Rozdział 4 - Przepisy epizodyczne - Kształcenie kandydatów do zawodowej służby wojskowej w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1448

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 2023 r.

Rozdział  4

Przepisy epizodyczne

§  65. 
1. 
W ramach rekrutacji prowadzonej od dnia 23 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. do uczelni wojskowych w roku akademickim 2022/2023, na kurs oficerski do uczelni wojskowych w 2022 r. oraz do szkół podoficerskich, centrów szkolenia lub ośrodków szkolenia w 2022 r., szef WCR po otrzymaniu wniosku od osoby zainteresowanej, o której mowa w § 3 oraz § 5 ust. 1, o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia:
1)
weryfikuje wniosek oraz poprawność zgromadzonych dokumentów;
2)
zleca badania psychologiczne w celu wydania orzeczenia psychologicznego o istnieniu bądź braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej - z wyłączeniem osób zainteresowanych, które posiadają orzeczenie o braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej;
3)
kieruje osoby, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, które nie posiadają aktualnego orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej do wojskowej komisji lekarskiej w celu wydania orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej, w tym również w korpusach osobowych (grupach osobowych);
4)
wobec osób zainteresowanych, o których mowa w § 3 oraz § 5 ust. 1, przesyła wniosek wraz z kompletem dokumentów wskazanych w § 4 ust. 6 oraz wtórnikiem karty ewidencyjnej, informacją o karalności z ewidencji wojskowej lub z Krajowego Rejestru Karnego, a także z orzeczeniem psychologicznym o braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej do:
a)
właściwego rektora-komendanta uczelni wojskowej - w przypadku osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a,
b)
kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr - w przypadku osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. b i c, pkt 2 i 3 oraz w § 5 ust. 1.
2. 
Kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr po otrzymaniu wniosku osoby zainteresowanej, o której mowa w § 3 pkt 1 lit. b i c, pkt 2 i 3 oraz w § 5 ust. 1:
1)
wyraża opinię w zakresie zasadności powołania osoby do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w ramach kształcenia, kierując się potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
przesyła pozytywnie zaopiniowane wnioski wraz z kompletem dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 4, do uczelni wojskowych, szkół podoficerskich, centrów lub ośrodków szkolenia;
3)
informuje szefa WCR, do którego został złożony wniosek o pozytywnie zaopiniowanym wniosku;
4)
w przypadku wyrażenia negatywnej opinii, odsyła do szefa WCR wniosek wraz z kompletem dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
3. 
Szef WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku po otrzymaniu orzeczenia psychologicznego o istnieniu bądź braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej, przesyła je niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie do 7 dni od dnia otrzymania do rektora-komendanta uczelni wojskowej lub komendanta szkoły podoficerskiej.
4. 
Komisja rekrutacyjna w uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia, o której mowa w § 17 ust. 1-3, wobec osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, po otrzymaniu orzeczeń wskazanych w ust. 3, oraz wobec osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a i b, pkt 3 oraz w § 5 ust. 1, przeprowadza postępowanie rekrutacyjne odpowiednio w trybie określonym w § 13-16 oraz w § 17 ust. 1-3 i ust. 4 pkt 1.
5. 
Rektor-komendant uczelni wojskowej oraz komendant centrum szkolenia lub komendant ośrodka szkolenia, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, o którym mowa w § 17 ust. 1-3, w przypadku osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a i b, pkt 3 oraz w § 5 ust. 1, sporządza listę osób wstępnie zakwalifikowanych do uczelni wojskowej i przesyła tę listę do szefa WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku.
6. 
Komisja rekrutacyjna po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego informuje niezwłocznie osobę zainteresowaną, o której mowa w § 3 pkt 1 lit. a i b, pkt 3 oraz w § 5 ust. 1, o wstępnym zakwalifikowaniu do uczelni wojskowej, centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia albo wydaje i doręcza niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie do 14 dni od dnia zakończenia postępowania rekrutacyjnego decyzję o odmowie przyjęcia na studia, do centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia.
7. 
Szef WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku, po otrzymaniu listy osób wstępnie zakwalifikowanych do uczelni wojskowej niezwłocznie kieruje wskazane w tej liście osoby zainteresowane, do wojskowej komisji lekarskiej w celu wydania orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej, w tym również w korpusach osobowych (grupach osobowych) oraz zleca wykonanie badania psychologicznego o istnieniu bądź braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej, o ile orzeczenie w tej sprawie nie zostało jeszcze wydane.
8. 
Szef WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku, po otrzymaniu orzeczenia niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie do 7 dni od dnia otrzymania, przesyła je odpowiednio do rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta centrum szkolenia lub komendanta ośrodka szkolenia.
9. 
Rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej, komendant centrum szkolenia lub komendant ośrodka szkolenia sporządza odpowiednio listę studentów zakwalifikowanych do uczelni wojskowej albo osób zakwalifikowanych do szkoły podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia na podstawie:
1)
wyników postępowania rekrutacyjnego w uczelni wojskowej, szkole podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia;
2)
otrzymanych orzeczeń - w przypadku osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a i b, pkt 3 oraz w § 5 ust. 1.
10. 
Listę rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej, komendant centrum szkolenia lub komendant ośrodka szkolenia przesyła do organu, o którym mowa w art. 186 ust. 2 ustawy, w celu wydania rozkazu personalnego o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia.
11. 
Organ, o którym mowa w art. 186 ust. 2 ustawy, wydaje rozkaz personalny o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia, poprzedzającej zawodową służbę wojskową.
12. 
Komisja rekrutacyjna po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego w przypadku osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, w terminie 7 dni od jego zakończenia oraz w przypadku osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. a i b, pkt 3 oraz w § 5 ust. 1, w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej informuje o wpisaniu osoby zainteresowanej na listę studentów w uczelni wojskowej lub wydaje zaświadczenie o zakwalifikowaniu się na kurs oficerski w uczelni wojskowej, do szkoły podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia albo wydaje i doręcza niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie do 14 dni od dnia zakończenia postępowania rekrutacyjnego, decyzję o odmowie przyjęcia na studia do uczelni wojskowej, lub o niezakwalifikowaniu się na kurs oficerski w uczelni wojskowej, szkolenie wojskowe w szkole podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia.
13. 
Od decyzji komisji rekrutacyjnej o niezakwalifikowaniu do uczelni wojskowej, szkoły podoficerskiej albo centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia:
1)
w przypadku uczelni wojskowej - do rektora-komendanta;
2)
w przypadku szkoły podoficerskiej albo centrum lub ośrodka szkolenia - do organu, pod który podlega szkoła podoficerska, centrum szkolenia lub ośrodek szkolenia.
14. 
Warunkiem przystąpienia osoby zainteresowanej do egzaminu wstępnego do centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia kształcącego na potrzeby Wojsk Specjalnych jest ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach w Wojskach Specjalnych, prowadzonego w ramach postępowania rekrutacyjnego, które realizuje komendant właściwego centrum szkolenia lub komendant ośrodka szkolenia.
15. 
Po ukończeniu z wynikiem pozytywnym szkolenia, komendant właściwego centrum szkolenia lub komendant ośrodka szkolenia wydaje osobie zainteresowanej zaświadczenie o zakwalifikowaniu się do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
16. 
Komendant właściwego centrum szkolenia lub komendant ośrodka szkolenia informuje kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr o przebiegu i wynikach szkolenia w terminie do 14 dni od dnia jego zakończenia.
§  66. 
1. 
Rozkaz o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia, poprzedzającej zawodową służbę wojskową wobec osób, o których mowa w § 3 pkt 1, kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr przesyła w celu doręczenia osobom zainteresowanym do rektora-komendanta uczelni wojskowej, z uwzględnieniem § 68 ust. 10.
2. 
Kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr przekazuje szefowi WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku, o którym mowa w § 65 ust. 1, wykaz osób zainteresowanych wpisanych na listę studentów albo zakwalifikowanych na kurs oficerski.
3. 
Dowódca rodzaju Sił Zbrojnych, pod którego podlega dana szkoła podoficerska, centrum szkolenia lub ośrodek szkolenia przesyła:
1)
rozkaz personalny właściwemu komendantowi szkoły podoficerskiej, komendantowi centrum szkolenia lub komendantowi ośrodka szkolenia;
2)
szefowi WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku, o którym mowa w § 65 ust. 1, wykaz osób zainteresowanych wpisanych na listę zakwalifikowanych do szkoły podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia.
4. 
Po wydaniu rozkazu personalnego o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia, poprzedzającej zawodową służbę wojskową, o którym mowa w § 65 ust. 11, doręcza go tej osobie odpowiednio rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej, komendant centrum lub komendant ośrodka szkolenia.
5. 
Otrzymanie przez szefa WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku, o którym mowa w § 65 ust. 1, wykazu imiennego, o którym mowa w ust. 2 lub ust. 3 pkt 2, stanowi podstawę do wydania osobie zainteresowanej skierowania odpowiednio do uczelni wojskowej, szkoły podoficerskiej, centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia.
§  67. 
1. 
Od dnia 23 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. wobec osób zainteresowanych ubiegających się o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia, poprzedzającej zawodową służbę wojskową w Lotniczej Akademii Wojskowej stosuje się przepisy § 65 ust. 1 pkt 1-4 lit. a, ust. 3-4, ust. 9 pkt 1, ust. 10-12 oraz § 66 ust. 2 i ust. 4-5.
