGÓLNE.

Przepisy szczególne dla oficerów.

§  68.
1.
Obywatele polscy posiadający zagraniczne dyplomy oficerów morskich mogą na ich podstawie, za każdorazowym zezwoleniem Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej, otrzymać odpowiednie dyplomy polskie na wniosek zaopiniowany przez urząd morski.
2.
Cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce i posiadający zagraniczne dyplomy oficerów morskich mogą na ich podstawie, za każdorazowym zezwoleniem Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej, otrzymać odpowiednie dyplomy polskie na wniosek zaopiniowany przez urząd morski, po uprzednim złożeniu egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego i przepisów polskich obowiązujących w zakresie czynności służbowych na polskich statkach morskich.
3.
Cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, a nie posiadający zagranicznych dyplomów oficerów morskich, mogą, za każdorazowym zezwoleniem Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej, uzyskać stopnie oficerskie na warunkach ustalonych w rozporządzeniu dla obywateli polskich.
§  69.
1. 14
Osoby posiadające stopnie szypra I lub II klasy rybołówstwa morskiego mogą uzyskać odpowiednio stopnie szypra I lub II klasy żeglugi krajowej po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowiskach oficerskich na statkach morskich innych niż rybackie.
2.
Osoby posiadające stopnie oficera pokładowego III lub II klasy rybołówstwa morskiego mogą uzyskać odpowiednio stopnie oficera pokładowego III lub II klasy po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku asystenta pokładowego na statkach morskich o pojemności brutto powyżej 200 TR, przeznaczonych i używanych do przewozu ładunków lub pasażerów w żegludze międzynarodowej (wielkiej).
3.
Osoby posiadające stopnie oficera pokładowego I klasy rybołówstwa morskiego lub kapitana rybołówstwa morskiego mogą uzyskać odpowiednio stopnie oficera pokładowego I klasy lub kapitana żeglugi wielkiej po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku oficera wachtowego na statkach morskich o pojemności brutto powyżej 4.000 TR, przeznaczonych i używanych do przewozu ładunków lub pasażerów w żegludze międzynarodowej (wielkiej).
4.
Osoby posiadające stopień szypra I klasy żeglugi krajowej mogą uzyskać stopień szypra I klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowiskach oficerskich w specjalności pokładowej na statkach przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
5.
Osoby posiadające stopnie szypra II lub III klasy żeglugi krajowej mogą uzyskać stopień szypra II klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku starszego rybaka na statkach przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
6.
Osoby posiadające stopnie oficera pokładowego III lub II klasy mogą uzyskać odpowiednio stopnie oficera pokładowego III lub II klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku asystenta pokładowego na statkach o pojemności brutto powyżej 200 TR, przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
7.
Osoby posiadające stopnie oficera pokładowego I klasy lub kapitana żeglugi wielkiej mogą uzyskać odpowiednio stopnie oficera pokładowego I klasy rybołówstwa morskiego lub kapitana żeglugi wielkiej rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku oficera wachtowego na statkach o pojemności brutto powyżej 500 TR, przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
8. 15
Osoby posiadające stopień kapitana żeglugi śródlądowej I klasy mogą uzyskać stopnie szypra III klasy żeglugi krajowej lub szypra II klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania odpowiednio na stanowisku starszego marynarza na statkach morskich innych niż rybackie albo starszego rybaka na statkach przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
9.
Osoby posiadające stopień mechanika żeglugi śródlądowej I klasy mogą uzyskać stopień oficera mechanika okrętowego V klasy po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku motorzysty na statkach objętych rozporządzeniem.
§  70.
1.
Oficerowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej, posiadający 24-miesięczną praktykę pływania na stanowiskach oficerskich w specjalności nawigacyjnej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii - mogą uzyskać następujące stopnie oficerskie:
1)
szypra III klasy żeglugi krajowej,
2)
szypra II klasy żeglugi krajowej po wykazaniu się 6-miesięczną praktyką pływania na stanowiskach oficerskich w specjalności pokładowej na statkach morskich przeznaczonych i używanych do przewozu ładunków lub pasażerów w żegludze krajowej,
3)
szypra I klasy żeglugi krajowej po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowiskach oficerskich w specjalności pokładowej na statkach morskich przeznaczonych i używanych do przewozu ładunków lub pasażerów w żegludze krajowej,
4)
oficera pokładowego III klasy po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku asystenta pokładowego na statkach morskich o pojemności brutto powyżej 200 TR, przeznaczonych i używanych do przewozu ładunków lub pasażerów w żegludze międzynarodowej (wielkiej),
5)
szypra II klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 6-miesięczną praktyką pływania na stanowisku starszego rybaka na statkach o pojemności brutto do 200 TR, przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego,
6)
szypra I klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowiskach oficerskich na statkach o pojemności brutto do 200 TR, przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego,
7)
oficera pokładowego III klasy rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku asystenta pokładowego na statkach o pojemności brutto powyżej 200 TR, przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
2.
