Art. 2. - Konwencja w sprawie ustanowienia Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Genewa.1983.05.24.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.4.21

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 czerwca 2009 r.
ARTYKUŁ  2

CELE, DZIAŁANIA I PROGRAMY

1.
Głównym celem EUMETSAT będzie ustanowienie, utrzymanie i eksploatacja Europejskiego systemu operacyjnych satelitów meteorologicznych, biorąc pod uwagę w maksymalnie możliwym zakresie rekomendacje Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Kolejnym celem EUMETSAT jest wniesienie wkładu w operacyjne monitorowanie klimatu i wykrywanie globalnych zmian klimatu.

2.
Definicja systemu początkowego zawarta jest w Załączniku I; dalsze systemy będą ustanawiane w oparciu o definicję zawartą w Artykule 3.
3.
Realizując te cele, EUMETSAT będzie:
a)
korzystać w maksymalnym zakresie z technologii rozwijanych w Europie, w szczególności w obszarze satelitów meteorologicznych, poprzez operacyjną kontynuację programów które wykazały swoją techniczną skuteczność i ekonomiczną efektywność;
b)
polegać we właściwym stopniu na możliwościach istniejących organizacji międzynarodowych, prowadzących działania w podobnych dziedzinach;
c)
uczestniczyć w rozwoju technik meteorologii kosmicznej i meteorologicznych systemów obserwacyjnych korzystających z satelitów, co może prowadzić do usprawnienia usług przy optymalizacji kosztów.
4.
Dla osiągnięcia tych celów EUMETSAT będzie, tak dalece jak to możliwe oraz zgodnie z tradycją meteorologiczną, współpracować z Rządami, organizacjami narodowymi Krajów Członkowskich, podobnie jak z Krajami innymi niż Członkowskie oraz rządowymi i pozarządowymi organizacjami naukowymi i technicznymi, których działania są związane z jego celami. EUMETSAT może w tym celu zawierać umowy.
5.
Budżet Ogólny obejmuje działania, które nie odnoszą się do konkretnego programu. Działania objęte budżetem będą obejmować podstawową techniczną i administracyjną infrastrukturę EUMETSAT, w tym podstawowy personel, budynki i wyposażenie, a także działania wstępne, zatwierdzone przez Radę w ramach przygotowywania przyszłych programów, które nie zostały dotąd zatwierdzone.
6.
Programy EUMETSAT będą zawierać programy obligatoryjne, w których uczestniczą wszystkie Kraje Członkowskie, i programy opcjonalne, w których uczestniczą te kraje, które wyrażą na to zgodę.
7.
Programami obligatoryjnymi są:
a)
Program Operacyjny Meteosat (MOP), zdefiniowany w Załączniku I Konwencji;
b)
Programy podstawowe wymagane do kontynuacji obserwacji z orbit geostacjonarnej i polarnej;
c)
inne programy zdefiniowane jako takie przez Radę.
8.
Programy opcjonalne to programy w ramach celów EUMETSAT, zakwalifikowane jako takie przez Radę.
9.
EUMETSAT może, poza programami, o których mowa w ustępach 6, 7 i 8 powyżej, ale nie w sprzeczności z celami EUMETSAT, prowadzić działania zamówione przez strony trzecie i zatwierdzone przez Radę zgodnie z Artykułem 5.2(a). Koszty takiej działalności będą ponoszone przez zainteresowane strony trzecie.