Rozdział 2 - Przepisy wprowadzające i końcowe. - Księgi notarjuszów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.99.764

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1933 r.

Rozdział  II.

Przepisy wprowadzające i końcowe.

§  12.
Na obszarze b. Królestwa Polskiego i Ziem Wschodnich należy przy prowadzeniu ksiąg przestrzegać zasad następujących.
a)
W rubryce 10 repertorjum zapisuje się sumy, pobierane przez notarjuszów na dochód budżetu Ministerstwa Skarbu w myśl przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej (Dz. U. R. P. z 1923 r. Nr. 55, poz. 391).
b)
W rubrykach 11 i 12 repertorjum zapisuje się opłaty hipoteczne, pobierane przez notarjuszów w myśl przepisów o kosztach sądowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 93, poz. 805).
c)
Notarjusze wpłacają wpływy z opłat hipotecznych do kasy skarbowej na dochód budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości na rachunek właściwego sądu okręgowego w terminach, ustalonych dla przelewu opłat stemplowych.

Wpłaty dokonywa się bądź bezpośrednio do miejscowej kasy skarbowej zapomocą odpowiedniej deklaracji, bądź na konto czekowe kasy skarbowej w siedzibie sądu okręgowego przy użyciu skarbowego blankietu nadawczego P. K. O.

d)
Na podstawie repertorjum notarjusze sporządzają za każdy miesiąc sprawozdanie o wpływach z opłat hipotecznych (wzór Nr. 6) w trzech egzemplarzach, z których jeden pozostaje u notarjusza, dwa zaś najdalej dnia piątego miesiąca następnego po sprawozdawczym przedstawia się prezesowi sądu okręgowego. Prezes sądu okręgowego w terminie do pierwszego dnia drugiego miesiąca po sprawozdawczym przesyła jeden z tych egzemplarzy właściwej izbie kontroli, po uzgodnieniu z zapisami księgi dochodów budżetowych. W egzemplarzu, który pozostaje w sądzie okręgowym, tudzież w egzemplarzu, przeznaczonym dla izby kontroli, należy w rubryce "uwagi" podać odpowiednie pozycje zarachowania w księdze dochodów budżetowych sądu okręgowego.
§  13.
Zaświadczenia ksiąg notarjuszów (art. 119 § 1 prawa o notarjacie) na rok 1934 na obszarze, na którym dotychczas nie istniały izby notarjalne, dokonają prezesi właściwych sądów okręgowych.
§  14.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego tracą moc obowiazującą przepisy dotychczasowe, dotyczące przedmiotów, unormowanych rozporządzeniem niniejszem.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1934 r.