Absolwenci wydziału nawigacyjnego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, którzy uzyskali stopnie oficera pokładowego III klasy lub oficera pokładowego III klasy rybołówstwa morskiego na zasadach określonych w ust. 1 pkt 4 i 7 - mogą otrzymać następne stopnie oficerskie na warunkach określonych w § 10 i 19, przewidzianych dla absolwentów wyższej szkoły morskiej.
3.
Oficerowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej posiadający 24-miesięczną praktykę pływania na stanowiskach oficerskich w specjalności mechanicznej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii - mogą uzyskać następujące stopnie oficerskie:
1)
oficera mechanika okrętowego V klasy,
2)
oficera mechanika okrętowego IV klasy po wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku asystenta maszynowego na statkach co najmniej III kategorii objętych rozporządzeniem.
4.
Oficerowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej posiadający 24-miesięczną praktykę pływania na stanowiskach oficerskich w specjalności elektrycznej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii - mogą uzyskać stopień oficera elektryka okrętowego III klasy po wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania na stanowisku asystenta elektryka lub elektromontera na statkach co najmniej III kategorii objętych rozporządzeniem.
5.
Absolwenci wydziału mechaniczno-elektrycznego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, którzy uzyskali stopnie oficera mechanika okrętowego IV klasy lub oficera elektryka okrętowego III klasy na zasadach określonych w ust. 3 i 4 - mogą otrzymać następne stopnie oficerskie na zasadach określonych w § 27 i 36, przewidzianych dla absolwentów wyższej szkoły morskiej.
6.
Oficerowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej posiadający 24-miesięczną praktykę pływania przy obsłudze radiostacji na stanowiskach oficerskich na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii - mogą uzyskać stopień radiooficera okrętowego II klasy na warunkach, przewidzianych w § 44 pkt 1 lit. a) dla absolwentów wyższej szkoły morskiej.
7.
Chorążowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej mogą uzyskać stopnie oficerskie wymienione w ust. 1, 3, 4 i 6 pod warunkiem złożenia egzaminu oraz wykazania się dwukrotnie dłuższą praktyką pływania, zarówno na okrętach Marynarki Wojennej, jak i na statkach morskich objętych rozporządzeniem.
8.
Podoficerowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej posiadający 60-miesięczną praktykę pływania w specjalności nawigacyjnej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii, z czego co najmniej 24 miesiące na stanowisku dowódcy jednostki pływającej - mogą uzyskać stopień szypra III klasy żeglugi krajowej.
9.
Podoficerowie korpusu osobowego Marynarki Wojennej posiadający 60-miesięczną praktykę pływania w specjalności mechanicznej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii, z czego co najmniej 24 miesiące na stanowisku kierownika (szefa) maszyn - mogą uzyskać stopień oficera mechanika okrętowego V klasy.
10.
Jeżeli okres praktyki pływania nabytej na okrętach Marynarki Wojennej jest krótszy od okresu tego rodzaju praktyki wymaganej do uzyskania stopnia oficerskiego, praktykę tę należy uzupełnić odpowiednią praktyką na statkach morskich objętych rozporządzeniem.
11.
Praktyka pływania nabyta w podwójnej specjalności na okrętach Marynarki Wojennej może być zaliczona na stopień oficerski tylko w jednej specjalności.
§  71.
Urzędy morskie wydają, na wniosek armatora, zezwolenie na odbycie praktyk pływania przewidzianych w § 69 i 70 - osobom, które spełniły pozostałe warunki wymagane do uzyskania określonych stopni oficerskich.
§  72.
1. 16
Samodzielna praktyka w pilotowaniu statków morskich może być zaliczona do praktyki wymaganej do uzyskania stopnia oficera pokładowego III i II klasy - w stosunku 2 miesiące pilotowania za 1 miesiąc pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
2.
Praktyka pływania na odpowiednich stanowiskach w podróżach próbnych na statkach morskich objętych rozporządzeniem może być zaliczona do praktyki pływania wymaganej do uzyskania określonych stopni oficerskich w stosunku: 2 miesiące pływania w podróżach próbnych za 1 miesiąc wymaganej praktyki pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
3.
Praktyka nabyta na statkach bez własnego napędu może być zaliczona do praktyki pływania wymaganej do uzyskania stopni: szypra III, II i I klasy żeglugi krajowej w stosunku: 2 miesiące tej praktyki za 1 miesiąc wymaganej praktyki pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
4.
