Art. 4. - Konwencja w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu). Bruksela.1995.07.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.29.243

Akt utracił moc
Wersja od: 18 kwietnia 2007 r.
Artykuł  4

Jednostki narodowe

1.
Każde Państwo Członkowskie ustanawia lub wyznacza jednostkę narodową do wykonania zadań wymienionych w niniejszym artykule.
2. 8
Jednostka narodowa jest jedynym organem pośredniczącym w kontaktach między Europolem a właściwymi organami krajowymi. Państwa Członkowskie mogą jednak dopuścić bezpośrednie kontakty między wyznaczonymi właściwymi organami a Europolem zgodnie z warunkami określonymi przez dane Państwo Członkowskie, łącznie z wcześniejszym zaangażowaniem jednostki narodowej.

Jednostka narodowa otrzymuje w tym samym czasie od Europolu wszystkie informacje wymienione w trakcie bezpośrednich kontaktów między Europolem a wyznaczonymi właściwymi organami. Stosunki między jednostką narodową a właściwymi organami reguluje prawo krajowe, w szczególności właściwe krajowe wymogi konstytucyjne.

3.
Państwa Członkowskie podejmują niezbędne środki, które umożliwiają jednostkom narodowym wykonanie zadań, w szczególności dostęp do odpowiednich danych krajowych.
4.
Zadania jednostek krajowych obejmują:

(1) dostarczanie Europolowi z własnej inicjatywy informacji i danych wywiadowczych, niezbędnych do wykonywania jego zadań;

(2) odpowiadanie na wniosek Europolu o informacje i dane wywiadowcze oraz doradztwo;

(3) aktualizację informacji i danych wywiadowczych;

(4) dokonywanie oceny informacji i danych wywiadowczych zgodnie z prawem krajowym dla właściwych władz i przekazywanie im tych materiałów;

(5) występowanie do Europolu z wnioskami o doradztwo, informacje, dane wywiadowcze i analizy;

(6) dostarczanie Europolowi danych do gromadzenia w systemie komputerowym;

(7) zapewnienie przestrzegania prawa przy każdej wymianie informacji z Europolem.

5. 9
Bez uszczerbku dla wykonywania kompetencji nałożonych na Państwa Członkowskie, w związku z utrzymaniem porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególnych przypadkach jednostka narodowa nie ma obowiązku przekazywania informacji i danych wywiadowczych, określonych w artykułach 7 i 10 ustęp 4 punkty 1, 2 i 6, i jeżeli ich przekazanie może:

(1) szkodzić istotnym interesom bezpieczeństwa narodowego;

(2) zagrażać powodzeniu bieżącego dochodzenia lub bezpieczeństwu osób;

(3) dotyczyć informacji o organizacjach lub specyficznych działaniach wywiadowczych w sferze bezpieczeństwa Państwa.

6.
Koszty utrzymywania kontaktu jednostek narodowych z Europolem ponoszą Państwa Członkowskie i, poza kosztami połączeń, nie obciążają one Europolu.
7. 10
Szefowie jednostek narodowych zbierają się regularnie w celu udzielenia wsparcia Europolowi, z własnej inicjatywy lub na wniosek, poprzez doradztwo.
8 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) Protokołu z dnia 27 listopada 2003 r. (Dz.U.08.176.1089) zmieniającego nin. Konwencję z dniem 18 kwietnia 2007 r.
9 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b) Protokołu z dnia 27 listopada 2003 r. (Dz.U.08.176.1089) zmieniającego nin. Konwencję z dniem 18 kwietnia 2007 r.
10 Art. 4 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. c) Protokołu z dnia 27 listopada 2003 r. (Dz.U.08.176.1089) zmieniającego nin. Konwencję z dniem 18 kwietnia 2007 r.