§ 1. - Księgi płacy i wykazy wypłat robotniczych oraz księgi niezbędne dla kontroli nad stosunkiem pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.96.847

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1928 r.
§  1.
Wszystkie zakłady pracy, zatrudniające robotników, obowiązane są prowadzić księgi płacy (kontowe), względnie wykazy wypłat robotniczych (listy płacy, listy zarobkowe i t. p.).

Księgi płacy i wykazy wypłat robotniczych powinny być dokładnym obrazem rozrachunków z robotnikami, t. j. powinny zawierać dane w sprawie dokonywanych wypłat wynagrodzenia oraz w sprawie dopuszczalnych prawnie potrąceń z wynagrodzenia, dokonywanych przy wypłatach, umożliwiające władzy nadzorczej sprawdzanie prawidłowości wypłat i potrąceń.

Księgi płacy i wykazy wypłat robotniczych powinny zawierać następujące dane:

1)
Nr. porządkowy;
2)
nazwisko i imię robotnika;
3)
rodzaj zatrudnienia robotnika;
4)
datę wypłaty;
5)
wynagrodzenie z wyszczególnieniem:
a)
okresu czasu, za który przypada wypłata,
b)
ilości godzin nadliczbowych i wysokości zapłaty za godziny nadliczbowe w zakładach pracy, podlegających ustawie z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. R. P. z 1920 r. Nr. 2, poz. 7),
c)
ogólnej sumy wynagrodzenia pieniężnego,
d)
ogólnej sumy wynagrodzenia w naturze,
e)
łącznej sumy wynagrodzenia (pieniężnego i w naturze);
6)
potrącenia;
7)
sumę wynagrodzenia przypadającego do wypłaty.

W rubryce "wynagrodzenie" powinny być nadto zamieszczone podrubryki jak: stałe wynagrodzenie, dniówka, akord, premja, inne wynagrodzenie dodatkowe oraz ilość jednostek akordowych i t. d. zależnie od tego, jaki system obliczania zarobków stosuje dany zakład pracy w stosunku do swych robotników.

W rubryce "potrącenia" powinny być zamieszczone podrubryki, jak: kasa chorych, fundusz bezrobocia, inne ubezpieczenia społeczne, każde oddzielnie, podatek dochodowy, inne potrącenia z tytułów, przewidzianych w ust. 3 art. 32 i w art. 38 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników, każde oddzielnie.

Ponadto pracodawcy mogą zamieszczać w księgach płac i wykazach wypłat inne dane dotyczące rozrachunku z robotnikami.