Okres pracy na stanowiskach dydaktycznych na statkach morskich objętych rozporządzeniem w odpowiednich specjalnościach może być zaliczony do praktyki wymaganej do uzyskania odpowiednich stopni oficerskich w stosunku: 2 miesiące tego okresu za 1 miesiąc wymaganej praktyki pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
5.
Okres zatrudnienia na stanowiskach inspektorów okrętowej służby pokładowej, maszynowej, elektrycznej i radiowej w urzędach morskich, przedsiębiorstwach żeglugowych oraz w Polskim Rejestrze Statków może być zaliczony do praktyki pływania oraz do praktyki warsztatowej lub stoczniowej wymaganej do uzyskania określonego stopnia oficerskiego w stosunku: 4 miesiące tego okresu za 1 miesiąc wymaganej praktyki pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
6.
Zaliczenie, o którym mowa w ust. 1-5, nie ma zastosowania przy ubieganiu się o stopnie: kapitana żeglugi wielkiej, kapitana żeglugi wielkiej rybołówstwa morskiego, oficera mechanika okrętowego I klasy, oficera elektryka okrętowego I klasy i radiooficera okrętowego I klasy.
7.
Praktyki zastępcze przewidziane w ust. 1-5, mogą zastąpić łącznie nie więcej niż 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
8. 17
(skreślony).
9. 18
(skreślony).
§  73.
1.
Praktyki zastępcze przewidziane w § 72 nie mają zastosowania do praktyk wymaganych w § 68 i 70.
2.
Przepisy § 5, 7, 24 i 33 stosuje się odpowiednio.

Przepisy szczególne dla marynarzy i rybaków.

§  74.
1.
Obywatele polscy posiadający zagraniczne świadectwa nieoficerskie mogą na ich podstawie, za zezwoleniem dyrektora urzędu morskiego, uzyskać odpowiednie świadectwa polskie.
2.
Cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, posiadający zagraniczne świadectwa nieoficerskie, mogą na ich podstawie, za zezwoleniem dyrektora urzędu morskiego, uzyskać odpowiednie świadectwa polskie po uprzednim złożeniu egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego i przepisów obowiązujących w zakresie czynności służbowych na polskich statkach morskich.
3.
Cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, nie posiadający zagranicznych świadectw nieoficerskich, mogą za zezwoleniem dyrektora urzędu morskiego uzyskać stopnie nieoficerskie na warunkach określonych w rozporządzeniu dla obywateli polskich.
§  75.
1. 19
Osoby posiadające stopień rybaka mogą uzyskać stopień marynarza po wykazaniu się dodatkową 3-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach morskich innych niż rybackie.
2. 20
Osoby posiadające stopnie starszego rybaka lub bosmana rybołówstwa morskiego mogą uzyskać odpowiednio stopnie starszego marynarza lub bosmana po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 6-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach morskich innych niż rybackie.
3.
Osoby posiadające stopień marynarza mogą uzyskać stopień rybaka po wykazaniu się dodatkową 3-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
4.
Osoby posiadające stopnie starszego marynarza lub bosmana mogą uzyskać odpowiednio stopnie starszego rybaka lub bosmana rybołówstwa morskiego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 6-miesięczną praktyką pływania na statkach o pojemności brutto powyżej 80 TR, przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
5. 21
Osoby posiadające stopień mechanika żeglugi śródlądowej co najmniej III klasy mogą uzyskać stopień motorzysty okrętowego.
§  76.
1.
Osoby posiadające 24-miesięczną praktykę pływania w specjalności pokładowej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii mogą uzyskać stopnie:
1) 22
marynarza - po wykazaniu się 3-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach morskich innych niż rybackie,
2)
rybaka - po wykazaniu się 3-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
2.
Osoby posiadające 24-miesięczną praktykę pływania w specjalności pokładowej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii mogą uzyskać stopnie:
1) 23
starszego marynarza - po złożeniu egzaminu i wykazaniu się posiadaniem świadectwa ratownika oraz 12-miesięcznej praktyki pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach morskich innych niż rybackie,
2)
starszego rybaka - po złożeniu egzaminu i wykazaniu się posiadaniem świadectwa ratownika oraz 12-miesięcznej praktyki pływania w charakterze członka załogi w specjalności pokładowej na statkach przeznaczonych i używanych do rybołówstwa morskiego.
3.
Osoby posiadające 24-miesięczną praktykę pływania na stanowisku motorzysty na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii mogą uzyskać stopień motorzysty okrętowego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 12-miesięczną praktyką pływania w charakterze członka załogi w specjalności mechanicznej na statkach morskich co najmniej IV kategorii objętych rozporządzeniem.
4.
