Kryteria oceny zabezpieczenia upraw maku i konopi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2163

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 23 listopada 2020 r.
w sprawie kryteriów oceny zabezpieczenia upraw maku i konopi

Na podstawie art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe kryteria oceny zabezpieczenia upraw maku i konopi, zwanych dalej "uprawami", prowadzonych po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego przez jednostkę naukową oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w ramach działalności statutowej, a także przez podmiot zajmujący się hodowlą roślin i stosujący konopie włókniste w celach izolacyjnych.
1. 
Ocenę zabezpieczenia upraw maku i konopi przeprowadza się na podstawie następujących kryteriów:
1)
prawidłowości lokalizacji miejsca uprawy;
2)
przygotowania do prawidłowego oznakowania upraw;
3)
przygotowania do prowadzenia i weryfikacji wykazów osób i pojazdów uprawnionych do wejścia i wjazdu na teren upraw;
4)
skuteczności monitorowania upraw;
5)
skuteczności zabezpieczenia upraw przed dostępem osób nieuprawnionych.
2. 
Zabezpieczenie uprawy uznaje się za prawidłowe, jeżeli ocena wykazuje spełnienie kryteriów wskazanych w ust. 1, a w przypadku upraw konopi włóknistych i maku niskomorfinowego - kryteriów wskazanych w ust. 1 pkt 1-3.
Za spełnienie kryterium prawidłowości lokalizacji miejsca uprawy uznaje się zgodność planowanego miejsca prowadzenia uprawy z lokalizacją wskazaną we wniosku na podstawie art. 49 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wniosku Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wydanie opinii, o której mowa w art. 49 ust. 4 tej ustawy.
Za spełnienie kryterium przygotowania do prawidłowego oznakowania upraw uznaje się posiadanie przez wnioskodawcę przygotowanych oznaczeń miejsca prowadzenia uprawy, które zawierają informacje o zakazie wstępu osób nieuprawnionych, w szczególności w postaci tablic ostrzegawczych.
Za spełnienie kryterium przygotowania do prowadzenia wykazów osób i pojazdów uprawnionych do wejścia i wjazdu na teren upraw uznaje się posiadanie przez podmiot prowadzący uprawę środków do prowadzenia wykazów, o których mowa w art. 49 ust. 4 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz możliwości bieżącego weryfikowania zawartych w nich danych.
Za spełnienie kryterium skuteczności monitorowania upraw uznaje się zastosowanie środków sygnalizujących naruszenie zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem osób oraz środków służących do nieprzerwanego obserwowania całego obszaru planowanej uprawy, w szczególności do rejestrowania obrazu.
Za spełnienie kryterium skuteczności zabezpieczenia upraw przed dostępem osób nieuprawnionych uznaje się zastosowanie środków technicznych uniemożliwiających wejście osób nieuprawnionych na teren planowanej uprawy, w szczególności:
1)
wydzielenie odrębnego pomieszczenia wyposażonego w drzwi zamykane na co najmniej dwa zamki mechaniczne, elektryczne lub elektroniczne - w przypadku upraw prowadzonych w budynku;
2)
zastosowanie ogrodzenia o wysokości co najmniej 1,5 m, wyposażonego w instalację alarmową oraz bramkę lub furtkę zamykaną co najmniej na dwa zamki mechaniczne, elektryczne lub elektroniczne - w przypadku upraw prowadzonych poza budynkiem.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).