Rozdział 5 - Sposób postępowania w sprawach stwierdzania kwalifikacji, tryb powoływania komisji egzaminacyjnych, skład komisji egzaminacyjnej do sprawdzania wiadomości kandydatów, zakres wiadomości podlegających sprawdzeniu oraz tryb stwierdzania kwalifikacji - Kwalifikacje wymagane od osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych, mierniczego górniczego i geologa górniczego oraz wykaz stanowisk w ruchu zakładu górniczego, które wymagają szczególnych kwalifikacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.84.755

Akt utracił moc
Wersja od: 20 listopada 2007 r.

Rozdział  5

Sposób postępowania w sprawach stwierdzania kwalifikacji, tryb powoływania komisji egzaminacyjnych, skład komisji egzaminacyjnej do sprawdzania wiadomości kandydatów, zakres wiadomości podlegających sprawdzeniu oraz tryb stwierdzania kwalifikacji

§  21. 
Stwierdzenie kwalifikacji osób kierownictwa i dozoru ruchu, mierniczych górniczych i geologów górniczych następuje po ustaleniu, że kandydat posiada kwalifikacje ogólne i zawodowe, oraz złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu.
§  22. 
1. 
Stwierdzenie kwalifikacji osób kierownictwa i dozoru ruchu, mierniczego górniczego i geologa górniczego następuje na wniosek osoby ubiegającej się o stwierdzenie tych kwalifikacji.
2. 
Wniosek o stwierdzenie kwalifikacji zawiera:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz miejsce zamieszkania,
2)
oznaczenie rodzaju kwalifikacji albo stanowiska w kierownictwie ruchu lub szczebla dozoru ruchu, specjalności technicznej oraz rodzaju zakładów górniczych,
3)
rodzaj wykonywanych robót - w przypadku ubiegania się o stwierdzenie kwalifikacji w zakładach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 lit. a).
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
1)
odpis dyplomu lub świadectwa potwierdzającego posiadane kwalifikacje, o których mowa w § 2 pkt 4 lit. a),
2)
zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej,
3)
oświadczenie o spełnieniu kwalifikacji ogólnych,
4)
odpis ostatniego świadectwa organu nadzoru górniczego, stwierdzającego posiadane kwalifikacje w kierownictwie lub dozorze ruchu,
5)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
4. 
Do osób ubiegających się o stwierdzenie kwalifikacji mierniczego górniczego i geologa górniczego ust. 3 pkt 4 nie stosuje się.
§  23. 
1. 
Organ właściwy do stwierdzania kwalifikacji powołuje komisję egzaminacyjną:
1)
spośród pracowników organu nadzoru górniczego posiadających wyższe wykształcenie techniczne lub prawnicze oraz przedstawicieli przedsiębiorców, którzy posiadają stwierdzone kwalifikacje osób kierownictwa lub wyższego dozoru ruchu - dla stwierdzenia kwalifikacji osób kierownictwa i dozoru ruchu,
2)
spośród specjalistów z zakresu geodezji górniczej i geologii górniczej oraz prawa - dla stwierdzenia kwalifikacji mierniczych górniczych i geologów górniczych.
2. 
W skład komisji egzaminacyjnej, o której mowa w ust. 1, wchodzą przewodniczący, jego zastępca, sekretarz oraz członkowie.
§  24. 
1. 
Komisja egzaminacyjna, o której mowa w § 23, przeprowadza egzamin w zespole egzaminacyjnym, zwanym dalej "zespołem", w zakresie obejmującym znajomość przepisów:
1)
prawa geologicznego i górniczego,
2)
związanych z prowadzeniem ruchu określonego rodzaju zakładów górniczych i występujących w nich zagrożeń,
3)
niezbędnych do wykonywania czynności w kierownictwie ruchu zakładu górniczego - dla osób kierownictwa i dozoru ruchu,
4)
niezbędnych do wykonywania czynności mierniczego górniczego i geologa górniczego - dla mierniczych górniczych i geologów górniczych.
2. 
W skład zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący zespołu, którym jest przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub wyznaczony przez niego zastępca,