Osoby posiadające 24-miesięczną praktykę pływania w służbie maszynowej w specjalności elektrycznej na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii mogą uzyskać stopień elektromontera okrętowego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się dodatkową 12-miesięczną praktyką przy remoncie, montażu lub obsłudze okrętowych urządzeń elektrycznych.
5.
Osoby posiadające 24-miesięczną praktykę pływania w charakterze kucharza okrętowego na okrętach Marynarki Wojennej w kampanii mogą uzyskać stopień kucharza okrętowego po złożeniu egzaminu i wykazaniu się 6-miesięczną praktyką pływania na stanowisku młodszego kucharza na statkach morskich objętych rozporządzeniem.
6.
Praktyka pływania nabyta w podwójnej specjalności na okrętach Marynarki Wojennej może być zaliczona na stopień nieoficerski tylko w jednej specjalności.
7.
Jeżeli okres praktyki pływania nabytej na okrętach Marynarki Wojennej jest krótszy od okresu tego rodzaju praktyki wymaganej do uzyskania stopnia nieoficerskiego, praktykę tę należy uzupełnić odpowiednią praktyką na statkach morskich objętych rozporządzeniem.
§  77.
Urzędy morskie wydają, na wniosek armatora, zezwolenia na odbycie praktyk pływania przewidzianych w § 75 i 76 osobom, które spełniły pozostałe warunki do uzyskania określonych stopni nieoficerskich.
§  78.
1.
Studenci wyższych szkół morskich, po ukończeniu drugiego roku studiów, mogą odpowiednio do kierunku studiów:
1)
otrzymać stopień marynarza pod warunkiem posiadania 3-miesięcznej praktyki pływania w charakterze członka załogi lub studenta w specjalności pokładowej na statkach morskich objętych rozporządzeniem, innych niż rybackie,
2)
otrzymać stopień rybaka pod warunkiem posiadania 3-miesięcznej praktyki pływania w charakterze członka załogi lub studenta w specjalności pokładowej na morskich statkach rybackich,
3)
zajmować stanowisko młodszego motorzysty pod warunkiem posiadania 3-miesięcznej praktyki pływania w charakterze członka załogi w specjalności mechanicznej na statkach morskich objętych rozporządzeniem albo odpowiedniej praktyki warsztatowej lub stoczniowej.
2. 24
Studenci wyższych szkół morskich po ukończeniu czwartego roku studiów mogą odpowiednio do kierunku studiów otrzymać stopnie:
1)
starszego marynarza, pod warunkiem posiadania świadectwa ratownika,
2)
starszego rybaka, pod warunkiem posiadania świadectwa ratownika,
3)
motorzysty okrętowego,
4)
elektromontera okrętowego.
§  79.
1.
Praktyka pływania na odpowiednich stanowiskach w podróżach próbnych na statkach morskich objętych rozporządzeniem może być zaliczona do praktyki pływania wymaganej do uzyskania stopni nieoficerskich w stosunku: 2 miesiące pływania w podróżach próbnych za 1 miesiąc wymaganej praktyki pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania odpowiedniego stopnia.
2.
Praktyka nabyta na statkach bez własnego napędu może być zaliczona do praktyki pływania wymaganej do uzyskania określonego stopnia nieoficerskiego w stosunku: 2 miesiące tej praktyki za 1 miesiąc wymaganej praktyki pływania; zaliczona w ten sposób praktyka nie może przekraczać 1/3 praktyki wymaganej do uzyskania określonego stopnia.
3.
Praktyki zastępcze przewidziane w ust. 1 i 2 mogą zastąpić nie więcej niż 1/3 praktyki wymaganej.
§  80.
1.
Praktyki zastępcze przewidziane w § 79 nie mają zastosowania do praktyk wymaganych w § 75 i 76.
2.
Przepisy § 5, 7, 24 i 33 stosuje się odpowiednio.
§  81.
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych względami konieczności eksploatacyjnej dyrektor urzędu morskiego może, na wniosek armatora, udzielić zezwolenia na obsadzenie załogą o kwalifikacjach określonych dla żeglugi krajowej statku przekraczającego rejon tej żeglugi, pod warunkiem że:
1)
statek posiada do tego odpowiednie uprawnienia żeglugowe, a warunki na akwenach, w których statek się znajdzie, nie różnią się w sposób istotny od warunków istniejących w żegludze krajowej,
2)
załoga statku posiada kwalifikacje wymagane w niniejszym rozporządzeniu dla żeglugi krajowej.
2.
Zezwolenia wymienione w ust. 1 mogą być wydawane dla całej załogi lub dla poszczególnych jej członków.
14 § 69 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
15 § 69 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
16 § 72 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
17 § 72 ust. 8 skreślony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
18 § 72 ust. 9 skreślony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
19 § 75 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
20 § 75 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
21 § 75 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
22 § 76 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
23 § 76 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
24 § 78 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.