2. 
Dopuszczenie osoby zainteresowanej do dalszego postępowania rekrutacyjnego w Lotniczej Akademii Wojskowej na kierunku studiów realizującym kształcenie w specjalnościach pilotaż statku powietrznego jest uzależnione od ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach pilotów, na warunkach i w trybie ustalonym dla roku akademickiego, prowadzonego w ramach postępowania rekrutacyjnego.
3. 
Szkolenie realizuje Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej na podstawie programu szkolenia zatwierdzonego przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
4. 
Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej po otrzymaniu pozytywnego orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej w charakterze pilota statku powietrznego zawiadamia osobę zainteresowaną, o której mowa w § 3 pkt 1 lit. a, o terminie stawienia się w Lotniczej Akademii Wojskowej w celu wzięcia udziału w szkoleniu sprawdzającym predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach pilotów.
5. 
Po ukończeniu szkolenia z wynikiem pozytywnym, Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej wydaje osobie zainteresowanej zaświadczenie o zakwalifikowaniu się do postępowania rekrutacyjnego. Zaświadczenie to uwzględnia się również w ewidencji wojskowej.
6. 
Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej informuje kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr oraz kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw szkolnictwa wojskowego o przebiegu i wynikach szkolenia w terminie do 14 dni od dnia jego zakończenia.
§  68. 
1. 
Od dnia 23 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. osoba zainteresowana, o której mowa w § 3 pkt 1 lit. b, składa wniosek, o którym mowa w § 4, o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej na czas kształcenia w uczelni wojskowej w ramach kształcenia realizowanego w uczelni innej niż uczelnia wojskowa w sposób określony w § 65 ust. 1.
2. 
Szef WCR właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku, o którym mowa w § 65 ust. 1, wobec osób wskazanych w ust. 1, realizuje czynności określone w § 65 ust. 1 pkt 1-2 oraz pkt 4 lit. b.
3. 
W przypadku osób zainteresowanych, o których mowa w ust. 1, komisja rekrutacyjna:
1)
przesyła niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie do 7 dni od dnia zakończenia postępowania rekrutacyjnego w uczelni wojskowej, wykaz osób zakwalifikowanych z wynikami uzyskanymi w toku postępowania rekrutacyjnego do kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr oraz rektora uczelni innej niż uczelnia wojskowa;
2)
wydaje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni i doręcza osobie zainteresowanej zaświadczenie o zakwalifikowaniu się do postępowania rekrutacyjnego prowadzonego w uczelni innej niż uczelnia wojskowa lub w terminie do 14 dni od dnia zakończenia postępowania rekrutacyjnego decyzję o niezakwalifikowaniu się do postępowania rekrutacyjnego prowadzonego w uczelni innej niż uczelnia wojskowa;
3)
przesyła szefowi WCR kopię zaświadczenia lub decyzji.
4. 
Rektor uczelni innej niż uczelnia wojskowa, przesyła niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie do 7 dni od dnia zakończenia postępowania rekrutacyjnego przeprowadzonego w uczelni innej niż uczelnia wojskowa, kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr listę osób wstępnie zakwalifikowanych na tę uczelnię, ujętych w wykazie, o którym mowa w ust. 3.
5. 
Po zweryfikowaniu listy kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr przesyła tę listę do szefa WCR, o którym mowa w § 65 ust. 1.
6. 
Szef WCR, o którym mowa w § 65 ust. 1, kieruje osoby zainteresowane ujęte na liście wskazanej w ust. 5, do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia kategorii zdolności do zawodowej służby wojskowej.
7. 
Kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr wydaje rozkaz personalny o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w trakcie kształcenia, odbywanej w uczelni wojskowej w ramach kształcenia realizowanego w uczelni innej niż uczelnia wojskowa osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. b, na podstawie:
1)
wyników postępowania rekrutacyjnego na uczelni wojskowej i w uczelni innej niż uczelnia wojskowa;
2)
przesłanego z WCR, o którym mowa w § 65 ust. 1, orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej.
8. 
O powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia, kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr informuje w odniesieniu do osób, o których mowa w § 3 pkt 1 lit. b, rektora-komendanta uczelni wojskowej i rektora uczelni innej niż uczelnia wojskowa.
9. 
Kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr przekazuje szefowi WCR, o którym mowa w § 65 ust. 1, wykaz osób zainteresowanych wpisanych na listę studentów.
10. 
Otrzymanie wykazu przez szefa WCR, o którym mowa w § 65 ust. 1, stanowi podstawę do wydania osobie zainteresowanej skierowania do uczelni wojskowej.
§  69. 
W stosunku do rekrutacji prowadzonej w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia w 2022 r. nie stosuje się przepisów § 17 ust. 7 i 8.