2)
2-4 członków, wyznaczonych przez przewodniczącego komisji, posiadających odpowiednie przygotowanie:
a)
w specjalności, w której mają być stwierdzone kwalifikacje do wykonywania czynności w kierownictwie lub dozorze ruchu - dla osób kierownictwa i dozoru ruchu,
b)
z zakresu geodezji górniczej i geologii górniczej - dla mierniczego górniczego i geologa górniczego,
c)
prawnicze,
3)
sekretarz.
3. 
Egzaminy dla stwierdzenia kwalifikacji mierniczego górniczego i geologa górniczego przeprowadza się w pięcioosobowym zespole egzaminacyjnym.
4. 
Zespół, większością głosów, ocenia wynik egzaminu jako "pozytywny" albo "negatywny". W razie równej liczby głosów o wyniku egzaminu decyduje przewodniczący zespołu.
§  25. 
O terminie i miejscu egzaminu zawiadamia się wnioskodawcę co najmniej 14 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu.
§  26. 
1. 
Nieprzystąpienie do egzaminu lub niewykonanie w oznaczonym terminie pracy pisemnej, o której mowa w § 28, bez uzasadnionej przyczyny, uważa się za odstąpienie od egzaminu.
2. 
Dopuszczenie do ponownego egzaminu wymaga złożenia nowego wniosku, o którym mowa w § 22.
§  27. 
1. 
Z zastrzeżeniem § 28, egzamin, o którym mowa w § 21, jest przeprowadzany w formie ustnej.
2. 
Przedmiotem części ustnej egzaminu jest sprawdzenie znajomości przepisów, o których mowa w § 24 ust. 1.
§  28. 
1. 
Egzamin dla stwierdzenia kwalifikacji mierniczych górniczych i geologów górniczych składa się z części pisemnej i części ustnej.
2. 
Część pisemna egzaminu polega na opracowaniu zawodowego tematu ustalonego przez komisję egzaminacyjną, zgodnie z kwalifikacjami, o których stwierdzenie ubiega się kandydat.
3. 
Temat pracy pisemnej powinien być tak określony, aby osoba ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji mogła opracować go w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące.
4. 
Praca pisemna powinna być wykonana pod nadzorem jednego z członków komisji egzaminacyjnej, wyznaczonego przez przewodniczącego komisji.
5. 
Komisja egzaminacyjna może zwolnić osobę ubiegającą się, na jej wniosek, z części pisemnej egzaminu lub ograniczyć temat pracy pisemnej do wybranego zagadnienia, jeżeli przedstawione przez kandydata opracowania z zakresu geodezji górniczej lub geologii górniczej, wykonane przez niego osobiście, zostaną przez komisję uznane za wystarczające.
§  29. 
1. 
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący, członkowie zespołu oraz sekretarz.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący zespołu, po ogłoszeniu wyniku egzaminu, przedkłada niezwłocznie organowi właściwemu do stwierdzenia kwalifikacji.
§  30. 
1. 
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu organ właściwy do stwierdzania kwalifikacji wydaje świadectwo, które określa:
1)
stanowisko oraz rodzaj zakładów górniczych - w odniesieniu do osób kierownictwa ruchu zakładu górniczego, mierniczego górniczego oraz geologa górniczego,
2)
szczebel dozoru ruchu, specjalność techniczną oraz rodzaj zakładów górniczych - w odniesieniu do osób sprawujących dozór ruchu.
2. 
W świadectwie stwierdzającym kwalifikacje osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 lit. a), określa się także rodzaj wykonywanych robót.
3.  7
 Nie wymaga się świadectwa wydanego w trybie określonym niniejszym rozporządzeniem, stwierdzającego kwalifikacje osoby kierownictwa i dozoru ruchu w zakładzie wykonującym roboty geologiczne poza granicami obszaru górniczego, bez użycia materiałów wybuchowych albo gdy głębokość wyrobiska nie przekracza 100 m, od osób posiadających kwalifikacje do:
1)
wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi kategorii I-X,
2)
dozorowania i kierowania robotami geologicznymi kategorii XI i XII

- stwierdzone przez właściwy organ administracji geologicznej.

4.  8
 Nie wymaga się świadectwa wydanego w trybie określonym niniejszym rozporządzeniem stwierdzającego kwalifikacje geologa górniczego w podziemnych zakładach górniczych od osób posiadających kwalifikacje geologa górniczego w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny lub w podziemnych zakładach górniczych wydobywających kopaliny inne niż węgiel kamienny stwierdzone przez właściwy organ nadzoru górniczego.
§  31. 
1. 
W przypadku uzyskania negatywnego wyniku egzaminu osoba ubiegająca się o stwierdzenie kwalifikacji osoby kierownictwa i dozoru ruchu, mierniczego górniczego i geologa górniczego może wystąpić z wnioskiem o wyznaczenie terminu ponownego egzaminu.
2. 
Ponowny egzamin, o którym mowa w ust. 1, może być przeprowadzony dopiero po upływie:
1)
trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu - dla stwierdzenia kwalifikacji osób kierownictwa i dozoru ruchu,
2)
sześciu miesięcy od daty pierwszego egzaminu - dla stwierdzenia kwalifikacji mierniczego górniczego i geologa górniczego.
3.  9
 Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż przed upływem roku od dnia pierwszego egzaminu; w przypadku niezłożenia w tym terminie wniosku, postępowanie uważa się za zakończone.
§  32. 
Osoby posiadające tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, wykładające geodezję z zakresu geodezji górniczej lub geologię z zakresu geologii górniczej mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji mierniczego górniczego lub geologa górniczego bez zdawania egzaminu. Przepisy § 22 ust.1, 2 i ust. 3 pkt 1-3 oraz § 30 ust.1 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§  33. 
Osoby, którym stwierdzono kwalifikacje w kierownictwie i dozorze ruchu zakładów górniczych, mierniczego górniczego i geologa górniczego, podlegają wpisowi do rejestru osób kierownictwa i dozoru ruchu, mierniczych górniczych i geologów górniczych, prowadzonego przez organ właściwy do stwierdzania kwalifikacji.
§  34. 
1. 
Osoby, które mają być zatrudnione w ruchu zakładów górniczych na stanowiskach wymienionych w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia, mogą ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji, składając wniosek według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
świadectwo ukończenia odpowiedniej szkoły,
2)
zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego,
3)
zaświadczenie o stażu pracy,
4)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
§  35. 
1. 
Sprawdzenia kwalifikacji kandydatów, o których mowa w § 34, dokonują komisje egzaminacyjne powołane przez właściwe organy nadzoru górniczego.
2. 
Właściwy organ nadzoru górniczego może powołać komisje egzaminacyjne przy jednostkach organizacyjnych prowadzących specjalistyczne kursy, na ich wniosek.
§  36. 
1. 
W skład komisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 35, wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, członkowie oraz sekretarz.
2. 
Przewodniczącym komisji, jego zastępcą oraz przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego mogą być osoby posiadające stwierdzone kwalifikacje wymagane na stanowiskach w kierownictwie ruchu zakładu górniczego.
3. 
Członkami komisji mogą być osoby posiadające stwierdzone kwalifikacje wymagane na stanowiskach w kierownictwie lub wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego, w odpowiednich specjalnościach technicznych, a także przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz jednostek organizacyjnych uprawnionych do organizowania kursów specjalistycznych, posiadający wyższe wykształcenie w odpowiednich specjalnościach technicznych.
§  37. 
1. 
Komisje egzaminacyjne, o których mowa w § 35, przeprowadzają egzaminy w zakresie obejmującym sprawdzenie umiejętności praktycznych wykonywania określonych prac oraz wiadomości teoretycznych kandydata niezbędnych do zajmowania określonego stanowiska.
2. 
Do egzaminu mogą przystąpić kandydaci, którzy spełniają wymagania określone w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia.
3. 
Spełnienie wymagań warunkujących dopuszczenie kandydata do egzaminu sprawdza przewodniczący komisji egzaminacyjnej, który o jego wyniku powiadamia niezwłocznie organ właściwy do stwierdzania kwalifikacji.
4.  10
 Komisja egzaminacyjna zawiadamia kandydata dopuszczonego do egzaminu o jego terminie i miejscu, co najmniej na 14 dni przed dniem egzaminu.
§  38. 
1. 
Komisje egzaminacyjne, o których mowa w § 35, przeprowadzają egzaminy w zespołach egzaminacyjnych, których skład ustala przewodniczący komisji spośród jej członków.
2. 
W skład zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w ust.1, wchodzi osoba posiadająca wykształcenie wyższe odpowiadające specjalności osób egzaminowanych.
3. 
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, wyznaczony przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu.
4. 
Zespół egzaminacyjny, większością głosów, ocenia wynik egzaminu jako "pozytywny" lub "negatywny". W razie równej liczby głosów o wyniku egzaminu decyduje przewodniczący zespołu.
5. 
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący oraz wszyscy członkowie zespołu egzaminacyjnego. Wzór protokołu egzaminacyjnego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  39. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej powiadamia organ właściwy do stwierdzania kwalifikacji o terminie i miejscu egzaminów. Przedstawiciel tego organu może brać udział w egzaminie na prawach członka zespołu egzaminacyjnego.
§  40. 
Dokumentację z przeprowadzonego egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada niezwłocznie wraz z dokumentami kandydata, o których mowa w § 34 ust. 2, organowi właściwemu do stwierdzania kwalifikacji, celem wydania świadectwa.
§  41. 
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu, o którym mowa w § 37, kandydat ma prawo przystąpienia do ponownego egzaminu w okresie nie krótszym niż dwa miesiące i nie dłuższym niż sześć miesięcy od dnia ogłoszenia wyniku egzaminu.
§  42. 
Dokumentację komisji egzaminacyjnej przechowują jednostki organizacyjne, przy których powołane zostały komisje egzaminacyjne.
§  43.  11
 Stwierdzenie kwalifikacji:
1)
osób, o których mowa w § 20, następuje w okresie miesiąca,
2)
osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego następuje w okresie 2 miesięcy,
3)
mierniczego górniczego i geologa górniczego następuje w okresie 6 miesięcy

- od dnia złożenia wniosku.

7 § 30 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1035) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 2004 r.
8 § 30 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1035) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 2004 r.
9 § 31 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1035) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 2004 r.
10 § 37 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1035) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 2004 r.
11 § 43 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.101.1035) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 2004 r.